PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Gruodžio 11 d. 11:46

Prezidento posto sieksiantis A. Veryga – už tradicines vertybes, prieš visuotinį šaukimą

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Augustas StankevičiusŠaltinis: BNS


286087

Prezidento posto sieksiantis „valstietis“ Aurelijus Veryga žada ginti tradicines vertybes, nepalaikyti visuotinio šaukimo, skirti dėmesio demografiniams iššūkiams.

„Suprantu, kad turime rengtis galimoms grėsmėms, tačiau tuo pat metu privalu dar labiau rūpintis savo valstybės augimu“, – pristatydamas savo programą pirmadienį kalbėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas.

Užutrakio dvare organizuotame renginyje jis teigė, kad valstybė neįsivaizduojama be šeimų, jose gimstančių ir augančių vaikų, rūpesčio sergantiesiems senjorams, galimybių kurti verslą, be regionų.

„Dabar visa tai palikta ir numesta į paraštes“, – tvirtino A. Veryga.

„Privalome nusimesti rožinius akinius“

Kaip pagrindinį prioritetą jis nurodė dėmesį „pamatinėms vertybėms, kurios yra mūsų išlikimo pagrindas“.

„Nepalaikysiu ir pats neteiksiu siūlymų jungtis prie tarptautinių konvencijų, griaunančių tradicinės šeimos instituto sampratą, nepritarsiu vienos lyties asmenų partnerystės įteisinimui, spręsdamas dėl Seimo priimtų įstatymų vadovausiuosi tradicinės šeimos ir vaiko gerovės principais“, – teigė parlamentaras.

Jis žadėjo rūpintis lietuvių kalbos ir kultūros išsaugojimu.

47-erių politikas taip pat akcentavo demografinius iššūkius, kuriuos ketina spręsti drauge su Seimu ir Vyriausybe.

„Kartu su Seimu ir Vyriausybe bei visomis politinėmis jėgomis ieškosime galimybių reikšmingai didinti vaiko pinigus, iki 5 proc. sumažinti gyventojų pajamų mokestį tėvams su trimis vaikais ar panaikinti šį mokestį auginantiems daugiau nei tris vaikus“, – sakė jis.

„Valstietis“ taip pat pabrėžė ketinantis siekti didesnės paramos jaunoms šeimos įsigyjant būstą, o visiems vaikams iki 16 metų suteikti nemokamą viešąjį transportą.

„Privalome nusimesti rožinius akinius ir nustoti kalbėti apie tai, kad turime susitaikyti su gyventojų skaičiaus mažėjimu ir tiesiog atverti duris migrantams“, – teigė A. Veryga.

Prieš visuotinį šaukimą

Kalbėdamas apie geopolitinius iššūkius, „valstietis“ žada dėti „visas pastangas, kad būtų realiai įgyvendinta visuotinio pasirengimo gynybai koncepcija“.

„Vykstant karui Ukrainoje, teroristams užpuolus Izraelį, vis geriau suprantame, kad turime tapti tokiomis šalimis kaip Šveicarija ar Suomija, kurių piliečiai valstybės grėsmėms ruošiasi nuolat ir kiekvienas žino, ką turėtų daryti“, – kalbėjo prezidento posto siekiantis politikas.

Jis teigė ketinantis palaikyti profesionalios ir šauktinių kariuomenės plėtros modelį, tačiau ne visuotinį šaukimą.

„Nepalaikysiu visuotinio šaukimo į kariuomenę idėjos, laikydamas tai pertekline priemone“, – sakė Seimo narys.

Politikas teigė matantis Lietuvą kaip modernų dronų ir antidronų bei lazerinių technologijų vystymo ir gamybos centrą.

Jis žadėjo skatinti moksleivių patriotinio ugdymo ir pilietiškumo stiprinimą, karinio parengimo kursų įdiegimą universitetuose ir kolegijose.

„Karinio parengimo kursai turėtų būti pripažinti alternatyva šaukimui į karinę tarnybą būtinajam rezervui formuoti“, – sakė politikas.

„Stiprinsiu ir plėsiu naujų puskarininkių ir karininkų rengimą, įveiklinsiu komendantūras, jas įtraukiant į visuotinės gynybos planą“, – pridūrė jis.

Anot kandidato, tai padėtų paruošti visuotinei gynybai ne tik aktyvaus, bet ir pasyvaus rezervo pajėgumus.

Ryšiai su Kinija

A. Veryga teigė, kad užsienio politikoje vengtų tarptautinių susitarimų, kurie galėtų mažinti Europos Sąjungos (ES) valstybių savarankiškumą ir identitetą, saugotų nacionalinės teisės viršenybę, toliau remtų Ukrainą kare prieš Rusiją.

Jis taip pat žadėjo plėtoti strateginį bendradarbiavimą su kaimyninėmis valstybėmis Lenkija ir Latvija, atkurti „tokius pragmatinius politinius ir ekonominius santykius su Kinija, kokius turi kitos ES valstybės“.

„Lietuvos užsienio politika turi orientuotis į Lietuvos ekonominės galios stiprinimą ir svorio ES bei NATO didinimą. Užsienio politika turi atstovauti Lietuvos interesams, būti telkianti ir burianti koalicijas, o ne skaldanti“, – kalbėjo politikas.

Spręsdamas Bendrijos biudžeto klausimus, A. Veryga teigė ketinantis laikytis pozicijos, „kad Lietuvai turi tekti solidus ES finansavimas visoms prioritetinėms sritims: žemės ūkiui ir kaimo plėtrai, sanglaudai bei Ignalinos atominės elektrinės uždarymui“.

„Užtikrinsiu, kad siekdama gauti ES finansavimą, Lietuva neprisiimtų nepasvertų ir gyventojams nepakeliamų įsipareigojimų, pavyzdžiui, įvesti visuotinį nekilnojamojo turto mokestį“, – sakė jis.

Dėmesys vidaus politikai

A. Veryga taip pat žadėjo siekti, kad valstybė susigrąžintų svarbių įmonių, tokių kaip „Ignitis grupė“, kontrolę, išpirkdama akcijas iš privačių investuotojų, būtų įsteigtas valstybinis komercinis bankas.

Be kita ko, buvęs sveikatos apsaugos ministras tvirtino ketinantis skatinti Vyriausybę stiprinti regionų politiką, užtikrinti kokybiškų viešųjų paslaugų prieinamumą, žemės ūkį paversti strateginiu sektoriumi, plėsti vaistų be priemokos sistemą ir priimti sprendimus dėl ligoninių vaistinių steigimo.

„Skirsiu realų, kompetencijomis grindžiamą dėmesį tam, kad būtų išsaugota Lietuvos gyventojų sveikata, o visuomenės sveikata taptų prioritetu. Dėsiu visas pastangas, kad būtų išsaugotas regionų sveikatos įstaigų tinklas“, – kalbėjo jis pristatydamas savo rinkimų programą.

„Vetuosiu bet kokią iniciatyvą, kuri sieks mažinti šios srities tinklą regionuose“, – pridūrė politikas.

Be kita ko, A. Veryga teigė siūlysiantis „tokią mokestinę reformą, kuri būtų palankesnė ir paprastesnė“.

„Palaikysiu sprendimą taikyti 9 proc. PVM maisto produktams nuo 2026 metų. Kartu su Seimu ir Vyriausybe skatinsime verslo ir darbo vietų kūrimą regionuose – suteiksime mokesčių lengvatas kaimo gyvenamosiose vietovėse investuojant ne mažiau kaip 1 mln. eurų ir sukuriant daugiau kaip dešimt naujų darbo vietų“, – kalbėjo jis.

Pristatė ir komandą

A. Verygos rinkimų štabo veiklą koordinuos Vaida Pranarauskaitė, už komunikaciją bus atsakinga Audronė Jankuvienė.

Rinkimų štabe taip pat dirbs savanorių koordinavimo vadovė Gintarė Veličkienė, susitikimų organizatorė Aušra Daugėlienė, prezidento rinkimų iždininkė Neringa Lavrenovė.

Vėliau žurnalistams „valstiečių“ kandidatas teigė dar nežinantis, kiek gali kainuoti rinkimų kampanija, tačiau pabrėžė daug pinigų į plakatus investuoti neketinantis, o dėmesį skirs vizitams į regionus.

Pasak jo, prezidento rinkimų programa atliepia politinę partijos kryptį, ji turėtų būti panaši į tą, kuri bus pristatyta prieš Seimo rinkimus.

„Logiška, kad nebus jie (prioritetai – BNS) kažkokie kitokie, nes tai tiesiog nebūtų logiška, nes politinė jėga, kuri mane delegavo, turi labai aiškias ir vertybes, ir prioritetus“, – sakė jis.

Visuomenės apklausose ryškiausiu favoritu laimėti prezidento rinkimus įvardijamas dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda. Jam įkandin seka konservatorė, premjerė Ingrida Šimonytė ir advokatas Ignas Vėgėlė.

A. Veryga teigė, kad dabartinės apklausos „dar nieko nereiškia“.

„Man pačiam teko išgyventi labai dideles reitingų bangas – nuo labai nekenčiamo iki pakenčiamo, o gal kartais ir mėgstamo, santykinai“, – kalbėjo politikas.

Iš viso apie dalyvavimą rinkimuose yra paskelbę daugiau nei dešimt asmenų. Jie vyks kitų metų gegužę.

Kandidatais į prezidentus bus registruoti tie politikai, kurie sumokės rinkimų užstatą, surinks ne mažiau kaip 20 tūkst. rinkėjų parašų, pateiks pareiškinius dokumentus.