PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2022 m. Gegužės 5 d. 11:39

Policijos instruktorius: pareigūnų perteklinių veiksmų sulaikant E. Dragūną nebuvo

Panevėžys

BNS / Fotobankas nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


215729

Sulaikydami buvusį SEL lyderį Egidijų Dragūną policininkai perteklinių veiksmų neatliko, sako Lietuvos policijos mokyklos atstovas, taktikos instruktorius Algirdas Antanaitis.

Lietuvos policijos mokyklos Profesinių įgūdžių valdybos 3-iojo skyriaus vyriausiasis specialistas, buvęs „Aro“ pareigūnas kaip specialistas Vilniaus miesto apylinkės teisme ketvirtadienį buvo apklaustas E. Dragūno baudžiamojoje byloje dėl pasipriešinimo policijai.  

Incidentas, dėl kurio pradėta baudžiamoji byla, įvyko 2020 metų rugpjūtį Vilniuje, kai automobiliu „Bentley“ važiavusį ir, įtariama, telefonu kalbėjusį E. Dragūną sustabdė policija. Tarp atlikėjo ir pareigūnų įvyko konfliktas.

Perteklinių veiksmų nenustatė

Atlikėją sulaikiusiems policininkams Livijui Saukevičiui ir Vitalijui Vaitkevičiui patyrus sužalojimus, E. Dragūnui buvo pateikti kaltinimai dėl pasipriešinimo policijai ir nesunkaus policininkų sveikatos sutrikdymo. 

„Iš taktinės pusės perteklinių veiksmų nebuvo, medžiagoje viskas matyti. Dedu parašą, vadinasi, palaikau“, – per teismo posėdį sakė A. Antanaitis.

Jis teigė, kad medžiagą vertino tik profesinės taktikos, ne etikos aspektu.

E. Dragūnui buvo pateikti kaltinimai dėl pasipriešinimo policijai ir nesunkaus policininkų sveikatos sutrikdymo. 

A. Antanaitis teisme pasakojo, kad užfiksuotoje policijos medžiagoje patruliai šešis kartus vairuotojo prašo pateikti savo dokumentus.

„Todėl dėl neadekvataus elgesio, nes nesugebėjo pateikti savo dokumentų, jie priėmė spendimą išlaipinti vairuotoją iš transporto priemonės“, – sakė specialistas. 

Pasak jo, vairuotojas sudavė į ranką vienam pareigūnui, kai šis bandė atidaryti duris.

„Sužalojimai ir uniformos išpurvinimai rodo, kad tie smūgiai pasiekė tikslą, kad jie buvo atlikti, iš įrašų matyti, kad tie smūgiai atlikti“, – sakė A. Antanaitis.

Buvęs SEL lyderis teisme skundėsi, kad jį pareigūnai smaugė.

A. Antanaitis paaiškino, kad pats smaugimo veiksmas nėra draudžiamas prieš agresyviai besielgiantį asmenį.

„Jūs netgi sugebėjot pasakyti, kad nesmaukit, pasiduodu. Vadinasi, ne prie mirties buvote“, – sakė policijos instruktorius. 

E. Dragūnas reagavo emocingai

Teisme buvo peržiūrėta policijos užfiksuota E. Dragūno sulaikymo vaizdo medžiaga.

„Automobilis „Bentley“, sustojam į dešinę“, – įraše girdimas pareigūno paliepimas vairuojančiam SEL lyderiui.

Paskui girdima, kad policininkas Vitalijus Vaitkevičius prisistato, nurodo, kad E. Dragūnas sustabdytas už tai, jog vairuodamas naudojosi mobiliojo ryšio telefonu.

Įraše matyti, kad už vairo sėdintis E. Dragūnas rankoje laiko mobiliojo ryšio telefoną, jis teisinasi, kad neskambino. Policininkas jam atsako, kad vairuodamas jis negali užsiimti pašaliniais veiksmais.

„Vykdykit reikalavimus, pateikite dokumentus“, – ragina policininkas. E. Dragūnas teisinasi, kad nieko nepadarė.

Vėliau girdėti, kaip E. Dragūnas ima keiktis necenzūriniais žodžiais.

Teismo posėdyje atlikėjas tikino per incidentą nusikeikęs gal 11 kartų, tuo metu policininkai keiksmus vartojo 32 kartus. Kaltinamasis teigė, kad prieš teismą nemiegojo visą naktį ir analizavo iš viso 14 valandų incidento vaizdo įrašų.

Juose užfiksuota, kaip vienas policininkų sugriebia už vairo sėdintį E. Dragūną už rankos ir liepia atidaryti duris. 

Policininkai prieš atlikėją panaudojo fizinę jėga, dujas, antrankius. Vaizdo įraše girdėti, kad netrukus vienas policininkų ima skųstis, jog jam sužalota ranka. 

Atlikėjas labai emocingai reagavo į vaizdo įrašų peržiūrą, kuriuose policijos instruktorius analizavo jo ir policijos veiksmus, nuolat replikavo, kad įrašuose jokių jo neteisėtų veiksmų neužfiksuota. Teisėjas Jeugenijušas Jaglinskis įspėjo kaltinamąjį, jei jis nenutrauks pokalbių ir komentarų, pašalins jį iš posėdžių salės.

Teisme paskelbta, kad E. Dragūnas 12 kartų baustas administracine tvarka – visos nuobaudos susijusios su Kelių eismo taisyklių pažeidimais.

Toliau teismas šią bylą nagrinės gegužės 26 dieną.

Policininkai: jis ne kartą įžeidinėjo pareigūnus

Emocijų teisme neslėpė ir sužaloti policininkai.

„Jūs matėte, kaip buvo kalbėta, kokie žodžiai buvo? Mano klausimas jums – ar čia yra normalu? Aš tikiuosi, kad visuomenė šitą medžiagą pamatys ir įvertins“, – į žurnalistus po posėdžio kreipėsi vienas nukentėjusių policininkų Vitalijus Vaitkevičius.

„Žiūrėkit, jis ne kartą buvo sustabdytas už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, jis ne kartą įžeidinėjo pareigūnus, reido metu fakus visokius rodo ir taip toliau, jis lygiai taip pat elgiasi, aš net neabejoju, kad jis taip elgsis. Aš tikiuosi, kad šitas įrašas paskui bus parodytas visuomenei“, – kalbėjo jis.

E. Dragūnas žurnalistams sakė, kad telefoną į rankas paėmė jau sustojęs.

„Žmogus pasakė, kad kalbėjau telefonu, aš bandžiau visą laiką įrodyti, kad nėra mano pokalbio. Protokole labai aiškiai surašyta, prieš tai prokurorė netgi nutraukė bylą, įrodyta, kad mano kaltės nėra. Prokuroro Lauciaus (Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro Justo Lauciaus – BNS) iniciatyva ji buvo atnaujinta. Aš nemanau, aš žinau (kad nepagrįstai teisia – BNS)“, – žurnalistams sakė E. Dragūnas.

Jis stebėjosi, negi teisėsauga neranda svarbesnių nusikaltimų už jo bylą.

„Aš turiu susirasti dokumentus, aš jums per sekundę galiu pasakyti – „duok dokumentus, duok dokumentus, duok dokumentus, duok dokumentus“. Aš per minutę galiu 60 kartų pasakyti „duok dokumentus“. Aš juos susiradau dokumentus ir juos pateikiau“, – greitakalbe pažėrė atlikėjas.

Advokatas: pareigūnas galėjo susižaloti pats

Jo advokatas Aidas Mažeika tikina, kad praeitame teismo posėdyje apklaustas kitas specialistas nurodė, kad vienam policininkui nustatytas rankos sužalojimas esą negalėjo būti padarytas kumščiu.

„Sužalojimas pagrindinis, kur petys yra sužalotas, ekspertas pasakė, kad policijos pareigūnas galėjo pasidaryti pats smaugdamas E. Dragūną. Jis netgi pasakė, kad toks sužalojimas galimas jei, pavyzdžiui, žmogus apsikabina beržą ir stipriai spaudžia jį į save. Tai aš nematau priežastinio ryšio tarp to sužalojimo ir Egidijaus. Tai nėra sumušimas, tai patempimas – žmogus pasitempė ranką smaugdamas kitą žmogų, viskas“, – žurnalistams sakė advokatas A. Mažeika.

Jis sakė, kad vienas pareigūnų rankos sumušimą gydėsi mėnesį, nors nebuvo lūžių.

„Už ką moka mūsų ligonių kasos, jei žmogus susimuša ranką ir nei lūžių, nieko? Jis sugeba mėnesį gydytis ir neiti į tarnybą. Man irgi kyla klausimų, aš irgi taip norėčiau po kiekvieno stuktelėjimo pasiilsėti legaliai“, – policininkų sužalojimais abejojo E. Dragūno advokatas. 

Sužaloti policininkai iš atlikėjo prašo jiems priteisti apie 12 tūkst. eurų, sužaloti pareigūnai ilgą laiką negalėjo dirbti.

Vilniaus apskrities policijos atstovas šiame procese Viačeslavas Burneika BNS yra sakęs, kad per incidentą su E. Dragūnu nukentėjusiems policininkams darbovietė išmokėjo per 20 tūkst. eurų, vienas labai ilgai sirgo. Dabar šią sumą prašoma priteisti iš E. Dragūno.

BNS