PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Spalio 24 d. 12:30

Po VST vado pareiškimų, opozicija ragina inicijuoti parlamentinį tyrimą: žada apsispręsti ir dėl A. Bilotaitės interpeliacijos

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotraukos

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


249430

Buvusiam Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadui Ričardui Pociui atskleidus informaciją apie tai, kaip buvo organizuojamas praėjusių metų rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių malšinimas ir kokį spaudimą trauktis iš pareigų patyrė iš vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovybės, Seimo opozicija ragina ministrę Agnė Bilotaitę pasiaiškinti. Demokratų frakcijos atstovai ją pasikvietė į ketvirtadienį vyksiantį frakcijos posėdį bei rengia kreipimąsi į Generalinę prokuratūrą. Į frakcijos posėdį A. Bilotaitę pasikvietė ir „darbiečiai“ – parlamentarai žada apsispręsti dėl ministrės interpeliacijos. Tuo metu socialdemokratai ragina inicijuoti specialų parlamentinį tyrimą, po kurio būtų galima kelti A. Bilotaitės atsakomybės klausimą.

G. Paluckas ragina pradėti parlamentinį tyrimą: šioje istorijoje matau labai daug šešėlių

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Gintautas Paluckas tikina, kad R. Pociaus pareiškimus vertina rimtai – anot politiko, praleisti pro pirštus tokių situacijų negalima. Siekiant įsitikinti, kad pareigūno kaltinimai VRM yra tiesa, G. Paluckas ragina inicijuoti parlamentinį tyrimą. Politiko teigimu, to galėtų imtis specialiai sukurta komisija arba nuolat Seime veikiančios Antikorupcijos bei Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos. Po išsamaus tyrimo, G. Palucko manymu, būtų galima kelti ir ministrės atsakomybės klausimą.

„Šitoje vietoje pirmiausiai reikia atlikti normalų tyrimą, bet tam reikėtų parlamentinės komisijos, kuri atliktų šitą darbą“, – Eltai teigė socialdemokratas.

„Tada reiktų priimti sprendimus, ar yra pagrindo politinei atsakomybei ir ministrės interpeliacijai. Iš pateiktos pirminės informacijos nežinia, kiek tai yra tam tikros nuoskaudos, įsivaizdavimas, o kiek yra teisybė. Į tai reikia reaguoti rimtai – aukšto rango pareigūnai paprastai nesimėto kaltinimais, nes suvokia savo žodžių svorį ir atsakomybę“ , – svarstė jis.

G. Paluckas priminė, kad nei visuomenė, nei politikai taip ir nesužinojo, kokiu pagrindu R. Pocius gavo tarnybinę nuobaudą, dėl kurios pasitraukė iš VST pareigų.

„Būna, kad žmonės padaro klaidų, kad nusipelno būti atleisti iš savo užimamų pareigų, bet visa tai turi vykti skaidriai. Tai negali virsti mobingu, susidorojimu ar „myliu – nemyliu“. Mes irgi ausis turime – girdime, kad ponas Pocius yra aštraus charakterio, bet visi mes esame žmonės ir visi turime dirbti pagal taisykles. Esame įpareigoti savo priesaikos – lygiai taip pat kaip ir teisėsaugos pareigūnai – jeigu matome negeroves, tas negeroves turime atskleisti“, – kalbėjo jis.

Politikui užkliuvo ir VRM reakcija į R. Pociaus pasisakymus – ministerija buvusio VST vado kaltinimus įvertino kaip „desperatišką bandymą pridengti tikrąsias atleidimo priežastis“.

„Tai, kaip toliau vystosi istorija ir kokia yra emocinga reakcija – akivaizdu, kad čia yra daugiau nei tarnybiniai santykiai ar pažeidimai. Čia yra erdvės ir politikai, ir spaudimui, ir kitiems dalykams. Į paprastus pažeidimus ministrai ar ministerijos nesileidžia su tokiais emocinio pobūdžio komentarais. (...) Matau labai daug šešėlių šioje istorijoje ir juos ministerija arba Seimo komisija turi išsklaidyti“, – akcentavo politikas.

V. Fiodorovas: normaliose demokratijose po tokių kaltinimų pagalvojama apie atsistatydinimą

Parlamento „darbiečių“ frakcijos lyderis Viktoras Fiodorovas antrina socialdemokratų minčiai dėl specialaus parlamentinio tyrimo – politiko teigimu, Darbo partijos frakcija palaikytų tokio tyrimo iniciatyvą. Visgi, kaip ir Seimo demokratai, „darbiečiai“ kviečiasi ministrę atskiram pokalbiui.

„Šią savaitę šaukiame frakcijos posėdį, į kurį kviečiame ministrę. (...) Tikimės, kad ji šią savaitę nesuras kažkokių priežasčių, dėl ko negalėtų ateiti pas mus į frakcijos posėdį. Kad klausimų kyla – tai yra faktas. Jeigu tai, kas yra parašyta, yra tiesa – tai yra skandalinga. Matyt, (ministrė – ELTA) savo iniciatyva turėtų bandyti atsakyti į klausimus“, – situaciją vertino politikas.

Kitaip nei socialdemokratai, pasak V. Fiodorovo, Darbo partijos frakcija jau kalba apie interpeliaciją vidaus reikalų ministrei.

„Akivaizdžiai matosi, kad viena silpnesnių ministrių šitos Vyriausybės yra būtent Bilotaitė. Jeigu tai, ką sako Pocius (yra tiesa – ELTA) – tikrai verta interpeliuoti ministrę“, – tikino jis, pastebėdamas, kad klausimų dėl ministrės kompetencijų kyla nuo pat šio Ministrų kabineto darbo pradžios Vyriausybėje.

„Normaliose demokratijose kai kurie ministrai po tokių kaltinimų net ir pagalvoja apie atsistatydinimą“, – pridūrė jis.

Paklaustas, kada frakcija imtųsi inicijuoti interpeliacijos procesą A. Bilotaitei, V. Fiodorovas patikino, kad parlamento opozicija sprendimus turėtų priimti ketvirtadienį.

„Manau, kad ketvirtadienį opozicijoje mes turėsime arba sutarimą, arba nesutarimą šiuo klausimu. Tačiau tai yra skandalinga, manau, kad tai bus pakankamai greitas klausimas“, – patikino „darbiečių“ seniūnas.

ELTA primena, kad birželį Vyriausybė skyrė tarnybinę nuobaudą tuometiniam VST vadui už nepaklusnumą VRM vadovybei. Tarnybinio patikrinimo išvadą, kuria grįsta nuobauda, R. Pocius ginčija teisme. Visgi, pareigūnas pasitraukė iš pareigų nesulaukęs teismo išvados – šalių susitarimu, jį praėjusį trečiadienį Vyriausybė atleido.

Praėjusią savaitę ministrė A. Bilotaitė patvirtino, kad R. Pociui buvo skirta nuobauda, susijusi su netinkamu pareigų vykdymu. Visgi, ji nedetalizavo, dėl kokių konkrečių veiksmų VST vadui buvo skirta minėtoji nuobauda.

„Nuobauda buvo susijusi su atitinkamų pareigų nevykdymu, kurios yra numatytos Vidaus tarnybos statute ir kituose reikalavimuose. Šiuo metu vyksta procesas. Žinau, kad bus apskųsta, matysime, kaip bus toliau“, – sakė A. Bilotaitė.

„Buvo ne vienas faktas ir buvo tikrai pagrindas. Sprendimą priėmė visa Vyriausybė“, – pridūrė ji.

Pirmadienį buvęs VST vadas portalui delfi.lt teigė, kad po pernai rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių, jis iš ministrės ne kartą sulaukė reikalavimo trauktis iš tarnybos vadovo pareigų. Anot R. Pociaus, siekiant jį patraukti, buvo vykdomi nuolatiniai tikrinimai, ministrė kviesdavosi jį privatiems pokalbiams.

R. Pocius negailėjo kritikos VRM ir Policijos darbui riaušių metu – anot pareigūno, tarnybos buvo gavę įspėjimus apie galimas riaušes gerokai anksčiau, tačiau joms nesiruošė. R. Pocius patikino riaušių vakarą sulaukęs generalinio policijos komisaro Renato Požėlos skambučio su prašymu padėti malšinti neramumus, kilusius prie parlamento rūmų. Tačiau, pasak buvusio VST vado, net ir surinkus tarnybos pajėgumus, riaušių malšinimui niekas nevadovavo, situacija, anot pareigūno, priminė chaosą.