Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Marine Le Pen. Scanpix nuotr.
Rūta AndrošiūnaitėŠaltinis: BNS
„Mes nepažeidėme jokių taisyklių“, – prieš prasidedant posėdžiui Paryžiuje sakė „Nacionalinio sambūrio“ (RN) atstovė, pridūrusi, kad yra „labai ramiai“ nusiteikusi.
M. Le Pen ir virtinei RN vadovų pateikti kaltinimai, kad jie pasisavino EP lėšas per fiktyvių darbo vietų sistemą.
Jei bus nuteisti, bausmės gali apimti ne tik laisvės atėmimą, didelę baudą, bet ir draudimą dešimtmetį eiti viešąsias pareigas, o tai sužlugdytų 56-erių M. Le Pen viltis 2027 metų rinkimuose pakeisti prezidentą Emmanuelį Macroną. Prezidento posto M. Le Pen jau nesėkmingai siekė tris kartus.
Teismo procesas taip pat gali užgožti partijos triumfą po liepą vykusių pirmalaikių parlamento rinkimų, kai RN gavo 126 vietas – pakankamai, kad pakirstų ministro pirmininko Michelio Barnier (Mišelio Barnjė) trapią mažumos vyriausybę.
Paryžiuje teisiamųjų suole atsidūrė pati RN partija, devyni buvę europarlamentarai, įskaitant M. Le Pen ir partijos pirmininko pavaduotoją Louis Aliot, atstovas spaudai Julienas Odoulas ir keturi RN darbuotojai.
Pirmą kartą apie įtariamą fiktyvių darbo vietų sistemą RN pranešta 2015-aisiais, o ji apima 2004–2016 metų EP narių padėjėjų sutartis.
Prokurorai teigia, kad padėjėjai iš tiesų dirbo tik partijai už EP ribų.
Daugelis negalėjo apibūdinti savo kasdienio darbo, o kai kurie iš jų niekada nebuvo susitikę su savo numanomu viršininku EP ir nebuvo įžengę į parlamento pastatą.
Įtariama, kad asmens sargybinis, sekretorius, M. Le Pen štabo vadovas ir grafikos dizaineris buvo fiktyviai įdarbinti.
„Ar galėčiau rytoj atvykti į Strasbūrą ir pamatyti, kaip vyksta sesija, bei susipažinti su Mylene Troszczynski, pas kurią dirbu?“ – J. Odulas rašė Marine Le Pen 2015 metais, praėjus keturiems mėnesiams po to, kai jis pradėjo dirbti M. Troszczynski padėjėju parlamente.
„Taip, žinoma“, – atsakė ji.
Partija jau ilgai tyrimą vadina persekiojimu ir politiniu piktnaudžiavimu teisingumo sistema.
„Kiekvieną kartą, kai partija ar jos lyderiai yra puolami, tai leidžia jiems apsimesti aukomis“, – sakė Paryžiaus politinių studijų instituto („Sciences Po“) politologė Nonna Mayer (Nona Majer).
RN sėkmė
Tokia didelio atgarsio sulaukusi byla tampa tikra kliūtimi M. Le Pen ilgus metus sklandžiame buvusiame kelyje.
RN naudojasi prezidento Emmanuelio Macrono nepopuliarumu, kai jis 2017-ųjų ir 2022-ųjų prezidento rinkimus pavertė tiesioginiu pasirinkimu tarp jo ir kraštutinių dešiniųjų.
Šokiravusi RN pergalė birželį EP rinkimuose paskatino E. Macroną sušaukti pirmalaikius rinkimus, kurie atvedė į valdžią trapią konservatoriaus M. Barnier mažumos koaliciją.
M. Barnier gali būti pašalintas bet kuriuo metu, jei kairiųjų NFP aljansas ir RN suvienys jėgas balsuojant dėl pasitikėjimo, o M. Le Pen teks lemiamas vaidmuo.
Apklausos rodo, kad protesto balsą generavusi partija taip pat sulaukia vis didesnės rinkėjų paramos.
Vienas RN įstatymų leidėjas prieš teismo pradžią naujienų agentūrai AFP sakė, kad „kai nematau susirūpinusios Marine, aš nesijaudinu“.
Istoriškai susiklostė taip, kad „skandalai kitose partijose yra palankūs RN, tačiau skandalai RN neatneša naudos kitoms partijoms“, AFP sakė Tūro universiteto politologas Sylvainas Creponas (Silvenas Kreponas).
Ne Europa, o ES pinigai
Rugsėjo viduryje M. Le Pen dienraščiui „Le Parisien“ teigė, kad „mes dėl nieko nekalti“.
Jos advokatas Rodolphe'as Bosselut nieko nekomentavo prieš prasidedant teismo procesui, kuris turėtų trukti iki lapkričio 27-osios.
RN ir jos ankstesnė Nacionalinio fronto (FN) partija „nemėgsta Europos. Vienintelis dalykas, kuris jiems patinka, yra Europos Sąjungos pinigai“, sakė Patrickas Maisonneuve, atstovaujantis EP kaip vienas iš ieškovų.
Prokurorai teigia, kad M. Le Pen ir jos tėvas, buvęs partijos lyderis Jeanas-Marie Le Penas, abu pasirašė už „centralizuotą sistemą“, kuri įgavo pagreitį 2014 metais, kai FN gretos Briuselyje išsiplėtė.
Dabar 96 metų sulaukęs J.-M. Le Penas teisme nedalyvaus dėl sveikatos būklės.
Keli žmonės liudijo apie vieną 2014-aisiais vykusį susitikimą, kuriame, anot vieno iš jų, buvo aptarta aiški fiktyvių darbo vietų struktūra.
Įrodymai prieš partiją apima sutartis, sudaromas vos vienai dienai, kad būtų galima išspausti visas iki paskutinio cento skirtas lėšas.
Vienoje partijos iždininko Wallerand'o de Saint-Justo žinutėje įspėjama apie katastrofišką partijos finansinę padėtį ir rašoma: „Neišsiversime iš padėties be didelių santaupų, gaunamų dėl Europos Parlamento.“
EP pareigūnai teigia, kad buvo pasisavinta 3 mln. eurų.
RN jau grąžino milijoną eurų, tačiau tvirtina, kad tai nėra kaltės pripažinimas.