PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2025 m. Balandžio 10 d. 09:04

Prie Vilniaus katedros „Bolt“ paspirtuku partrenkė ir sužalojo praeivę: pasekmes moteris jaus visą gyvenimą

Vilnius

„Bolt“ paspirtukai ir katedra ne visada būna geras derinys. / Bendrovė

Dominykas GriežėŠaltinis: ALFA


355241

Kol Seimas dar tik bando sutramdyti paspirtukų ir kitų mikrojudumo priemonių vairuotojus, pastariesiems tenka teisme aiškintis dėl sukeltų eismo įvykių. O pastarųjų pasitaiko ir gan tragiškų – sostinėje gyvenantis Igoris Trebunskikh prieš kurį laiką Vilniaus miesto apylinkės teisme išklausė nuosprendį už tai, kad avarijos metu sužalojo praeivę, ši sužalojimų pasekmes gali jausti visą gyvenimą.

Į teismą Lietuvoje gyvenantį rusą atvedęs įvykis nutiko beveik prieš metus – 2024 m. gegužės 24 d., apie 22 val., vyras Katedros aikštėje, ties Valdovų rūmais, važiavo nuomotu „Bolt“ paspirtuku, kai susidūrė su praeive. Greičio būta nedidelio – apie 12 kilometrų per valandą, bet praeivė krito, nuo smūgio įvyko nedidelis kraujo išsiliejimas į smegenis, lūžo rankos kaulai, buvo sumuštas veidas ir kitos kūno dalys.

Paspirtukininkas savo kaltės neneigė, teisme ir ikiteisminio tyrimo metu aiškino, kad tądien važiavo susitikti su draugu, greitis nebuvo didelis, nes teritorijoje, kurioje įvyko avarija, pats paspirtukas pagal GPS signalus riboja greitį.

Pasak vyro, nelaimė įvyko, kai jis bandė išvengti susidūrimo su dviem merginomis, todėl mėgino išlaviruoti paspirtuką, tačiau galiausiai trenkėsi į praeivės nugarą. Kaip paaiškėjo, vairuotojas iš nelaimės vietos nepabėgo, praeivių paprašė iškviesti medikus ir policiją.

Anot Igorio, po šio įvykio jis nuolat bendravo su nukentėjusiąja, teikė jai pagalbą ir rūpinosi ja, tačiau po kurio laiko bendravimas atšalo. O tuomet laukė šokas – moteris paprašė atlyginti padarytą žalą, tačiau ją įvertino 7–8 tūkst. eurų, nors sužalojimai buvo pripažinti kaip gan nesunkūs.

Teisme vyras sakė, kad tokia suma jam – gan didelė, todėl nutarė iš karto nepulti dengti padarytos žalos, o palaukti ir pažiūrėti, ką šiuo klausimu pasakys teismas.

O jau bylai pasiekus teismą paaiškėjo, kad su anksčiau minėta suma vairuotojas gali neišsisukti. Sužalota moteris pateikė ieškinį, kuriuo iš Igorio prašė priteisti 6425,69 euro padarytai turtinei žalai atlyginti ir dar 10 tūkst. eurų – neturtinei žalai atlyginti (bendra suma – 16 425,69 euro). Savo ieškinius dar pateikė ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, pareiškęs civilinį ieškinį dėl 4774,16 euro sumos (tiek siekė ligos išmoka sužalotai moteriai), ir Vilniaus teritorinė ligonių kasa, prašiusi 1363,85 euro už nukentėjusiosios gydymą.

Gyvenimas skilo į dvi dalis

Pati nukentėjusioji savo ieškinį teisme palaikė ir teigė, kad jos gyvenimas skilo į dvi dalis – iki avarijos ir po jos. Pasak moters, iki šios nelaimės ji buvo sveika ir laipiojo po kalnus, o po avarijos nuolat svaigsta galva, sutrikusi atmintis, kilo problemų ir su rankomis, tapo sunkiau dirbti.

Nukentėjusiosios teigimu, po avarijos vienos rankos jėga ne tik sumažėjo tris kartus – ta pačia ranka sunku paimti šakutes, kitus smulkius daiktus ar pinigus, daug kas krenta iš rankų.

Moteris taip pat pripažino, kad po nelaimės, kol gulėjo ligoninėje, nuolat bendravo su paspirtuko vadeliotoju, bet vėliau pamatė, kad toks bendravimas jai kelia įtampą ir primena apie išgyventą susidūrimą, todėl stengėsi bendrauti mažiau.

Net ir praėjus daugiau nei pusmečiui po avarijos nukentėjusioji dar jautė sužalojimų pasekmes ir, tikėtina, gali jas justi visą likusį gyvenimą – dėl sužalojimų išsivystė pirštų sąnarių potrauminė artrozė, laukia operacijos, po kurių moteris bent tris mėnesius gali būti nedarbinga, o jei ir tuomet nepavyks atstatyti sužalotos rankos, gali būti, kad teks nustatyti, koks yra jos darbingumo lygis.

Kaip teigė moteris, ji nuolat jaučianti ir tai, kad buvo sužalotas veidas, dantys, kuriuos teko tvarkyti, kitos sužeistos vietos taip pat primena apie save.

Nuo bausmės atleido, tačiau priteistos sumos – galvos skausmas

Dėl netyčinio sužalojimo baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyras prašė teismo atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės, perduodant pagal laidavimą žmonos globai. Pastaroji teisme teigė, kad gali teigiamai paveikti sutuoktinį, o šis – išauklėtas, ramus, net musės nenuskriaustų.

Nors Igoris kaltę pripažino, parodymus davė, gailėjosi ir buvo iki tol neteistas, vyrui koją kišo klausimas dėl žalos atlyginimo – ligonių kasoms už nukentėjusiosios gydymą vairuotojas buvo jau sumokėjęs 600 eurų, tačiau bendra ieškinių suma siekė daugiau nei 20 tūkst. eurų, tad minėti 600 eurų – tik nedidelė prašomų pinigų dalis. O žalos atlyginimas – svarbus kriterijus, siekiant kaltinamąjį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės.

Tačiau teisėja Laura Kaupelė į šią situaciją pažvelgė kiek atlaidžiau. Anot teisėjos, paspirtuko vairuotojas po nelaimės dėjo pastangas atlyginti padarytą žalą ir bandė dėl jos susitarti, be to, jau sumokėjo 600 eurų – tai rodo, kad vyras yra linkęs atlyginti padarytą žalą ir greičiausiai tai padarys.

Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendžiu Igoris visgi buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už netyčinį kūno sužalojimą, pagal laidavimą perduodant jį žmonai vienų metų terminui. Tačiau tikrąja bausme ir nemažu galvos skausmu vyrui taps priteistos sumos, kurias teks atlyginti.

Sužalota moteris prašytų daugiau nei 16 tūkst. eurų negaus, bet teismas jai priteisė 3,5 tūkst. eurų patirtai moralinei žalai atlyginti, 4713,2 euro turtinei žalai atlyginti ir dar 1 tūkst. eurų – teisinėms išlaidoms padengti. Iš viso nukentėjusiajai priteista kiek daugiau nei 9,2 tūkst. eurų.

Ligonių kasai Igoris turės sumokėti dar nesumokėtus 763,85 euro, o Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyriui – visus prašytus 4774,16 euro.

Pasivažinėjimas paspirtuku vairuotojui turėtų kainuoti mažiausiai 15 tūkst. eurų. Tačiau tokį Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą tiek Igoris, tiek nukentėjusi moteris, tiek netgi prokurorai turi teisę apskųsti Vilniaus apygardos teismui.

#VILNIUS#PASPIRTUKAS#BOLT#KATEDRA#NELAIMĖ
#AVARIJA#RUSAS#PRAEIVĖ#ŽALA#TEISMAS