Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių lopšelio-darželio „Kūlverstuko“ bendruomenės noras pakeisti pavadinimą vos nepakibo politinėse diskusijose. Vieniems Tarybos nariams pritrūko aiškumo ir motyvų, kiti naująjį, bendruomenės siūlomą pavadinimą apibūdino kaip „banalų“ ir „saugų“.
Vaikams sunku ištarti
Šiandieniniame Tarybos posėdyje miesto politikai svarstė, ar pritarti naujam lopšelio-darželio „Kūlverstukas“ pavadinimui. Šiaulių miesto savivaldybės Žmonių gerovės ir ugdymo departamento vadovė Asta Lesauskienė teigė, kad pokyčius inicijuoja pati bendruomenė.
A. Lesauskienė pasakojo, kad darželis buvo įkurtas sovietmečiu ir tuomet vadinosi 29-asis. Atgavus Nepriklausomybę, sumanyta darželiui surasti originalesnį pavadinimą. Kadangi vienas darželio korpusas buvo lietuviškas, kitas – rusiškas, nutarta jį pavadinti „Kūlverstuku“, greičiausiai turint omenyje tuo metu gerai žinomą animacinį herojų.
„Klausimas dėl darželio pavadinimo bendruomenėje pradėtas diskutuoti tikrai seniai. Nemažai tėvelių pasisakė apie įstaigos įvaizdį ir tai, kad kūlverstuko simbolis siejasi su anais laikais. Kalbant apie patį žodį, jį labai sunku ištarti ikimokyklinio amžiaus vaikams – dvejų-trejų metų. Dar vienas aspektas: žodis „kūlverstis" labai gražus, bet tokio amžiaus vaikams sportuoti ir daryti šitą pratimą uždrausta“, – aiškino A. Lesauskienė.
Bendruomenė lopšeliui-darželiui išrinko naują pavadinimą – „Vaikystė“.
Siūlėsi skaityti paskaitą
Lituanistas, Tarybos narys, Šiaulių universiteto docentas dr. Juozas Pabrėža iš anksto paruošė raštą dėl pavadinimo keitimo.
Kalbininką itin užgavo teiginys, kad žodis „kūlverstukas“ yra nelietuviškas – taip teigiama sprendimo projekto aiškinamajame rašte. J. Pabrėža sakė, kad tai ne tik ypač lietuviškas, bet ir vienas gražiausių bei originaliausių žodžių. Neįtikino lituanisto ir kiti sprendimo projekte įvardyti „kūlverstuko“ trūkumai – kad nešiuolaikiškas, kad nesuprantamas. „Pasibaigus karantinui, galėčiau pats susitikti su „Kūlverstuko“ bendruomene ir paskaityti rimtą paskaitą apie lietuvių kalbos grožį. Nesu įsitikinęs, ar bendruomenėje tikrai buvo išsamus pasikalbėjimas, pasiaiškinimas dėl to gražaus žodžio „kūlverstukas“, – siūlė J. Pabrėža ir pridūrė, kad sprendimo projektą reikėtų grąžinti tobulinimui ir svarstyti iš naujo kito posėdžio metu.
„Kūlverstukų" turi ir Kelmė, ir Kaunas
Tokios pačios pozicijos laikėsi ir Denis Michalenko, posėdyje pasigedęs minėto lopšelio-darželio vadovės Redos Ponelienės. Etaplius.lt R. Ponelienė sakė stebinti posėdį nuotoliniu būdu, tačiau komentarą sutiko duoti tik po politikų sprendimo. Tiesa, vėliau su ja susisiekti nepavyko.
„Aš suprantu, kad bendruomenė apsisprendė, bet jos teisė nėra absoliuti. Jeigu bendruomenė sugalvotų darželiui pavadinimą „Leninas“, Taryba diskutuotų ar ne? Tarybai turėtų rūpėti išlaikyti autentiškumą, jaunoji karta net nebežino, kas yra tas „čeburaška“. Mes patys turėtume pabėgti nuo savęs, nuo savo „čeburaškų“, – sakė Aurimas Lankas. „Bendruomenė, kuri siūlo tą pakeitimą, yra laikina. Kas bus, jeigu po poros metų ateis kita bendruomenė ir pasiūlys keisti pavadinimą atgal? Vėl bėgsime iš paskos?“ – klausė Marijus Velička.
Gintautas Lukošaitis bendruomenės sugalvotą pavadinimą apibūdino kaip „banalų“, Giedrė Mendoza-Herrera – kaip „saugų“. O štai Martynas Šiurkus pasiūlė kompromisą – pavadinti lopšelį-darželį „Kūlverstuke“. Vis tik 15 Tarybos narių balsavus už, sprendimas buvo priimtas, 11 susilaikė, 2 buvo prieš. „Jeigu kas nors dar sugalvosite keisti pavadinimą, pasistenkite, kad jis būtų pririštas prie vietovės. Kad būtų įsimenantis, prasmingas, gilus“, – sakė Gediminas Beržinis Beržinskas.
Netrukus pavadinimą oficialiai pakeisiančiame „Kūlverstuke“ vykdomos ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams pritaikytos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programos.
Tokio paties pavadinimo lopšeliai-darželiai veikia Kelmėje ir Kaune.