PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Lapkričio 29 d. 14:27

Prieš pavojingus pušynų kenkėjus – biologiniais preparatais

Vilnius

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


62455

Šiemet šalies pušynuose užfiksuota pavojingo miškų kenkėjo – verpiko vienuolio – masinio išplitimo židinių. Jo vikšrai pušų spyglius nugraužė Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Kretingos ir Veisiejų padalinių girininkijose – Juodkrantės ir Stalų. Jose, kaip informavo VMU, kitų metų pavasarį verpiko vienuolio masinio dauginimosi židiniai bus naikinami purškiant iš oro biologinį preparatą.

Miško sanitarinės apsaugos taisyklės reikalauja naikinti kenkėjus, jeigu medžių spygliai pažeisti 30 proc. ir daugiau arba toks pažeidimas yra numatomas. Aplinkos ministerijos Valstybinės miškų tarnybos prognozėmis, kitų metų pavasarį minėtose girininkijose pušų lajos gali būti pakenktos 10-90 proc. ir daugiau.

Spyglius nugraužiantis verpikas vienuolis – Lietuvos miškuose natūraliai gyvenanti ir įprasta drugių rūšis. Šių kenkėjų padaugėja kas keletą metų. Nors dažniausiai pati gamta sureguliuoja jų gausą, tačiau kartais tenka įsikišti ir miškininkams – panaudoti biologinį preparatą.

Lietuvoje registruotas biologinis preparatas „Foray 75B“ sėkmingai naudojamas visoje Europoje. Pavyzdžiui, juo šiemet, naikinant verpiką vienuolį, buvo išpurkšti didžiuliai miškų plotai Lenkijoje. Didelio masto purškimai ten planuojami ir kitąmet.

Spyglius graužiančius vabzdžius veiksminga naikinti tik iš oro, nes tik tokiu būdu galima pasiekti medžių lajas. Biologinis preparatas veikia tik drugius. Nei kitoms vabzdžių grupėms, pavyzdžiui, bitėms, nei žmonėms, nei paukščiams , nei žinduoliams jis nėra kenksmingas.

Planuojama, kad biologinis preparatas bus purškiamas Juodkrantės girininkijos 600 ha plote ir Stalų girininkijos 2000 ha plote. Pastarąjį kartą spyglius graužiančių kenkėjų masinio dauginimosi židiniai biologiniu preparatu purškiant iš oro buvo naikinti 2010 metais 6,3 tūkst. ha miškų plote.

Pasak miškininkų, naikinti kenkėjus yra būtina. Antai Baltarusijoje, laiku nesustabdžius vabzdžių kenkėjų, sanitariniais kirtimais teko iškirsti didžiulius miškų plotus. Be to, jeigu prieš verpiko invaziją medynai ir atsilaiko, jie vis tiek nusilpsta, ir juos ima pulti antriniai kenkėjai – kirpikai ir ūsuočiai.