PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Liepos 18 d. 11:36

Po pedofilijos bylos skandalo traukdamasi Vengrijos prezidentė dar ir pasipuošė mokesčių mokėtojų sąskaita

Pasaulis

Buvusi Vengrijos prezidentė K. Novák / Palácio do Planalto (Wikimedia Commons)

Alfa.ltŠaltinis: ALFA.LT


374425

Buvusi Vengrijos prezidentė Katalin Novák, praėjusių metų vasarį pasitraukusi iš pareigų po skandalo dėl malonės suteikimo pedofilijos byloje, vis dar naudojasi valstybės suteikiamomis privilegijomis – su oficialiu vairuotoju, asmeniniu personalu ir solidžia renta.

Buvusi Vengrijos prezidentė Katalin Novák, praėjusių metų vasarį pasitraukusi iš pareigų po skandalo dėl malonės suteikimo pedofilijos byloje, vis dar naudojasi valstybės suteikiamomis privilegijomis – su oficialiu vairuotoju, asmeniniu personalu ir solidžia renta.

Kaip atskleidė „Telex.hu“ (nepriklausomas Vengrijos tiriamosios žurnalistikos portalas), be šių privilegijų, ji gavo ir dar vieną – galimybę pasilikti už mokesčių mokėtojų pinigus sukauptą įspūdingą drabužių kolekciją, kurios vertė siekia 32,5 mln. forintų (apie 82 tūkst. eurų; toliau kainos nurodomos apytiksliai eurais – Alfa.lt red. past.).

Per mažiau nei dvejus metus prezidento Sándor rūmai išleido dešimtis tūkstančių eurų K. Novák aprangai: nuo 500 eurų kainavusių skrybėlių iki beveik 1300 eurų vertės šilkinių suknelių. Buvo ir ekstravagantiškų pirkinių – už 550 eurų įsigytas juodas nėriniuotas šydas audiencijai pas popiežių Pranciškų arba kelių šimtų eurų galvos apdangalai Karolio III karūnavimui Londone. Visa tai po atsistatydinimo ji išsinešė į namus – didžioji dalis drabužių jai buvo atiduota nemokamai, o keliolika įsigijo su didžiulėmis nuolaidomis.

Kiek kainuoja prezidento įvaizdis

Ataskaita, gauta pagal viešosios informacijos prašymą, rodo, kad K. Novák prezidentavimo pradžioje buvo santūri – pirmasis kostiumėlis kainavo vos 45 eurus, tačiau jau po kelių mėnesių išlaidos aprangai šoktelėjo iki tūkstančių eurų per mėnesį. Vien 2023 m. rugsėjį drabužiams skirta apie 10,5 tūkst. eurų – beveik tiek pat, kiek mėnesinė prezidento alga.

Per paskutinę savo darbo savaitę, vos prieš atsistatydinimą, K. Novák įsigijo dar už daugiau nei 2,5 tūkst. eurų naujų drabužių, kurie irgi buvo nurašyti iš inventoriaus ir neatlygintinai atiteko jai.

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad dabartinio prezidento Tamáso Sulyoko aprangos biudžetas kuklesnis – per metus jis išleido apie 5 tūkst. eurų, įsigydamas kelis švarkus ir net guminius batus.

K. Novák rašo į užuojautų knygą dėl karalienės Elžbietos II netekties / Wikimedia Commons

Ryšiai su valdžiai artimais mados kūrėjais

Tyrime atskleista, kad tarp K. Novák drabužių tiekėjų buvo ir verslai, susiję su valdžiai artimais asmenimis. Nuo 2023 m. rudens dažnai pasikartojantis tiekėjas buvo įmonė „TOTHBORI Kft.“, kurios savininkė – dizainerė Tóth Borbála. Anksčiau ji turėjo bendrą verslą su užsienio reikalų ministro Péterio Szijjártó ilgamečio bičiulio ir kolegos Szilárdo Benkő žmona. Vėliau šią įmonę perėmė pats S. Benkő ir prijungė prie savo valdomos „EUTEK Kft.“.

Kaip rašo „Telex.hu“, dar 2022 m. tyrimas parodė, kad S. Benkő įmonė pandemijos metu gavo beveik 8 tūkst. eurų vertės valstybės subsidijų. Į klausimus apie šiuos ryšius pati T. Borbála atsakė, kad tai esą „privatūs ir verslo reikalai“, todėl komentuoti neketinanti.

Kita dažniausiai minėta tiekėja buvo dizainerė Dobor Dorina, kuri per savo įvairias įmones per mažiau nei dvejus metus prezidentūrai išrašė daugiau nei 50 sąskaitų už maždaug 15,5 tūkst. eurų vertės kūrinius. Vengrijos valstybinėje žiniasklaidoje ji buvo pristatoma kaip prezidentės oficiali dizainerė, tačiau apie savo finansinius ryšius su valdžia nebuvo linkusi kalbėti.

Viešai prieinama informacija rodo, kad D. Dorina yra susituokusi su „EU-Fire Kft.“ direktoriumi ir savininku Péterio Kovácso. Jie abu registruoti tuo pačiu adresu, o dizainerė vartoja ir jo pavardę – Kovácsné. Pastaraisiais metais „EU-Fire“ įmonė gavo šimtus milijonų forintų vertės valstybės ir ES paramos, o pagal vieną iš Vyriausybės 2020 m. pradėtų programų už kelių milijardų paramą pastatė medicinos įrangos gamyklas Nyírsége.

Komentuodama D. Dobor teigė besidžiaugianti, kad prezidentė rinkosi vengrų kūrėjų, o ne brangių užsienio mados namų drabužius. Jos vyras, paklaustas apie „EU-Fire“ projektus, į klausimus detaliau neatsakė.

Buvę Vengrijos ir Brazilijos prezidentai K. Novák ir J. Bolsanaro (2022 m.) / Palácio do Planalto (Wikimedia Commons)

Kita ekstravagancija: lėktuvai, viešbučiai, planai su baseinu

Apranga – ne vienintelis atsistatydinusios prezidentės laikotarpio prabangos simbolis. Kaip rašo „Telex.hu“, ji skraidė valstybiniais kariniais lėktuvais net ir į trumpas keliones, planavo istoriniame Vengrijos miestelyje Tihanyje įrengti prestižinę vasaros rezidenciją su baseinu, o Paryžiaus olimpiadai užsakė viename prabangiausių sostinės viešbučių 15 kambarių už daugiau kaip 580 tūkst. eurų, nors į Paryžių vėliau vyko tik kelioms dienoms su gerokai mažesne delegacija.

K. Novák aplinka aiškino, kad „siekiant deramo įvaizdžio“ buvo renkamos vengrų dizainerių suknios, o nemaža dalis drabužių vėliau atiduota labdarai. Tačiau klausimų apie šimtus nemokamai išsineštų drabužių vengė.

#VENGRIJA#PREZIDENTAS#KATALIN NOVAK#SKANDALAS#VALSTYBĖS PINIGAI
#DRABUŽIŲ KOLEKCIJA#VALSTYBINĖS PRIVILEGIJOS#PEDOFILIJOS BYLA#PREZIDENTO ĮVAIZDIS#MOKESČIŲ MOKĖTOJŲ PINIGAI
#PRABANGA#VENGRIŠKA POLITIKA#POLITIKOS SKANDALAI#MADOS INDUSTRIJA#VALSTYBINIAI PIRKIMAI
#KORUPCIJA#SÁNDOR RŪMAI#TAMÁS SULYOK#TELEX.HU#TIRIAMOJI ŽURNALISTIKA
#VENGRIŲ DIZAINERIAI#EU-FIRE#VALSTYBINĖS DOTACIJOS#ETIKOS PROBLEMOS#VALSTYBINIAI LĖKTUVAI
#PRABANGŪS VIEŠBUČIAI#VASAROS REZIDENCIJA#BASEINAS#PARYŽIAUS OLIMPIADA