PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Gegužės 8 d. 11:27

Premjeras: moterų teisė į abortą yra pažangios visuomenės atributas

Lietuva

Pexels nuotr.

Jūratė SkėrytėŠaltinis: BNS


360506

Moterų teisė nutraukti nėštumą yra pažangios visuomenės atributas, sako išrinktasis socialdemokratų pirmininkas, premjeras Gintautas Paluckas.

„Manau, kad tai yra pažangios visuomenės atributas. Moterys į tai turi turėti ne tik teisę, bet ir galimybę“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė jis.

Vyriausybės vadovas taip pat tvirtino pritariantis, kad nėštumo nutraukimo paslauga moterims turėtų būti apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

„Jeigu mes suteikiame teisę, o nefinansuojame, tokios čia ir teisės“, – teigė G. Paluckas.

Kaip skelbė BNS, Seimas ketvirtadienį planuoja pradėti svarstyti Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, kuriuo siūloma įstatyme įteisinti abortus ir numatyti, kad ši paslauga teikiama nemokamai.

Dabar aborto tvarka apibrėžiama sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

Projektą teikia grupė Seimo narių iš valdančiųjų ir opozicinių frakcijų.

Pagal jį, į įstatymą būtų perkelta dabar ministro nustatyta nėštumo nutraukimo tvarka. Nesant medicininių indikacijų nėštumas gali būti nutrauktas iki 12 nėštumo savaitės, o esant indikacijoms – iki 22 savaitės.

Abortas taip pat gali būti atliekamas iki 22 nėštumo savaitės po išžaginimo arba nėštumui atsiradus dėl kraujomaišos.

Įstatymo projekte siūloma, kad nėštumo nutraukimo paslauga moteriai teikiama nemokamai, išlaidas kompensuojant iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Anot projekto, abortas gali būti atliekamas chirurginiu arba vaistiniu būdu, o vaistinio nėštumo nutraukimo paslauga nėščiosios prašymu gali būti teikiama nuotoliniu būdu.

„Nėštumo nutraukimo srityje iki šiol trūksta šiuolaikiško požiūrio: vaistinis abortas vis dar retai naudojamas dėl teisinio neapibrėžtumo, todėl moterys dar yra priverstos dažniau rinktis chirurginį abortą“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Įstatymo projekte taip pat įtvirtinami reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo principai, užtikrinantys jų prieinamumą, pasiekiamumą, kokybę, konfidencialumą bei asmens teisę į informuotą ir laisvą apsisprendimą.

Įtvirtinamas ir pagalbos teikimas lytinį smurtą patyrusiems asmenims, įrašant nemokamą medicininę, psichologinę ir socialinę pagalbą, veikiančius specializuotus pagalbos centrus visoje šalyje, skubią kontracepciją bei infekcijų profilaktiką.

Įstatymu taip pat norima sureguliuoti, kad visuomenės lytinis švietimas būtų visapusis, grįstas mokslu, apimantis informavimą apie reprodukcinę sveikatą, kontracepciją, nėštumo nutraukimą, lytiškai plintančių infekcijų prevenciją bei reprodukcinės sveikatos stiprinimą.

Projekte įtvirtinamas ir mokslu ir žmogaus teisių principais grįstas, įtraukus ir nešališkas lytiškumo ugdymas, vykdomas atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos bei reprodukcinės sveikatos mokslo institucijų rekomendacijas.

#GINTAUTAS PALUCKAS#MOTERYS#TEISĖ#ABORTAS#VISUOMENĖ