PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Vasario 4 d. 09:15

Prezidento patarėjas apie iniciatyvą švelninti bausmes „čekiukų“ bylose: tai neturi atrodyti kaip gelbėjimasis

Lietuva

Eurai / Unsplash

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


342631

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas sako, jog galima diskutuoti apie Seime bręstančias Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, kuriomis siūloma švelninti atsakomybę į „čekiukų“ skandalus patekusiems politikams. Visgi, šalies vadovo patarėjas pažymi, jog pastaroji iniciatyva yra neišdiskutuota ir neturėtų „atrodyti kaip gelbėjimasis“ nuo šiuo metu vykstančių ikiteisminių tyrimų.

„Tikrai tą iniciatyvą dar reikėtų labai aiškiai aptarti ir apibrėžti, apie ką mes kalbame, dėl kokių priežasčių kalbame. Tai neturi atrodyti kaip gelbėjimasis nuo šiuo metu vykstančio tyrimo ar dar kažko. Bet jeigu yra bendras sutarimas, kad nusikaltimas ir bausmė yra pernelyg atitolę vienas nuo kito ir bausmės yra per didelės už tam tikrus nusikaltimus – turbūt galima apie tai kalbėti, bet ne taip išsitraukus iš kepurės ir staiga“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė F. Jansonas.

„Čia reikalinga aiški diskusija, nes tyrimai vyksta. Ir bandymas įstatymais juos stabdyti nebūtų geras sprendimas“, – pridūrė jis.

Primenama, kad grupė valdančiojoje koalicijoje ir opozicijoje dirbančių Seimo narių registravo Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, kuriomis siūloma diferencijuoti atsakomybę už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, atsižvelgiant į padarytą žalą. Įstatyminiais pokyčiais taip pat norima siauriau taikyti draudimą eiti pareigas.

Projektu siekiama numatyti, kad skiriant bausmes už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, būtų atsižvelgiama į padarytos žalos dydį – jei žala yra mažesnė nei 25 MGL (šiuo metu tai yra 1750 eurų), už piktnaudžiavimą būtų baudžiama viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 3 metų. Jei žala būtų didesnė, bet neviršytų 250 MGL (šiuo metu – 17 500 eurų), siūloma bausti bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 6 metų.

Maksimalią sankciją – baudą arba laisvės atėmimą iki 7 metų – siūloma taikyti tik tais atvejais, kai piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi sukėlė didelę žalą, kuri yra didesnė nei 250 MGL (17 500 eurų). Šias sankcijas siūloma taikyti asmenims, padariusiems žalą, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos, jeigu nebuvo kyšininkavimo požymių.

Šiuo metu BK numatyta, kad valstybės tarnautojui ar jam prilyginamam asmeniui, piktnaudžiavusiam tarnybine padėtimi ar viršijusiam įgaliojimus, gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki penkerių metų. Taip pat numatyta, kad į „čekiukų“ skandalus įsivėlę politikai gali netekti teisės būti išrinkti arba būti paskirti į valstybės ar savivaldybių institucijų renkamas ar skiriamas pareigas.

Primenama, kad visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus tyrimą „Skaidrinam“ ir kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo daugybė savivaldybių politikų. „Čekiukų“ bylose kaltiems pripažintiems vietos politikams teismai skyrė baudas bei atėmė teisę dirbti savivaldybėse.

#FREDERIKAS JANSONAS#PREZIDENTŪRA#ČEKIUKAI#BK#PATAISOS
#BAUSMĖS