PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugsėjo 24 d. 14:39

Prie Šiaulių tardymo izoliatoriaus įsikūrė knygų namelis (vaizdo įrašas)

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


100395

Jau vakar prie Šiaulių tardymo izoliatoriaus atsirado, o šiandien buvo viešai pristatytas knygų namelis. Nuteistųjų rankomis pagamintas išskirtinio dizaino namelis – atviras visiems: bus galima naudotis jame esančiomis esančiomis knygomis, įdėti savąsias. Izoliatoriaus vadovybė tikisi, kad tai padės sustiprinti miesto bendruomenę, o įstaigos santykiai su kaimynais taps dar draugiškesni.


Foto galerija:

img-7683.jpg
img-7675.jpg
img-7673.jpg
img-7672.jpg
img-7653.jpg
img-7634.jpg
img-7628.jpg
img-7626.jpg
img-7621.jpg
img-7619.jpg
img-7617.jpg

img-7675.JPG

Idėja šalia izoliatoriaus įkurdinti knygų namelį gimė po to, kai Lietuvos pataisos įstaigos buvo paskelbusios iniciatyvą „Knyga, išlaisvinanti iš minčių kalėjimo“. Jos metu visuomenė buvo rekomenduoti nuteistiesiems knygas, galinčias padėti keisti požiūrį į gyvenimą. Iniaciatyva sulaukė didelio susidomėjimo, buvo gauta daug laiškų iš pavienių žmonių, bibliotekų, savivaldybių, leidyklų. Žmonės rekomendavo virš 100 knygų, kurios, jų nuomone, plečia požiūrio ribas, padeda atrasti naujas galimybes keisti požiūrį į gyvenimą. Šiaulių tardymo izoliatorius nuo kviečia dalintis ne tik rekomenduotomis, bet kitomis, gyventojų nuomone, prasmingomis knygomis.

„Aš manau, kad tai dalykas, kuris vienija. Galės ir kaimynai, ir šalia gyvenantys žmonės, ir darbuotojai naudotis, kurie neturi laiko nueiti iki bibliotekos. Vis negalime skirti tų kelių minučių, nes jas skiriame šeimai ar darbui“, – viešo knygų namelio pristatymo metu sakė Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktorius Saulius Rajunčius.

Anot įstaigos vadovo, buvo metas, kai jis pats kelis metus traukiniu važinėjo iš Vilniaus į Kauną, todėl galėjo daug laiko skirti skaitymui. Dabar jau nuo to ilsisi, tačiau neabejoja, kad skaitymas – vienas rimčiausių dalykų, kuris prisideda prie žmonių ir elgesio pokyčių.

Istorijos mokytojo profesiją kadaise įgijęs Šiaulių tardymo izoliatoriaus vadovas teigė, kad blogų knygų nėra. Iš visų galima ko nors pasimokyti. S. rajunčius džiaugėsi, kad namelis pamažu jau ima pilnėti. Pirmadienio vakarą jis tik buvo pastatytas, o jau antradienį ryte buvo rastos pirmosios knygos:

„Aš galvoju, kad jis iš karto duoda realios naudos. Ne vien tik parodomosios. Labiausiai rekomenduotos knygos apie elgesio pokyčius, bet labai sunku nuspręsti būtent kuri knyga duoda tą realų elgesio pokytį. Vienam viena knyga, kitam – kita. Man pavyzdžiui, „Mažasis princas“ yra kažkas unikalaus, kur visos, ko gero, gyvenimo tiesos sudėliotos. Aš linkėčiau jos visiems ir mačiau, kad tarp tų knygų ji tikrai yra“, – pasakojo tardymo izoliatoriaus viršininkas.

img-7673.JPG

Anot jo, namelyje bus galima rasti ne tik knygų, bet ir spaudos leidinių. Bet kuri žiniasklaidos priemonė ar gyventojai galės juos atnešti ir pasidalinti. Na, o kokios knygos namelyje turėtų atsirasti pirmiausia, apklausos būdu patarė patys gyventojai:

„Buvo pasiūlyta apie 200 knygų: apie elgesio pokyčius, psichologijos tematika. Tarp kitko ji, kiek aš žinau, ir mūsų bibliotekininkė gal pasakytų, kurias knygas nuteistieji ir suimtieji labiausiai bando skaityti. Psichologija yra irgi viena sričių, kuria jie domisi skaito ir imasi. Ne vien tie romanai ar detektyvai. Tai irgi rodo, kad nėra viskas čia prarasta“, – sakė Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktorius S. Rajunčius.

Anot jo, knygų namelio statybos darbai buvo užimtumo priemonė izoliatoriuje esantiems nuteistiesiems. Jie truko maždaug mėnesį. Darbus atliko aštuoni žmonės. Pagrindinis apipavidalinimas – vytelės. Taip pat naudotas medis, metalas. Leidimas statiniui buvo derinamas su savivaldybe. Procedūra kiek užtruko.

„Tas namelis yra tiktai pradžia. Mes įsivaizduojame, kad jis turėtų išaugti į tokią stipresnę bendrystę tarp mūsų ir mūsų kaimynų. Planuojame, kad tas knygų namelis atvers duris literatūros pasauliui ir mes turėsime bendrus literatūros vakarus, knygų aptarimus, konkursus, galbūt išrinksime skaitomiausią namelio knygą. Tikimės, kad bendruomenė, šiauliečiai ne tik paskaitys čia esančias knygas, bet ir savo knygas paliks, taip pat paliks atsiliepimus apie knygas. Juos taip pat galima į šitą namelį sudėti. Manau, kad tas namelis bus mūsų tokia stipresnių ryšių pradžia. Tikimės, kad labai greitai jus pakviesime ir į kitus renginius, susijusius su knygomis“, – susirinkusiems žurnalistams sakė Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Šošič.

Knygų namelio atsiradimas šalia dabartinio Šiaulių tardymo izoliatoriaus pastato paskatino pasidomėti naujojo statyba. Anot direktoriaus pavaduotojos, kol kas sunku pasakyti, kada daugiau nei šimtą metų skaičiuojantis izoliatorius bus perkeltas į naują pastatą. Statybos, planuojama, bus atnaujintos kitais metais, tam tikimasi šiam projektui gauti finansavimą. Izoliatoriaus vadovybė tikisi, kad statybos baigsis kuo greičiau.

img-7628.JPG

img-7634.JPG