PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Balandžio 24 d. 15:56

Pradėta laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės

Šiauliai

Lolita StrazdauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


81138

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas (NVSC Šiaulių departamentas) informuoja, kad š. m. balandžio 11 d. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pradėjo vykdyti pavasarinę laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės. Planuojama laukinių gyvūnų vakcinaciją baigti š. m. gegužės mėnesio pabaigoje. Naminių ir laukinių gyvūnų vakcinacija – vienintelis efektyvus būdas kovoti su pasiutlige.

Pasiutligės jaukai mėtomi pasienyje su kaimyninėmis šalimis

Iš viso Lietuvos teritorijoje iš orlaivių bus išmėtyta apie 505 000 dozių. Jaukai su vakcina mėtomi pasienyje su kaimyninėmis šalimis - Lenkija, Baltarusija, dalyje Latvijos (pasienyje su Rokiškio, Zarasų rajonais).

Pasiutligės jaukų liesti negalima!

Atkreipiame dėmesį, kad radus jaukus - jų negalima liesti. Jeigu vakcina pateko ant odos, nedelsiant reikia nuplauti su dideliu kiekiu vandens ir muilu bei kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą. Gydytojas, įvertinęs galimą užsikrėtimo riziką, spręs dėl asmens skiepijimo nuo pasiutligės.

Aptikus jauką, būtina apie tai nedelsiant pranešti teritorinei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Pastebėjus, kad jauką netyčia surado ir suėdė augintinis, rekomenduojama keletą dienų stebėti jo sveikatos būklę, pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Naminiams gyvūnams šie jaukai nepavojingi, tačiau jų perdozavus, galimos komplikacijos.

Naminiai gyvūnai nuo pasiutligės skiepijami kasmet

Nors Lietuvoje neberegistruojama pasiutligės atvejų tarp gyvūnų, tačiau išlieka rizika, kad iš kaimyninių šalių emigravę gyvūnai gali užkrėsti Lietuvos gyvūnus, o pastarieji gali perduoti infekciją žmogui. Naminius gyvūnus (šunis, kates, šeškus) būtina skiepyti nuo pasiutligės pagal veterinarijos gydytojo rekomendacijas.

Pasiutligė – pavojinga liga

Pasiutlige gali sirgti žmonės ir visi žinduoliai. Užsikrečiama įkandus, įdrėskus ar apseilėjus sergančiam naminiam ar laukiniam gyvūnui. Pasiutligės virusas su gyvūno seilėmis patenka į žaizdą. Inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Sužalojus užsikrėtusiam gyvūnui, vienintelis būdas išgelbėti žmogaus gyvybę yra pasiutligės vakcinos įskiepijimas. Pasireiškus ligos simptomams nebeišgydoma.