Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi pixabay.com nuotr.
EtapliusŠaltinis: Radviliškio rajono savivaldybė
Laikraštį naudojo savo privatiems reikalams spręsti
Šį kartą žurnalistų etikos sargų taikinyje atsidūrė laikraščio straipsnis „G. Lipnevičiaus siūlymas kiekvienam Radviliškio rajone gimusiam vaikui tūkstančio eurų išmoka – patvirtintas“. Visuomenės informavimo etikos komisija konstatavo, kad šis straipsnis buvo parengtas oficialaus Radviliškio rajono savivaldybės išplatinto pranešimo pagrindu, tačiau laikraščio straipsnyje vietoj sakinių, kuriuose buvo minimas rajono meras, atsirado nauji intarpai, kuriuose minimas G. Lipnevičius, tokiu būdu manipuliatyviai sudarant skaitytojams įspūdį, kad jis buvo vienintelis pasiūlymo padidinti išmoką vaikams autorius.
Visuomenės informavimo etikos komisija pripažino, jog „Radviliškio krašto“ publikacijoje buvo sąmoningai siekiama naudos G. Lipnevičiui ir tikslingai kuriamas jo teigiamas, kaip politiko, įvaizdis. Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinės sistemos duomenimis, tuo metu, kai buvo paskelbtas etikos sargų neigiamo įvertinimo sulaukęs straipsnis, politikas G. Lipnevičius buvo atsakingas už laikraščio „Radviliškio kraštas“ turinį.
Žurnalistų etikos sargai nusprendė, kad politiko leidžiamame laikraštyje buvo pažeistas Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 53 straipsnis, nustatantis, jog žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai neturi naudoti visuomenės informavimo priemonės savo privatiems reikalams spręsti bei asmeninėms sąskaitoms suvesti.
Visuomenės informavimo etikos komisija įpareigojo laikraščio „Radviliškio kraštas“ leidėją paskelbti šį sprendimą savo laikraštyje.
Konstatavo net trijų Etikos kodekso straipsnių pažeidimus
Pastaraisiais mėnesiais tai ne pirmas G. Lipnevičiaus valdomam laikraščiui „Radviliškio kraštas“ nepalankus žurnalistų etikos sargų sprendimas.
Šių metų sausio 30 dieną Visuomenės informavimo etikos komisija priėmė nepalankų sprendimą dėl laikraštyje „Radviliškio kraštas“ paskelbtos publikacijos „Pirmieji valdančiųjų „didieji“ darbai“. Publikacijoje „Pirmieji valdančiųjų „didieji“ darbai“ parašyta netiesa, esą rajono meras buvo pagautas „Vynotekoje“ perkantis alkoholinius gėrimus už mokesčių mokėtojų pinigus. Visuomenės informavimo etikos komisija nustatė, kad minėtoje publikacijoje buvo paskleista netiksli ir neteisinga informacija, todėl buvo pažeistas Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 3 straipsnis, nustatantis, kad gerbdami žmogaus teisę gauti teisingą informaciją, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi skelbti tikslias, teisingas žinias bei įvairias nuomones.
Kadangi kritikuojamam asmeniui nebuvo suteikta galimybė patikslinti arba paneigti galimai neteisingą informaciją, Visuomenės informavimo etikos komisija nusprendė, kad laikraščio leidėjas pažeidė Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 20 straipsnį.
Be to, Visuomenės informavimo etikos komisija konstatavo, kad paskelbus publikaciją buvo siekiama spręsti asmeninius G. Lipnevičiaus reikalus bei galimai suvesti sąskaitas su politiniais oponentais, o tai laikytina Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 53 straipsnio pažeidimu.
„Pažymėtina, jog tai nėra pirmoji laikraščio „Radviliškio kraštas“ publikacija, kurioje neigiamai atsiliepiama apie politinius G. Lipnevičiaus oponentus ir nesuteikiama galimybė pareikšti atsakomąją nuomonę“, - teigė žurnalistų etikos sargai.
Pažeidė pagrindinius visuomenės informavimo principus
2023 metų gruodžio 29 dieną Žurnalistų etikos inspektorius priėmė nepalankų sprendimą dėl laikraštyje „Radviliškio kraštas“ paskelbtos publikacijos „G. Lipnevičius: „Kviečiu visus vykti autobusais nemokamai“ ir portale www.radviliskiokrastas.lt paskelbtos tos pačios publikacijos „G. Lipnevičius: „Kviečiu visus vykti autobusais nemokamai“.
Žurnalistų etikos inspektorius pripažino, kad viešosios informacijos rengėjas, paskelbdamas minėtą publikaciją, pažeidė reikalavimą skleisti tik tikslią, teisingą ir nešališką informaciją, todėl pripažintina, jog paskelbta informacija buvo pažeisti pagrindiniai visuomenės informavimo principai.
„Nagrinėjamu atveju visuomenės informavimo priemone pasinaudota kaip įrankiu – nurodant, kad G. Lipnevičius dalyvavo renginyje, pritraukiamas papildomas dėmesys jo atžvilgiu. Tokiu būdu sąmoningai dirbtinai sukurtas palankus įvaizdis apie G. Lipnevičių, kaip politiką. Taigi, šiuo atveju, publikacijoje akivaizdžiai manipuliuojama informacija, iš dalies iškreipiant tikrus faktus. Atsižvelgiant į tai, kad nuo sudaromo įvaizdžio apie politiką tiesiogiai priklauso rinkėjų požiūris į jį, darytina išvada, kad nagrinėjamu atveju faktiniais duomenimis manipuliuota tikslingai – norint suklaidinti skaitytoją. Iš to, kas aptarta, akivaizdu, kad publikacija manipuliuojama informacija sukuriant regimybę, kad G. Lipnevičius dalyvavo renginyje, bendravo su miesto gyventojais ir kvietė juos vykti nemokamu viešuoju transportu, nors iš tiesų ne tik nebendravo su miesto gyventojais, bet apskritai renginyje nedalyvavo. Tai rodo, kad pateikiant informaciją kryptingai siekta gauti naudos užsitikrinant visuomenės teigiamą požiūrį į G. Lipnevičių, kaip politiką. Taigi, publikacijoje pateikiant informaciją kryptingai siekta suklaidinti visuomenę dėl G. Lipnevičiaus veiksmų“, - konstatavo Žurnalistų etikos inspektorius.
Žurnalistų etikos inspektorius įspėjo viešosios informacijos rengėją VšĮ „Radviliškio rajono paramos centras“ dėl Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo pažeidimo ir pareikalavo pašalinti pažeidimą – iš interneto svetainės www.radviliskiokrastas.lt pašalinti neteisingą, netikslią ir šališką informaciją.
Tuos pačius straipsnius šių metų vasario 27 dieną įvertino ir Visuomenės informavimo etikos komisija. Ji nusprendė, kad publikacijoje buvo paskelbta netiksli ir neteisinga informacija, savivaldybės mero K. Račkauskio žodžiai buvo priskirti aprašomame renginyje iš viso net nedalyvavusiam G. Lipnevičiui, o publikacijos nuotrauka buvo nukirpta taip, kad aprašomame renginyje dalyvavusių savivaldybės vadovų veidai nebūtų matomi. Visuomenės informavimo etikos komisija nusprendė, kad paskelbiant šiuos straipsnius buvo pažeistas Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 3 straipsnis, nustatantis, jog gerbdami žmogaus teisę gauti teisingą informaciją, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi skelbti tikslias, teisingas žinias bei įvairias nuomones, ir 49 straipsnis, nustatantis, jog žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai neturi skelbti dirbtinai deformuotų garso ir vaizdo montažų, nuotraukų, parašų po nuotraukomis, iškraipančių mintis ar faktus.
Minėti žurnalistų etikos sargų sprendimai dar gali būti apskųsti administraciniam teismui.