PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Balandžio 25 d. 14:42

Policistinių kiaušidžių sindromas diagnozuojamas per vėlai: į kokius simptomus reikia atkreipti dėmesį?

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


172304

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) neretai yra diagnozuojamas per vėlai, arba apskritai lieka nediagnozuotas. Naujas tyrimas atskleidė, kad PKS yra viena pagrindinių moterų nevaisingumo priežasčių, tačiau dauguma atvejų liga nepasireiškia taip rimtai ir pacientėms gali padėti tinkamai parinktas gydymas.

Jungtinėje Karalystėje veikiančios įmonių grupės „Fertility Family“ atliktas tyrimas rodo, jog net 49 proc. PKS atvejų diagnozuojama tik tuomet, kai negalinti pastoti pora kreipiasi į gydytojus. Tai reiškia, kad tos moterys, kurios dar nebando susilaukti vaikelio, galimai praleidžia progą sužinoti apie šią endokrininės sistemos ligą, nors ji vargina net iki 28 proc. įvairių populiacijų moterų.

Tas pats tyrimas taip pat atskleidė, kad net pusė (54 proc.) moterų, manančių, kad jos galimai serga PKS, nesilanko pas gydytojus ir vietoje to naudojasi internete randamais patarimais. 30 proc. moterų pagalbos ieško internetiniuose forumuose, 20 proc. pasitiki „Instagram“ nuomonės formuotojais, o 18 proc. informacijos ieško „Facebook“ grupėse.

Policistinių kiaušidžių sindromas kai kurių vis dar yra laikomas gėdinga liga, o toks požiūris gali prisidėti prie to, kad moterys informacijos ieško anonimiškai. To pasekmės – ne tik fizinės, bet ir psichologinės: kitas tyrimas parodė, kad net 40 proc. PKS turinčių paauglių merginų serga depresija.

PKS simptomai, paprastai pasireiškiantys paauglystėje ar perkopus 20-metį, yra tokie:

  • Nereguliarios ar visiškai išnykusios menstruacijos;
  • Sunkumai pastoti, kylantys dėl nereguliarios ovuliacijos;
  • Padidėjęs viso kūno plaukuotumas;
  • Svorio augimas;
  • Plaukų slinkimas;
  • Riebi oda ir aknė;
  • Depresija.