Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
„Prieš nukentėjusiuosius nuo seksualinės prievartos egzistuoja protu nesuvokiama stigma tiek iš visuomenės, tiek iš teisėsaugos darbuotojų“, – sako Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) programos „Prieš seksualinę prievartą“ koordinatorė Bernadeta Dumskytė. Pasirodo, kad būtų nutrauktas ikiteisminis tyrimas, nukentėjusiajai užtenka supainioti nusikaltimo vietoje kabėjusių užuolaidų raštus.
Patyrusiųjų seksualinę prievartą pasaulis sugriūva
Tai – ne absurdiškas pavyzdys, o faktas, kurį B. Dumskytė aptiko nagrinėdama nutrauktus ikiteisminius tyrimus dėl seksualinės prievartos: „Pirminiuose parodymuose mergina teigė, kad patalpoje, kurioje ji buvo išprievartauta, užuolaidos buvo su langeliais. Antriniuose parodymuose, kurie duodami po savaitės, kartais ir dar vėliau, ji sakė, kad užuolaidos buvo kitokių raštų. Kaip suprantu, to pakako, kad parodymai būtų laikomi nenuosekliais, o ikiteisminis tyrimas – nutrauktas.“
Apie nenuosekliais vadinamus parodymus su seksualinės prievartos aukomis dirbanti B. Dumskytė turi savo nuomonę. „Jeigu kada nors esate papuolę į avariją, žinote, kad po to ir rankos dreba, ir su eismo įvykio deklaracija susitvarkyti sunku, ir gatvė, kurioje įvyko avarija, staiga pasimiršta – nors šimtą kartų pro ją važiavote. O čia daugiau nei avarija – patyrusiųjų seksualinę prievartą pasaulis sugriūva. Trauma tokia didelė, kad per pirminius parodymus susikaupti, o per antrinius atpasakoti viską lygiai taip pat, būti nuosekliam, yra labai sunku“, – įsitikinusi ji.
Tyrėjai parūpo aukos sijono ilgis
Seksualinę prievartą patyrusius asmenis KOPŽI darbuotojos lydi į apklausas. Jų metu centro specialistes neretai stebina tyrėjų elgesys. „Pavyzdžiui, yra buvęs toks atvejis, kai tyrėja klausia nukentėjusiosios: „Ar nemanai, kad tau taip nutiko todėl, kad tavo sijonas buvo per trumpas?“ Jeigu nukentėjusioji atsakytų „Taip“, tai būtų pakankamai svari priežastis įrodyti, kad nusikaltimą padaręs žmogus nėra kaltas, buvo išprovokuotas“, – pasakoja B. Dumskytė.
Priekaištai, kad aukos galėjo būti atsargesnės ir sutaupyti pareigūnams laiko, pasak koordinatorės, girdimi pakankamai dažnai. „Pažįstame tyrėjų, kurie turi tam tikrą išankstinį požiūrį. Mes kalbamės su jais, bandome paaiškinti. Įvardyti šiuos tyrėjus pavardėmis būtų neetiška, bet jeigu matysime, kad jų požiūris nesikeičia, imsime viešinti“, – sako B. Dumskytė.
Tiesa, ji priduria, kad tenka bendrauti ir su empatiškais, vardan nukentėjusiųjų dirbančiais pareigūnais: „Aš tikrai nebandau pasakyti, kad visi tyrėjai blogi, o visi ikiteisminiai tyrimai dėl seksualinės prievartos nutraukti be reikalo. Tikrai būna atvejų, kai žmonės apkaltinami neteisėtai – norint pasipelnyti ir pan. Bet kol kas Lietuvoje įstatymai veikia taip, kad geriau apsiginti gali kaltinamasis, esant reikalui, jam skiriamas valstybės advokatas. Auka priešingai – save atstovauti turi pati, o advokatą samdyti iš savų lėšų.“
Nutraukta daugiau nei pusė ikiteisminių tyrimų
Šiuo metu specialistė nagrinėja nutrauktus ikiteisminius tyrimus, KOPŽI žinomus dar nuo 2001 m., kai centras vadinosi Lietuvos „Caritas“ organizacijos programa „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“.
Minėtų tyrimų nėra daug, todėl B. Dumskytė viliasi, kad raktu į kur kas gausesnį teisėsaugos organų archyvą taps projektas su Lietuvos teisės institutu. Drauge su instituto atstovais KOPŽI planuoja analizuoti nutrauktus ikiteisminius tyrimus dėl seksualinės prievartos, išsiaiškinti, kur yra didžiausios įstatymų spragos, ką būtų galima pakeisti.
Generalinės prokuratūros duomenimis, Šiaulių apskrityje dėl nukentėjusių pilnamečių nuo 2012 m. iki šių metų liepos 1 d. pagal Baudžiamojo kodekso 149 str. (Išžaginimas), 150 str. (Seksualinis prievartavimas), 151 str. (Privertimas lytiškai santykiauti) pradėta 115 ikiteisminių tyrimų. Daugiau nei pusė iš jų – 73, nutraukti.
Nepilnamečių statistika panaši. Tuo pačiu laikotarpiu dėl seksualinės prievartos pradėti 107 ikiteisminiai tyrimai. Iš jų 54 jau baigti, 43 nutraukti, o likę yra sustabdyti arba šiuo metu atliekami.
Prasitarsi – užmušiu
B. Dumskytė primena, kad nemaža dalis seksualinę prievartą patyrusių žmonių apskritai nesikreipia į teisėsaugą. „Su nukentėjusiaisiais turime gerą ryšį. Iš pradžių, kai kalbame, jie aiškina, kad nieko neatsitiko arba kad neatsimena savo užpuoliko. Po 2–3 mėnesių žmogus pradeda atvirauti, prisipažįsta, kad jam buvo prigrasinta: jei prasitarsi, užmušiu tave arba tavo šeimos narius“, – sako specialistė.
Kartais neprireikia ir to. Aukoms, ypač moterims, grasinimus „atstoja“ kaltės jausmas: buvau ne taip apsirengusi, galėjau griežčiau pasakyti „Ne“ ir t. t.
Bernadeta Dumskyte