PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Vasario 21 d. 12:56

Policija atsitraukia nuo komisariatų stambinimo reformos (PAPILDYTA)

Lietuva

Arūnas Paulauskas. ELTA / Julius Kalinskas

Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA.LT


346078

Policijos vadovybė atsitraukia nuo komisariatų pertvarkos, nes šiuo metu šiai reformai nėra politinio palaikymo, Eltai patvirtino policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas.

„Atsakysiu atvirai – šiandien mes to nesvarstome. Tam reikia stipraus politinio palaikymo, šiandien jo nėra. Tai yra turbūt visai normalu: vieni politikai situaciją mato vienaip, kiti – kitaip“, – penktadienį sakė A. Paulauskas.

Jis teigė esantis įsitikinęs, kad policijos sistema galėtų veikti penkių apygardų principu, tačiau, pasak A. Paulausko, įvertinus ne tik politinės paramos stoką reformai, bet ir jos rizikas, pareigūnų nuotaikas, pertvarka šiuo metu nebus vykdoma.

„Esu įsitikinęs, kad policija galėtų veiktų penkių apygardų principu, bet, žinote, kiekviena reforma turi teigiamų ir neigiamų tam tikrų aspektų, sukeliamų rizikų, tai yra ir darbuotojų nepasitenkinimas, tai yra suprantama. Tai šiandien turbūt tos naudos, galimų rizikų ir žalos santykis nėra palankus reformą vykdyti, tai tikrai turbūt ją reikia dėti į stalčių“, – komentavo policijos vadovas.

A. Palauskas tvirtino, kad policijai šiuo metu svarbiausia kuo labiau sumažinti pareigūnų trūkumą sistemoje, tai yra pritraukti kuo daugiau naujų darbuotojų.

„Kaip sakoma, reikia užsiauginti tam tikrus raumenis ir po to, galbūt po kažkiek metų galima būtų prie to klausimo (policijos reformos – ELTA) grįžti, žiūrėti“, – aiškino policijos generalinis komisaras.

Nutrauktas eksperimentas

Vidaus reikalų ministerija (VRM) ketvirtadienį paskelbė, kad atšaukia 2020 metais pradėtą reformą – Telšių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą sujungti su Šiauliais.

Ši pertvarka susilaukė kritikos tiek iš vietos valdžios, tiek iš ir dabartinių valdančiųjų parlamente.

A. Paulauskas Eltai sakė, kad Telšių komisariato jungimo prie Šiaulių policijos eksperimentu buvo siekiama įsitikinti, ar policija galėtų veikti apygardų principu, tai yra tokia forma, kurią anskčiau siūlyta reformuoti visą policijos sistemą.

„Reikia pripažinti, kad eksperimentas užtruko akivaizdžiai per ilgai. Jis negalėjo tiek vykti, jį reikėjo vykdyti iki kokių dviejų metų, bet, deja, tas padaryta nebuvo“, – sakė A. Paulauskas.

Policijos generalinis komisaras tvirtino, kad Telšių policijos jungimo prie Šiaulių komisariato metu buvo vertinami įvairūs parametrai, pavyzdžiui, nusikalstamumo rodikliai, saugumo situacija regione ir panašiai. Pasak A. Paulausko, dalis rezultatų rodo, kad situacija, apjungus policijos pajėgas, nesuprastėjo. Vis dėlto, anot pašnekovo, atsižvelgiant į vietinės valdžios, pareigūnų nuotaikas, eksperimentas nutrauktas.

„Šiandien turiu pasakyti, kad nemaža dalis tų parametrų indikavo teigiamus pokyčius per tuos penkerius metus. Taip, kai kurios sritys buvo blogesnės negu 2020 metais, tai čia yra kai kurių nusikalstamų veikų išaiškinamumas, sukčiavimai, bet su sukčiavimais visoje Lietuvoje turime prastą situaciją...

Reikia suprasti, kad kažkuria dalimi tai yra ir politinis sprendimas. Matyt, atsižvelgiant į tam tikras pareigūnų nuotaikas, į vietos savivaldos norus ir nuotaikas, buvo priimtas toks sprendimas, koks priimtas“, – dėstė A. Paulauskas.

Pasak policijos generalinio komisaro, grąžinant Telšių komisariato veiklą, vis dėlto dalis funkcijų liks Šiaulių policijai.

„Šiandien nebematome galimybės atstatyti operatyvaus valdymo padalinį Telšiuose, (...) nes Šiaulių apskritis puikiai susitvarko su ta funkcija ir bus palikta Šiaulių apskrity. Administracinių bylų nagrinėjimo funkcija irgi bus palikta Šiaulių apskrity, nes ten puikiai veikia mechanizmai“, – kalbėjo A. Paulauskas.

Jis pažymėjo, kad kriminalinės ir kelių policijos padaliniai, atšaukus eksperimentą, išliks Telšių policijoje. Tiesa, A. Paulauskas pažymėjo, jog norint Telšių apskrityje turėti visavertį vyriausiąjį policijos komisariatą, reikėtų papildomai priimti iki 30 naujų pareigūnų. Taigi, pašnekovo teigimu, Šiaulių policija ir toliau iš dalies koordinuos dalį Telšių policijos funkcijų.

„Tai (30 policijos pareigūnų – ELTA) yra didžiulis skaičius. Mes suprantame, kad šiandien mes tų pareigūnų iš niekur gauti negalime ir jų tiesiog nėra, ir kažin, ar apskritai pavyks sugeneruoti tokį pareigūnų skaičių. Be to, kalbame apie specializuotus padalinius, kurie reikalauja didesnės komeptencijos, pasirengimo. Tai reikia pripažinti, kad ta specializuotų padalinių veikla bus vykdoma, (...) galbūt kažkiek, pagal poreikį viena ar kita pareigybė bus sukomplektuota, bet tiesiog nenorėdami rizikuoti, mes visgi paliksime Šiaulių apskričiai tam tikrą koordinacinį vaidmenį, tai yra prižiūrėti tuos organizuoto nusikalstamumo, narkotikų prekybos, sunkių nusikaltimų, kuriuos tiria specializuoti padaliniai, darbus, atlikti stebėseną, paramą Telšiams“, – aiškino A. Paulauskas.

Norėta VST prijungti prie policijos, pareigūnų veiklą organizuoti 5 apygardų principu

ELTA primena, kad buvusi VRM vadovybė kartu su policija yra inicijavusi kelias su policijos sistema susijusias reformas.

Ministerijos teiktais įstatymo projektais siūlyta reorganizuoti policijos veiklą – palikti tik 5 apygardų vyriausiuosius komisariatus (Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ir Vilniaus), o Policijos departamento pavadinimą keisti į „Lietuvos policiją“. Papildomai būtų steigiami keturi policijos komisariatai – Marijampolės m., Tauragės raj., Utenos raj. ir Alytaus m. ir raj. savivaldybių teritorijai prižiūrėti.

Taip pat siūyta Viešojo saugumo tarnybą (VST) integruoti į policijos struktūras, paliekant tarnybai atskiro juridinio asmens statusą. Tarnybos savininko teises ir pareigas įgyvendintų policijos generalinis komisaras, VST išliktų šalies ginkluotųjų pajėgų dalimi.

Įstatymo projektams, kuriais numatyta VST pertvarka, praėjusios kadencijos Seime buvo pritarta po pateikimo, tačiau toliau balsavimui šie teisės aktų projektai pateikti nebuvo.

Naujoji valdančioji koalicija, kurią sudaro socialdemokratai, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“, ne kartą kritikavo minėtus planus dėl policijos sistemos pertvarkos.

#POLICIJA#ARŪNAS PAULAUSKAS#KOMISARIATAI#REFORMA