PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Vasario 2 d. 13:21

Prasmingos veiklos trisdešimtmetis

Utena

Valdas MintaučkisŠaltinis: Etaplius.lt


290857

2024 m. sausio 25 d. sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Utenos Viltis“ savo veiklos pagrindiniu tikslu laikanti atstovauti žmones su negalia, padėti jiems ginti savo teises, mažinti ir įveikti socialinę atskirtį atšventė savo veiklos trisdešimtmetį.

Iškilmėse dalyvavo Utenos rajono savivaldybės meras Marijus Kaukėnas kartu su patarėja Gerda Rušiene bei socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Inga Šakaliene, bei daug kitų garbių svečių, buvusių šios organizacijos ištakose.

Vos pravėrus būstinės duris, svečius pasitiko bendrijos globotinių ansamblis „Vilties ritmai“.

„Pasaulis tai knyga, kurią mes rašome visą gyvenimą. Po raidę. Po žodį. Po eilutę. Pasaulis tai muzika,kurios klausomės ir kurią kuriame. Šventinis pasibuvimas prasidėjo vieningai susikibus rankoms ir visos salės dainuojamu „Vilties“ himnu. „Utenos Vilties“ veiklos metais užaugo ir savarankiškais tapo globotiniai. Jie nėra uždaryti tarp keturių namo sienų, jie pripažinti visuomenėje, gali mokytis ir studijuoti kartu su sveikaisiais, mylėti ir kurti šeimas, įsilieti į darbo rinką gyvendami pilnavertišką savarankišką gyvenimą. Kiekvienas kelias turi savo priešistorę, toks buvo ir „Utenos Vilties“ kelias – su kalniukais ir pakalnėmis, tiesus ir vingiuotas, neabejotinai gražus prasmingas ir didelis, paženklintas darbo rezultatais.

Globos bendrijos „krikštamotė“ ir tuometinės medicinos mokyklos direktorė Angelė Kaušylienė prisimena: Kada kūrėsi „Utenos viltis“ viskas buvo kitaip, kitokia buvo ir Utena. Nuėjome pas tuometinį Utenos savivaldybės švietimo skyriaus vedėją ir paprašėme tėvelių, auginančių neįgaliuosius vaikus sąrašo, sukvietėme juos į tuometinę Medicinos mokyklą. Atėjo dvylikos vaikų tėvai. Kadangi ruošėme socialinius darbuotojus, pasižadėjome padėti. Iš tikrųjų – į darbą labai gražiai įsijungė studentai ir dėstytojai. Dabar, po daugel metų Jūs mokate džiaugtis gyvenimu, mokate būti laimingais, mokate būti gražiais ir grožį parodyti kitiems. Linkėjimai būti laimingais, sveikais, tvirtai laikykite laimės paukštę, gyvenkite gražioje bendrystėje.

Į „Vilties“ kelią leidosi Angelė Kaušylienė, Zigrida Kaulinienė, Liudmila Prakovič, Stasė Vitienė, Gražina Graužinienė, Gene Buivydienė, Vladas Žukauskas, Irena Mameniškienė, Aldona Vebrienė, Danguolė Siniauskienė...

Pirmoji „Utenos vilties“ pirmininkė Zigrida Kaulinienė nupasakojo visą ilgą ir sudėtingą kelią: sakėme, kad nenorime vaikų laikyti pagalbinėse mokyklose, neįgaliųjų pansionatuose. Jei pagal neįgalumą to negalima, tai būtina sudaryti tokias sąlygas, kad tėvai galėtų eiti į darbą, kad būtų neblogiau kaip šeimose, neturinčiose neįgaliųjų, kad vaikai galėtų dalyvauti visuomeniniame gyvenime.

Svarbiausios tridešimtmečio veiklos datos:

  • 1992 metais Utenos rajono savivaldybės švietimo skyriaus vedėjo Alvydo Puodžiuko dėka darželis „Gandrelis“ priima vaikus su negalia,
  • 1993 metais Medicinos mokyklos direktorė Angelė Kaušylienė su bendraminčiais sukviečia steigiamąjį susirinkimą,
  • 1994 metais sausio dvidešimtą dieną Registrų centre įregistruojamas Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“ Utenos skyrius,
  • 1995 metais Dauniškio gimnazija priima mokyti vaikus su negalia,
  • 1999 metais glaudaus bendradarbiavimo dėka Utenos kolegija „Vilčiai“suteikia patalpas. 2000 metais specialioji internatinė mokykla perorganizuojama į spec. ugdymo ir užimtumo centrą.

2003 metais prie šio centro įsteigiami savarankiško gyvenimo namai „Viltis“. Vaikų dienos centrą lanko dešimt vaikų, dirba socialinis pedagogas, socialinis darbuotojas, vadovas. Sveikinimus, gėles ir atminimo dovanas įteikė Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“ vadovė Ramunė Lebedytė – Undzėnienė, meras Marijus Kaukėnas bei jo patarėja Gerda Rušienė nuoširdžiai dėkojo už atliktą darbą – „dauguma uteniškių jūsų darbo nemato, kadangi tiesiogiai nesusiduria, bet mes jus matome ir esame pasiruošę visapusiškai bendradarbiauti ir padėti“.

Sveikino, gėles, atminimo ir pagarbos dovanėles įteikė Utenos rajono neįgaliųjų draugijos vadovė Sandra Ragaišytė, Utenos krašto žmonių su negalia sąjungos direktorius Aloyzas Breikus, Utenos rajono savivaldybės žmonių su negalia komisijos pirmininkas Vitalijus Šeršniovas, savanoriai, globotinių motinos ir patys globotiniai, įteikdami gėles ir skoningai ir kruopsčiai padarytus rankdarbius.


Foto galerija:

FWo3ENlBrk
5heRu7fYay
Z2f0G385OJ
O4z7enUgqF
XDO76M6S8J
H9Lzn68lX7