PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugsėjo 25 d. 15:04

Prasidėjo žaliųjų atliekų sezonas: ką žinoti, kad išvengtumėte nemalonumų ar net baudos?

Šiauliai

ŠRATC nuotr.

EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT


278866

Nors už lango orai visai neskuba vėsti, gamta jaučia atkeliavusį rudenį. Medžiai po truputį gelsta ir ima kristi lapai, daržininkai ir sodininkai baigia derliaus sezoną. O su šiais rudeniniais rūpesčiais atsiranda kalnai žaliųjų atliekų: tai ir medžių lapai, ir obuoliai krituoliai, ir žolė bei įvairių augalų dalys.

Žaliųjų atliekų šalinimas ypač aktualus individualių namų gyventojams bei sodininkams. Šiaulių miesto savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė primena, kad bet kur mesti tokių atliekų jokiu būdu negalima.

„Negalima savo kiemo lapų, daržo liekanų, supuvusių obuolių, kriaušių išnešti ir išpilti šalia gatvės ar į kitą viešą erdvę. Individualių namų gyventojai turi konteinerius, taip pat gali kompostuoti savo valdoje. Jeigu kompostavimo nepakanka, reikia naudotis suteikiamu konteineriu žaliosioms atliekoms, kuris yra išvežamas du kartus per mėnesį“, – sako specialistė.

Jei ir šių priemonių nepakanka, E. Bružienė pataria pirmiausiai pamąstyti, galbūt verta mažinti sodo ar daržo plotą, jei namų ūkyje susidaro tiek daug žaliųjų atliekų. Kita alternatyva yra žaliųjų atliekų surinkimo aikštelės, kurios priima ir sutvarko tokias atliekas nemokamai, tačiau gyventojai turi patys jas atvežti. Čia E. Bružienė pataria kooperuotis su kaimynais ar samdyti tokias paslaugas teikiančią įmonę.

Nors daugiabučių gyventojams rudeninės atliekos mažiau aktualios, jie taip pat turėtų pagalvoti apie didmaišius nukritusiems medžių lapams.

„Tokie maišai yra išduodami, jei namo bendrija neturi, gali kreiptis į Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą ir maišas bus suteiktas. Kai kuriose naujose daugiabučių atliekų surinkimo aikštelėse jau yra ir specialus konteineris žaliosioms atliekoms, tai galima ir juo naudotis. Didmaišis su lapais ir kitomis žaliosiomis atliekomis turėtų būti paliekamas ne bet kur. Svarbu, kad atliekų vežėjas galėtų patogiai prie jo privažiuoti, todėl būtų idealu maišą statyti, pavyzdžiui, prie tų pačių komunalinių atliekų ir rūšiavimui skitų konteinerių“, – primena specialistė.

Šiauliuose sutvarkomų žaliųjų atliekų kiekis kasmet auga, tai reiškia, kad vis daugiau gyventojų jomis pasirūpina tinkamai. Už žaliųjų atliekų metimą į mišrių komunalinių atliekų konteinerį ar bet kurią kitą joms neskirtą vietą gresia piniginės baudos.