Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Karinės technikos kolona. Lietuvos kariuomenės asociatyvi nuotr.
EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT
Lietuvos kariuomenė informuoja, kad gegužės mėnesį vykdys intensyvias karinio rengimo pratybas. Įvairaus lygmens mokymuose – nuo vadaviečių mokymų iki lauko taktinių pratybų su kariais poligonuose – iš viso dalyvaus apie 8 tūkstančiai Lietuvos ir sąjungininkų karių, virš tūkstančio karinės technikos vienetų, kelios dešimtys orlaivių, laivai ir kita karinė technika, dalis mokymų bus matoma ir šalies gyventojams.
„Gegužę Lietuvoje treniruosis gausios Lietuvos ir sąjungininkų pajėgos – bus sutelktas didelis kiekis sausumos, jūrų ir oro karinės technikos. Tai vienas didžiausių bendrų karinio rengimo ciklų mūsų šalyje. Toks mastas ne tik demonstruoja mūsų ir sąjungininkų pasirengimą veikti kartu, bet ir siunčia aiškią žinią apie mūsų vienybę bei ryžtą ginti kiekvieną NATO teritorijos centimetrą“, – apžvelgdamas pavasario pratybų ciklą sakė Lietuvos kariuomenės vadas gen. Raimundas Vaikšnoras.
Didelė dalis vyksiančių pratybų Lietuvos sausumos teritorijoje taps NATO Daugianacionalinio Šiaurės-Rytų daugianacionalinio korpuso (angl. Multinational Corps Northeast) organizuojamų taktinių pratybų „Griffin Lightning 2025“ (liet. Grifono žaibas) dalimi. Šių pratybų ciklu, kurio dalimi taps tarptautinės pratybos „Iron Wolf 2025-I“ (liet. „Geležinis vilkas“), „Swift Response 2025“ (liet. Staigus atsakas), „Strong Shield 5“ (liet. Tvirtas skydas 5) bei nacionaliniai mokymai „Perkūno tvirtovė 2025“, bus siekiama treniruotis įgyvendinti gynybos planus rytiniame NATO flange.
Pagrindiniai artimiausio mėnesio Lietuvos kariuomenės mokymai bus gegužės 13 – 27 d. vyksiančios pratybos „Perkūno tvirtovė 2025“. Šių mokymų metu Lietuvos kariuomenės Gynybos štabas atliks būtinus procedūrinius veiksmus, kurių pasekoje visoms Lietuvos kariuomenės pajėgoms bus išleistas realiu valstybės ginkluotos gynybos planu pagrįstas operacinis įsakymas. „Perkūno tvirtovės“ metu pasiektus rezultatus vainikuos rudenį vyksiančios „Perkūno griausmo“ pratybos, kurių metu bus vykdomi taktiniai manevrai įvairiose Lietuvos vietose pagal šalies ginkluotos gynybos sumanymą.
Be šių operacinio lygmens Gynybos štabo ir kariuomenės pajėgų štabų pratybų, Lietuvos poligonuose, ore bei jūroje vyks ir eilė taktinių mokymų su kariais ir karine technika.
Gegužės 5-16 d. vyksiančiose lauko taktikos pratybose „Iron Wolf 2025-I“ apie 3700 karių ir 700 karinės technikos vienetų iš Pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ ir jai priklausančios Rukloje dislokuotos NATO Daugianacionalinės kovinės grupės planuos ir vykdys puolimo bei gynybos operacijas.
Pratybų „Iron Wolf 2025-I“ pabaigoje Gaižiūnų poligone bus vykdoma JAV 173-osios oro desanto brigados oro desanto operacija, taip pereinant į pratybas „Swift Response 2025“. Šių, gegužės 16-22 d. vyksiančių pratybų metu į Lietuvą orlaiviais iš Prancūzijos ir Italijos bus perdislokuojami 1700 JAV karių, taip treniruojantis sustiprinti sąjungininkų pajėgumus prie rytinės NATO sienos.
Gegužės 12-18 dienomis Lietuvoje taip pat vyks Krašto apsaugos savanorių pajėgų pratybos „Strong Shield 5“, kuriose dalyvaus daugiau nei 1000 karių iš Lietuvos, Latvijos ir Portugalijos karinių pajėgų. Vykstančiose pratybose bus siekiama įgyti reikiamų įgūdžių planuoti, ruoštis ir vykdyti gynybos operacijas pagal krašto apsaugos planus, efektyviai bendraudami ir veiksmų koordinavimas su padaliniais, veikiančiais kartu arba toje pačioje veiklos zonoje.
Pratybų periodu, beveik visam gegužės mėnesiui, į Lietuvą bus perdislokuota apie 30 Vokietijos kariuomenės orlaivių: atakos sraigtasparniai TIGER, transporto sraigtasparniai NH90, sunkieji transporto sraigtasparniai CH-53 ir lengvieji daugiafunkciai sraigtasparniai EC135. Skrydžiai, kurių dalis bus atliekami itin žemame aukštyje, apims didžiąją dalį Lietuvos teritorijos bei pasienio ruožus, bus vykdomi šviesiu ir tamsiu paramos metu.
Intensyvų pavasario pratybų ciklą papildys gegužės 5 – 16 d. Klaipėdos bei Neringos savivaldybėse ir rajonuose Karinių jūrų pajėgų Uosto ir priekrantės gynybos tarnybos kariai kartu su sąjungininkais iš Portugalijos bei Klaipėdos miesto jėgos struktūromis ir kitomis miesto organizacijomis vykdys karines pratybas „Audros gynėjas 2025“, kurių metu Uosto ir priekrantės gynybos tarnyba treniruosis veiksmus, skirtus krizės atveju ekstremalių situacijų ar galimų grėsmių akivaizdoje uosto funkcionalumui užtikrinti.
Kaip ir kasmet, gegužės 9 – 23 d., Baltijos jūroje vyks tarptautinės jūrinių istorinių (I-II pasaulinių karų) sprogmenų paieškos ir naikinimo operacija „Open Spirit / EODEX 2025“ (liet. Atvira dvasia 2025). Šios operacijos metu Klaipėdos uoste lankysis 13 karo laivų bei narų-išminuotojų komandų iš 14 NATO šalių, kurie ieškos minų ir jas naikins.
Gegužės 19-23 d. Karinių oro pajėgų Oro gynybos bataliono kariai dalyvaus kovinių šaudymų į oro taikinius pratybose „Gintarinė Strėlė 2025“, Kuršių nerijoje. Oro gynybininkai atliks kovinius šūvius naudodami trumpojo nuotolio oro gynybos kompleksus RBS-70.
Pavasario karinio rengimo ciklą užbaigs nuo gegužės 19 iki 24 d. pirmą kartą Lietuvoje vyksiančios bendros Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Salvinės artilerijos baterijos ir JAV kariuomenės pratybos „Stork and Eagle“, kurių tikslas bus suformuoti Lietuvos karių gebėjimą savarankiškai efektyviai naudoti HIMARS sistemas ir veikti kartu su kitais vienetais. Ypatingas dėmesys bus skiriamas karių pasirengimui savarankiškai aptarnauti ir efektyviai eksploatuoti HIMARS sistemas. Birželio pradžioje taip pat numatomi koviniai šaudymai šiomis sistemomis į taikinius Baltijos jūroje.
Informuojame gyventojus, kad gegužės mėnesį Lietuvos keliuose bus dažniau matomos karinės technikos kolonos, o padangėje dažniau skraidys kariniai orlaiviai. Visi šie mokymai yra iš anksto planuotas karinis rengimas, suderintas ir sinchronizuotas su NATO vadavietėmis. Didelė dalis Lietuvoje vykstančių mokymų bus didesnių sąjungininkų pratybų/atgrasymo operacijų dalis, taip pat vyks įvairūs žemesnio lygmens mokymai skirtinguose kariuomenės vienetuose. Iš viso mokymuose Lietuvoje per gegužę dalyvaus apie 8000 karių iš Lietuvos ir kitų NATO valstybių.