PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Gegužės 15 d. 11:00

Premjeras: savivaldybių priekaištus dėl naujausio NT mokesčio bus galima įvertinti po 5 metų

Lietuva

Gintautas Paluckas / Marius Morkevičius/ELTA

Vygantas TuzasŠaltinis: ELTA


361979

Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas teigia, kad Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) priekaištus dėl nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bus galima svarstyti po penkerių metų.

Trečiadienį Vyriausybei patvirtinus mokesčių pakeitimų paketą, jį toliau svarstys Seimas. LSA prezidentas Audrius Klišonis naujausias pataisas vertino kritiškai ir pareiškė, jog savivaldybės turėtų teisę nustatyti NT mokesčio sąlygas ne tik pagrindiniems gyventojų būstams, bet ir visam jų teritorijoje esančiam NT.

„Į šį savivaldybės prašymą bus galima atsižvelgti po penkių metų, nes šita tvarka, po komitetų svarstymų, galimai galios iki pat 2030 metų. Tai yra mūsų tam tikri gynybos finansavimo įsipareigojimai. (...) Naujausiu pasiūlymu siekėme, kad būtų nustatyta skirtis tarp pirmojo būsto, dėl kurio stipriai nerimauja visuomenę, ir gynybos finansavimo tikslų“, – ketvirtadienį žurnalistams kalbėjo G. Paluckas.

„Po 2030 m. visas NT mokesčio klausimas galėtų būti perduotas savivaldybėms ir jos galėtų priiminėti sprendimus dėl viso NT savo teritorijoje, ne tik pagrindinių būstų“, – tikino ministras pirmininkas.

G. Paluckas sureagavo ir į Vilniaus miesto mero Valdo Benkunsko komentarus, tarp kurių ir svarstymai neapmokestinti nekilnojamojo turto sostinės gyventojams.

„Jei Vilniaus miesto taryba nuspręs netaikyti išvis jokio mokesčio ir negauti papildomų pajamų į biudžetą – tai yra jų reikalas. Tačiau priminsiu, kad gyventojai Vilniuje turi lūkesčius dėl geresnių mokyklų, darželių ir galiausiai – nacionalinio stadiono. (...) Politikai savivaldybėse turi elgtis atsakingai“, – pabrėžė premjeras.

„Jei Vilnius pats nenori prisidėti niekuo, kodėl turėtų prie to prisidėti regionai?“ – retorinį klausimą iškėlė G. Paluckas.

ELTA primena, kad naujausi NT mokesčio siūlymai numato pokyčius apmokestinant pirmąjį būstą. Savivaldybės savo nuožiūra galėtų nustatyti NT kartelę, nuo kurios būtų skaičiuojamas mokestis, o mokesčio tarifus – intervale nuo 0,1 iki 1 proc.

Tarifas būtų nustatomas atsižvelgiant į Registrų cento nustatomas būsto vertes – anksčiau turto vertinimas buvo atliekamas kas 5 metus, dabar Vyriausybė siūlo tai daryti kas 3 metus.

Pokyčiai kartu reiškia, kad savivaldybės galėtų nuo mokesčio savo biudžeto sąskaita gyventojus atleisti išvis, jeigu nustatytų, pavyzdžiui, gerokai aukštesnę kartelę nei savivaldybėje esančio NT vidurkis.

Nuo 20 iki 200 tūkst. eurų suminei tokio NT vertei būtų taikomas 0,1 proc. tarifas, 200-400 tūkst. eurų – 0,2 proc., 400-600 tūkst. eurų – 0,5 proc., virš 600 tūkst. eurų – 1 proc.

Galutiniame variante siūloma visas pajamas iš pirmojo būsto apmokestinimo nukreipiant į savivaldybių biudžetus, o likusio nekomercinio gyventojų NT – gynybai, šios iš viso siektų 13,7 mln. eurų.

Pirmajam iki 450 tūkst. eurų vertės būstui ir toliau siūloma 50 proc. mokesčio lengvata, taip pat 75 proc. lengvata tris ar daugiau vaikų arba vaiką su negalia auginantiems gyventojams.

#NT#PREMJERAS#GINTAUTAS PALUCKAS#MOKESČIAI#VYRIAUSYBĖ
#SEIMAS#SAVIVALDYBĖS#PRIEKAIŠTAI