PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Spalio 31 d. 08:45

Prezidentūra ragina „netempti gumos“ dėl pokyčių antroje pensijų pakopoje

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Ignas DobrovolskasŠaltinis: ELTA


282341

Antradienį Seime numatant pateikti Prezidentūros inicijuojamus pakeitimus pensijų kaupimo sistemoje, šalies vadovo vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė ragina parlamentarus susitelkti konstruktyviam darbui dėl šio klausimo ir „netempti gumos“ tvarkant antrąją pensijų pakopą.

„Prezidentas kviečia Seimo narius sutelktam konstruktyviam darbui vardan žmonių ir ragina žengti tvirtą pirmą žingsnį tobulinant pasitikėjimo krizę išgyvenančią pensijų kaupimo sistemą. Prezidentas yra įsitikinęs, kad sprendimų priėmėjams susigūžti ir virpėti kamputyje, prisidengiant Konstitucinio teismo sprendimo laukimu, būtų didelė klaida“, – komentare teigė I. Segalovičienė.

„Privalome netempti gumos ir tvarkyti antrą pensijų pakopą - ji turi tapti maksimaliai naudinga kaupėjams. Valdžios pareiga tenkinti ne fondų, o žmonių interesus. Balsavimas Seime bus it politinis lakmuso popierėlis, kuris parodys norą pakeisti žmonėms nepalankią pensijų kaupimo terpę“, – akcentavo ji.

I. Segalovičienė pabrėžė, kad pensijų kaupimo sistema neatitinka žmonių lūkesčių, o gyventojų nuomonė pakankamai kategoriška – jiems reikia sistemos pokyčių.

„Ypatingai naujų galimybių pasijausti savo sukaupto turto savininkais laukia susirgę ar nelaimę patyrę žmonės. Nespręsti klausimo, nors ir nedideliais žingsniais, gali būti pražūtinga. Būtina rasti priemonių sudaryti geresnes bei teisingesnes sąlygas dalyvauti pensijų kaupime ir taip išlaikyti senatvės pensijos didinimo galimybes“, – tikino ji.

Šalies vadovas Gitanas Nausėda siūlo Pensijų kaupimo įstatyme numatyti pensijų kaupimo dalyviui teisę vieną kartą per visą dalyvavimo kaupime laiką gauti vienkartinę ne didesnę kaip 25 proc. sukaupto turto dydžio išmoką.

G. Nausėda taip pat siūlo nustatyti, kad automatinio įtraukimo būdu į pensijų kaupimą būtų įtraukiami tik asmenys, ne jaunesni kaip 21 m. amžiaus, paliekant jiems teisę patiems rašyti prašymą, jei nori kaupti pensijai nuo darbo patirties pradžios.

Įstatymo projekte numatyta įtraukti pareigą „Sodros“ valdybai gauti patvirtinimą iš įtraukiamo į pensijų kaupimą asmens, kad gavo pranešimą apie jo įtraukimo į pensijų kaupimą faktą.

Taip pat, siūloma suteikti teisę įtrauktiems į pensijų kaupimą asmenims nutraukti pensijų kaupimą po 3 mėnesių, kai buvo pradėtos skaičiuoti pensijų įmokos.

Galiausiai lydinčiajame įstatymo projekte prezidentas siūlo nustatyti, kad gautos vienkartinės pensijų sąskaitoje sukaupto pensijų turto dalies išmokos nebūtų apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu.

Siūloma, kad įstatymų nuostatos, susijusios su teisės į vienkartinę išmoką įgyvendinimu, įsigaliotų nuo 2024 m. liepos 1 d.

Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu antrojoje pensijų sistemos pakopoje dalyvauja apie 1,4 mln. gyventojų. Iš jų aktyviai kaupia ir kas mėnesį įmokas moka beveik 800 tūkst. dalyvių – tai sudaro 54 proc. visų dirbančiųjų.