PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Birželio 20 d. 11:24

Prasidėjus vasaros sezonui: nori į tualetą – važiuok į paplūdimį

Klaipėda

ve.lt nuotr.

Jurga PetronytėŠaltinis: ve.lt


369404

Prasidėjus vasaros sezonui, kai mieste padaugėja svečių ir patys klaipėdiečiai daugiau laiko praleidžia lauke, itin aktualus tampa viešųjų tualetų klausimas. Ar Klaipėdoje įrengti viešieji tualetai atlieka savo funkciją, ar jais higieniška ir saugu naudotis, atlikome žurnalistinį eksperimentą.

Vasara. Tad pradėjome nuo paplūdimių. Apsilankėme Girulių, Centriniame (buvęs Neįgaliųjų), Pirmosios ir Antrosios Melnragės paplūdimiuose ir prie molo. Buvome maloniai nustebinti. Visus tualetus radome ką tik išplautus, su pakabintu tualetiniu popieriumi.

Tvarka paplūdimiuose

Giruliuose prie tako į paplūdimį pastatyti du biotualetai: vienas iš jų skirtas neįgaliesiems. Arčiau paplūdimio yra stacionarus tualetas su atskirtomis vyrų ir moterų zonomis. Nemokamas. Viduje pakabintas grafikas, iš kurio matyti, kad tualetas tvarkomas kasdien tris kartus. Tiesa, šis tualetas kiek nuošalioje vietoje, nuo pagrindinio tako nematomas ir nuorodos nuo tako nėra. Gal dar bus įrengta, nes dar nebaigta tako rekonstrukcija. Reikėtų, nes mažytę nuorodą prie posūkio į kavinę gali įžiūrėti tik akyliausi, o ne tie, kurie labiausiai į tualetą nori.

Pačiame paplūdimyje yra kavinės aptarnaujamas biotualetas. Jis buvo užrakintas, nes kavinė dar nedirbo. Centriniame paplūdimyje taip pat radome du tvarkingus biotualetus prie automobilių stovėjimo aikštelės ir konteinerinį tualetą paplūdimio prieigose su atskirais įėjimais vyrams, moterims ir neįgaliesiems. Pastarųjų tualetas buvo taisomas.

Antrosios Melnragės paplūdimio prieigose taip pat pastatytas konteinerinis tualetas su dviem įėjimas: vienas bendras vyrams ir moterims, kitas – neįgaliesiems. Dar vienas konteinerinis tualetas, toks pats kaip Centriniame paplūdimyje, stovi ir automobilių stovėjimo aikštelėje prie molo. Visi šie tualetai nemokami ir tvarkingi, švarūs.

Yra ir dušas, bet mokamas

O štai Pirmojoje Melnragėje, jeigu norite pasinaudoti viešuoju paplūdimio tualetu, – nepamirškite centų. Čia įrengtas stacionarus tualetas vienintelis turi dar ir dušą.

Tualetas kainuoja 30 centų, dušas – 1,50 Eur. Pinigus surenka kasininkė. Matyt, todėl šis tualetas veikia tik nuo 9 iki 21 val. su keturiomis 15 min. trukmės pertraukomis dezinfekcijai. Kur eiti prieš tai, ar po to? Biotualetų nematyti.

Prarasite pinigus, užstrigsite

Viešieji tualetai ypač svarbūs miesto parkuose, kuriuose lankosi tikrai didelis srautas žmonių. Poilsio parke įrengtas stacionarus tualetas. Atskiri įėjimai vyrams ir moterims, atskira patalpa įrengta neįgaliesiems ir mamoms su kūdikiais. Tualetas nemokamas, tačiau taip pat su nustatytomis darbo valandomis – nuo 10 iki 20 val.

Norinčius pasinaudoti Skulptūrų parke įrengtu konteineriniu tualetu pro šalį ėjusi moteris iš tolo bandė įspėti, kad nerizikuotume, nes ji yra ir užstrigusi tame tualete. Vis dėlto pabandėme tualetą atidaryti. Jis mokamas. Kainuoja 30 ct. Parašyta, kad priimamos tik 10 ir 20 centų nominalo monetos, grąža neišduodama, kortelių skaitytuvo nėra.

Prie vieno įėjimo visus 30 centų įrenginys sėkmingai „prarijo“, bet durų neatidarė. Kur kreiptis, kad pinigus grąžintų – informacijos nėra. Prie kito – taip pat prarijo, bet išspjovė. Durų taip pat neatidarė.

Ką gi, keliaujame į kitą neseniai įrengtą miesto viešąją erdvę – Sakurų parką. Žinia, kad jame įrengtas puikus tualetas.

Taip pat mokamas. Kainuoja 30 centų, bet atsiskaityti galima tik banko kortele. Pabandėme atsiskaityti bekontakte kortele telefone ir fizine banko kortele. Deja, nepavyko. Pinigų nenuskaičiavo, durų neatidarė.

Patys valosi, bet nešvariai

O kokia situacija miesto centre, senamiestyje? Liepų gatvės pradžioje ir Karlskronos aikštėje pastatyti kiek kitokio tipo viešieji tualetai su miesto vaizdų nuotraukomis. Vienos vietos tualetai atsidaro automatiškai, įmetus 30 centų (tik monetomis). Jais gali naudotis vyrai ir moterys, bet neįgaliesiems nepritaikyti. Šie tualetai turėtų patys išsivalyti. Pavyko atidaryti tualetą Liepų gatvės pradžioje, bet užėjus į vidų noras juo pasinaudoti dingo. Viduje buvo nešvaru. Patekti į tokį pat tualetą Karlskronos aikštėje nepavyko. Monetas įkišti pavyko, tačiau jos užstrigo ir grąžintos nebuvo.

Netoliese, Pilies automobilių stovėjimo aikštelės prieigose, yra dar vienas viešasis konteinerinis tualetas. Tokio pat modelio kaip ir Skulptūrų parke. Vienos jo durys taip ir neatsidarė, nes centų mokėjimo anga, matyt, buvo tokia pilna, kad monetų įkišti nepavyko.

Kitos, neįgaliųjų tualeto, durelės atsidarė be vargo. Viduje buvo gana tvarkinga ir tualetinio popieriaus buvo.

Pastatyti tualetą sutrukdė paveldas

Galiausiai nusprendėme apžiūrėti garsųjį tualetą prie Kruizinių laivų terminalo, dėl kurio ne kartą piktinosi laivais į Lietuvą atplaukiantys užsieniečiai. Pasirodo, kad čia įrengiamas naujas konteinerinis tualetas. Tiesa, darbai turėjo būti baigti dar šių metų sausio mėnesį, tačiau kol kas pabaigos nematyti. Tualetas aptvertas, aplinkui išrausta.

Klaipėdos miesto savivaldybės Aplinkosaugos ir miesto tvarkymo skyriaus vedėja Inga Kubilienė paaiškino, kad įrengiant šį tualetą buvo atkasti archeologiniai radiniai, kurių griauti negalima.

„Todėl bus rengiamas archeologinių radinių tvarkybos projektas ir pakartotinai kreiptasi į Nekilnojamo kultūros paveldo tarybą dėl leidimo pro archeologinius radinius tiesti inžinerinius tinklus, reikalingus viešajam tualetui. Planuojama, kad darbai bus užbaigti šių metų IV ketvirtį“, – sakė I. Kubilienė.

Alternatyva yra. Šalia stovi du biotualetai.

Tikrina kiekvieną savaitę

Aplinkosaugos ir miesto tvarkymo skyriaus vedėjos taip pat paklausėme, kas ir kaip dažnai tikrina, ar viešieji miesto tualetai veikia, ar švarūs. Pašnekovė patikino, kad Aplinkosaugos ir miesto tvarkymo skyrius viešuosius tualetus patikrina kiekvieną savaitę.

„Jei tualetas nevalytas, teikiamas nurodymas nedelsiant jį išvalyti. Automatiniai tualetai yra automatiškai išsiplaunantys, bet papildomai kiekvieną dieną vykdoma jų priežiūra, atliekami remonto darbai. Dažnu atveju viešųjų tualetų veikimas priklauso nuo vandalizmo atvejų, dažnai į monetų surinkimo dėžutę yra įmetamos netinkamos monetos, įdėti pagaliukai ir panašiai, dėl ko sistema sugenda“, - sakė I. Kubilienė.

Anot pašnekovės, automatinių tualetų priežiūra miestui kiekvieną mėnesį kainuoja apie 3-5 tūkst. eurų, t. y. nuo 36 tūkst. iki 60 tūkst. Eur per metus. Už netinkamą paslaugų vykdymą šiais metais buvo skirta viena 330 Eur dydžio bauda UAB „Ecoservice“.

Viešuosius Klaipėdos tualetus prižiūri: Klaipėdos paplūdimių stacionarius tualetus prižiūri BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“. Tualetus su miesto vaizdais Liepų gatvės pradžioje, Karlskronos aikštėje - „JCDeaux“. Tualetus Skulptūrų parke, Sakurų parke, prie piliavietės automobilių stovėjimo aikštelės prižiūri savivaldybės rangovas UAB „Ecoservice“.

#KLAIPĖDA#TUALETAI#PAPLŪDIMYS#SENAMIESTIS#ŠVARA
#DUŠAS