Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Nors teisėsaugininkai internete įspėja rinkti žodžius, gėjus sudeginti, užmušti, šaudyti ir kankinti raginę interneto komentatoriai Lietuvoje išsisuko. „Deja, tokia mūsų šalies teisėsaugininkų praktika“, - apgailestavo žurnalistas Jonas Valaitis, rankose laikydamas Klaipėdos apylinkės nutartį, kuria nuspręsta sustabdyti ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo. Šiuo metu klaipėdietis vaikinas ruošiasi kovai Europos žmogaus teisių teisme (EŽTT), kuris jau patvirtino gavęs prašymą nagrinėti jo bylą.
Liepą Strasbūro teismą pasiekusiame J. Valaičio skunde dėstoma, kad Lietuva neužtikrino jo teisių tiriant neapykantos kalbos atvejus.
Klaipėdos apygardos prokuratūra pranešimo apie neapykantos komentarus viename šalies portale po J. Valaičio publikacija apie „Lietuvos balso“ dalyvį Gražvydą Sidiniauską sulaukė praėjusių metų sausį.
„Tai komentarai, kuriame tiek mane, tiek teksto herojų buvo raginama deginti, žudyti, kankinti.Bet tyrimo nusprendė net nepradėti. Į pagalbą teko pasitelkti teisininką.“, - dėstė J. Valaitis.
Žurnalistas prisiminė, kad tuo metu spaudoje pasirodė informacija, kad vienas Vilniaus regiono apylinkės teisme dirbantis teisėjas sulaukė grasinančio laiško, kuriame buvo rašoma: „Mirtis jau alsuoja tau į nugarą.“
„Ir man buvo keista, kad štai tuo atveju tyrimas buvo pradėtas be jokių ginčų, o dėl mano skundo teko ginčytis teismuose. Tai skaudu stebėti, kad vieni žmonės turi privilegiją būti apsaugoti nuo nusikaltimų, o kiti – neturi, nes yra kitos orientacijos. Tyrimas prasidėjo tik tada, kai jį vykdyti prokuratūrai liepė teismas. Manau, kad vien tokia situacija parodė prokuratūros nekompetenciją ir visišką neįsigilinimą į situaciją, o galbūt – ir homofobines nuostatas“, - Klaipėdos apygardos prokurorų nutarimu nepradėti tyrimo stebėjosi žurnalistas.
Prasidėjus ikiteisminiam tyrimui, J. Valaitis buvo apklaustas policijoje ir pripažintas nukentėjusiuoju. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba pateikė išvadą, kurioje pripažino, kad neapykanta buvo nukreipta ne tik į teksto herojų, bet ir į patį J. Valaitį už jo mintis.
„Ir staiga po pusmečio mane pasiekė žinia, kad tyrimą nuspręsta nutraukti. Nutarime buvo rašoma, kad net nustatytas vienas asmuo, kuris prisipažino parašęs neapykantą skatinusį komentarą. Prokurorė aiškino, kad jo teiginiai nekelia pavojaus. Iš kur ji gali žinoti, kokie žodžiai kelia pavojų, o kokie – ne? Lietuvoje vien aršaus pasisakymo užtenka, kad tai sukeltų realų pavojų LGBTQgrupei. Ypač, kai lietuviškų kanonų neatitinkantys žmonės sukelia tokį priešiškumą. Juk tai ir yra neapykantos kurstymo esmė. Regis, teisėsaugininkai nusprendė pasirinkti ginti ne nusikaltimo aukas, bet pačius nusikaltėlius“, - nuomonę dėstė žurnalistas.
J. Valaitis ir vėl skundė prokuratūros nutarimą apylinkės teismui. Jį atmetus kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą, kuris sutiko, kad tyrimas turi būti tęsiamas. Bet galiausiai ir vėl nuspręsta jį sustabdyti, nes esą nenustatyti nusikaltimą padarę asmenys. Nors žurnalistas skundėsi Klaipėdos apylinkės teismui, šis skundą atmetė neskundžiama nutartimi.
„Klaipėdos apylinkės teismas per visą laiką netenkino nė vieno mano skundo, tačiau laimėdavau tik apygardos teisme. Ir manau, kad tai labai aiškiai parodo to teismo teisėjų nusistatymą prieš LGBTQ. Juk jei skundas teisiškai pagrįstas, jį turėjo patvirtini ir pirmos instancijos teismas. Gal tada nebūtų tekę eiti tokių kryžiaus kelių. Viso šio tyrimo metu mano akyse policijos ir prokuratūros įvaizdis krito žemiau plintuso. Užtat gydytojai tapo puikiais draugais, kadangi dėl šio proceso sutriko sveikata“, - juokavo vaikinas.
Jei teismas patvirtins prašymą ir pradės nagrinėti J. Valaičio bylą, ji nebus vienintelė, kurioje Lietuva kaltinama netirianti prieš LGBTQ nukreiptų nusikaltimų. 2017 metais EŽTT informavo Lietuvos vyriausybę, kad nagrinės Pijaus Beizaro ir Mangirdo Levicko skundą dėl teisėsaugos neveikimo tiriant homofobinėsneapykantos kalbos atvejus internetinėje erdvėje.