PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 2 d. 18:08

Prie Sakartvelo ambasados Vilniuje surengtas palaikymo mitingas: prorusiškas režimas pavargs anksčiau negu mes

Vilnius

Palaikymo mitingas prie Sakartvelo ambasados. ELTA / Julius Kalinskas

Austėja PaulauskaitėŠaltinis: ELTA


332092

Sakartvelo valdantiesiems nusprendus ketveriems metams stabdyti derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES), pirmadienį prie šios šalies ambasados Vilniuje surengtas mitingas, kuriuo siekiama paremti kartvelų kovą už teisę rinktis savo ateitį.

„Atėjome čia palaikyti šios akcijos, solidarizuotis su Sakartvelu ir būnant čia išreikšti paramą tiems žmonėms, kurie šiuo metu yra ten ir taip pat eina į gatves. Atėjome palaikyti juos, kad jie eitų teisingu europiniu keliu“, – teigė į protestą atėję vilniečiai Julijonas ir Tomas.

Vis dėlto, anot mitinge dalyvaujančios kartvelės Nino, mažai tikėtina, kad taikios akcijos pakeis situaciją Tbilisyje.

„Tas režimas jau per 12 metų taip sustiprėjo, kad su tokiais demokratiškais mitingais yra sudėtinga kažką pasiekti, bet mes tikimės, kad jeigu taip ilgai mes laikysimės stipriai, tai tas režimas anksčiau pavargs negu mes“, – kalbėjo septynerius metus Lietuvoje gyvenanti kartvelė.

Protestuotojų plakatuose mirgėjo užrašai: „10 išdavysčių = 1 nemokamas rublis“, „Už Europą, už Sakartvelą, už laisvę“, „Mes su Sakartvelu“, „Sakartvelo svajonei linkime eiti kartu su rusų karo laivu“.

Partijai „Sakartvelo svajonė“ atstovaujantis šalies premjeras Iraklis Kobachidzė praėjusią savaitę pranešė, kad Sakartvelas iki 2028 metų pabaigos nesiderės dėl narystės ES.

Po šio sprendimo Sakartvele pasipylė protestų banga. Į gatves išėję kartvelai tramdomi guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis. Policija suėmė šimtus protestuotojų.

Protestuodama prieš tokį valdančiųjų pareiškimą, šeštadienį iš pareigų atsistatydino Sakartvelo ambasadorė Lietuvoje Salomė Shapakidzė. Tą patį vakarą socialiniuose tinkluose pasklido žinia, kad iš pareigų traukiasi ir šalies atstovas Jungtinėse Amerikos Valstijose Davidas Zalkalianis.

Tokį valdančiųjų žingsnį pasmerkė ne tik šalies gyventojai, diplomatai bei politinė opozicija, bet ir kitos valstybės. Dėl žmogaus teisių pažeidimų, užfiksuotų brutaliai malšinant protestus Tbilisyje, Lietuva bei Latvija ir Estija pritaikė ribojamąsias priemones 11 Sakartvelo politikų bei pareigūnų – tarp jų ir buvusiam premjerui, milijardieriui, valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ įkūrėjui Bidzinai Ivanišviliui. Pastariesiems pareigūnams penkerius metus draudžiama atvykti į Baltijos šalis.

Apie šių sankcijų rengimą laikinasis Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis asmeninėje socialinio tinklo paskyroje užsiminė dar savaitgalį.

Buvusi sovietinė respublika Sakartvelas 2023 metų gruodį kartu su Ukraina ir Moldova gavo ES šalies kandidatės statusą. Tačiau santykiai ėmė sparčiai blogėti, nes valdančioji partija vis kritiškiau vertina Europą ir nori apriboti tariamą užsienio įtaką šalyje. Dėl to ir Briuselis įšaldė suartėjimą. Opozicija tuo tarpu nori laikytis europietiško kurso. Ji kaltina vyriausybę pergalę rinkimuose pasiekus tik manipuliacijomis.