Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Marija Jakubauskienė. ELTA / Dainius Labutis
Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA.LT
„Pokalbis buvo intensyvus, labai turiningas. Tikrai kandidatei buvo suformuluota nemažai rimtų, sisteminių klausimų, nes suprantame visi, kad sveikatos apsaugos srityje tikrai reikia rimtų pokyčių“, – po G. Nausėdos susitikimo su M. Jakubauskiene žurnalistams sakė I. Segalovičienė.
„Į ne visus tuos klausimus buvo atsakyta iki galo, tačiau labai svarbu pažymėti, kad kandidatė tikrai pademonstravo labai aiškų norą dirbti komandoje, su suinteresuotomis grupėmis, įsiklausyti, yra atvira nuomonei ir tikrai išgirdome pakankamai plačią, išsamią programą, ką ketintų veikti ir kokių rimtų darbų Lietuvai galėtų atnešti“, – pažymėjo patarėja.
Tarp prioritetų – siekiai mažinti eiles, didinti vaistų prieinamumą
G. Nausėdos patarėjos teigimu, šalies vadovas pokalbio su M. Jakubauskiene metu įvardijo kandidatei esminius prioritetus, kas turėtų būti nuveikta sveikatos apsaugos srityje per ateinančią kadenciją. I. Segalovičienė pažymėjo – naujajam ministrui bus svarbu esmingai spręsti pacientų eilių klausimą.
„Prezidentas savo ruožtu iškėlė tikrai nemažai lūkesčių. Visų pirma, tai eilių pas gydytojus mažinimas ir tikrai tikimasi, kad ne tik bus toks abstraktus tikslas, bet bus įsipareigota labai konkrečiai dėl rodiklio, kaip mes jį matuosime ir kokio bus siekiama tų eilių mažinimo sumažėjimo“, – kalbėjo I. Segalovičienė.
Anot jos, taip pat Prezidentūra viliasi, kad bus mažinama sveikatos nelygybė. I. Segalovičienė pastebėjo, jog, 2022 m. Eurostato duomenimis, Lietuvos gyventojai patys susimoka už 32 proc. sveikatos priežiūros paslaugų.
„Pasaulio sveikatos organizacija yra aiškiai pasakiusi rekomendaciją, kad 15 proc. turėtų būti ta riba, nes kitaip viešomis ir privačiomis žmonių lėšomis apmokamos paslaugos ir sistemos išsibalansuoja“, – pastebėjo ji, nurodydama, kad Lietuvos statistikos skaičiai „stipriai indikuoja grėsmę, jog sveikatos apsaugos sistema ir resursai gali būti išbalansuoti“.
„Tam reikia tikrai labai rimtų, ilgalaikių sprendimų – kaip didinsime sveikatos sistemos finansavimą ir užtikrinsime pažeidžiamiausių žmonių apsaugą“, – kalbėjo I. Segalovičienė.
Prezidentas M. Jakubauskienei iškėlė tikslą taip pat spręsti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo regionuose klausimus, gerinti prevenciją ir ypatingai vaikų bei jaunimo emocinę sveikatą.
Be to, akcentavo I. Segalovičienė, nepaskutinėje prioritetų sąrašo vietoje yra ir vaistų prieinamumo klausimai.
„Ypatingai inovatyvių vaistų, kurių Lietuva turi labai mažai, ypatingai gydant onkologines ligas. Sprendimai dėl vaistų kompensavimų užtrunka metus, Lietuva Europos Sąjungos kontekste – tikrai labai prastoje situacijoje ir čia reikia rimtų sprendimų“, – apibendrino G. Nausėdos patarėja.
ELTA primena, kad į naujuosius sveikatos apsaugos ministrus socialdemokratas Gintautas Paluckas pateikė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorės M. Jakubauskienės kandidatūrą.
Tiesa, prieš tai politikos koridoriuose buvo kalbama, kad sveikatos apsaugos ministro portfelis gali tekti Vilniaus rajono poliklinikos vadovui Evaldui Navickui.
Nuo šių metų spalio M. Jakubauskienė vadovauja VU Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų institutui. Jos mokslinių tyrimų sritys ir interesai apima visuomenės sveikatą ir epidemiologiją, visuomenės psichikos sveikatos temas, gyventojų sveikatą lemiančių veiksnių ir intervencinius tyrimus, sveikatos inovacijų kūrimą, sveikatos paslaugų ir sveikatos sistemos tyrimus.
Seimas pritarė naujosios centro kairės koalicijos lyderio, socialdemokrato G. Palucko kandidatūrai į premjerus. Prezidentas paskyrė G. Palucką premjeru ir, kaip numato įstatymas, pavedė ne vėliau kaip per 15 dienų nuo paskyrimo pristatyti parlamentui sudarytą ir prezidento patvirtiną Ministrų kabinetą bei teikti svarstyti Vyriausybės programą.
Naujasis Ministrų kabinetas įgis įgaliojimus tik tada, kai parlamentas pritars Vyriausybės programai.