PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Rugpjūčio 27 d. 08:37

Po operacijos mirusio vyro žmona ir dukros iš „Kardiolitos“ klinikų jau prisiteisė 315 tūkst. eurų

Vilnius

„Kardiolitos“ klinikos ©„Google Earth“

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


143509

2013 m. po „Kardiolitos“ klinikose netinkamai atliktos išsiplėtusių sėklidės venų perrišimo operacijos mirusio vyro žmonai klinikas valdanti bendrovė „Kardiolita“ turėtų sumokėti daugiau nei 130 tūkst. eurų. Tokį sprendimą šią savaitę priėmė Vilniaus apygardos teismas, tačiau jis dar nėra įsiteisėjęs ir gali būti skundžiamas.

Be to, praėjusį lapkritį mirusio vyro dukroms buvo priteista 185 359,16 euro suma dėl maitintojo netekties. Bendrai šiuo metu mirusiojo šeimai iš „Kardiolitos“ priteista suma siekia maždaug 315,3 tūkst. eurų.

Mirtina operacija

Mirtimi pasibaigusi istorija prasidėjo 2013 m. gegužę, vienam žinomiausių Lietuvos urologų Mindaugui Žiukui Vilniuje „Kardiolitos“ klinikose padarius sunkią klaidą per atliktą planinę operaciją. Vėliau nustatyta, kad sėklidės venas perrišti turėjęs urologas operacijos metu pažeidė šalia operuojamos vietos buvusią klubinę veną.

Dėl pažeidimo vyrui vėliau prasidėjo vidinis kraujavimas, pasibaigęs mirtimi. M. Žiukas buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn dėl neatsargaus gyvybės atėmimo, o savo profesinę karjerą toliau ėmė plėtoti Danijoje (Lietuvoje medikui grėsė draudimas dirbti sveikatos priežiūros įstaigose, kurį vėliau teismas ir skyrė).

Byla dėl neatsargaus gyvybės atėmimo buvo nagrinėjama maždaug penkerius metus, galiausiai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) 2019 m. balandį paliko galioti M. Žiukui paskelbtą apkaltinamąjį nuosprendį.

Mirusio vyro tėvams ir seseriai baudžiamosios bylos metu iš M. Žiuko buvo priteista maždaug 30 tūkst. eurų, tačiau mirusiojo žmona ir dukros civiline tvarka į teismą padavė ne urologą, bet „Kardiolitos“ klinikas, kuriose buvo atlikta mirtimi pasibaigusi operacija.

Ieškinį pateikusios moterys prašė kiekvienai iš jų priteisti po 100 tūkst. eurų padarytai moralinei žalai atlyginti, vyro netekusi našlė prašė papildomai priteisti 303 748,44 euro prarastų sutuoktinio gautų pajamų dalies sumą, abiem dukroms ieškiniu prašyta priteisti 65 586,76 euro ir 106 161,62 euro išlaikymą, dukroms netekus maitintojo. Bendra ieškinio suma siekė 775 496,82 euro, tačiau mirusio vyro šeima pageidavo, kad kiekvienais metais „Kardiolitos“ dar nesumokėta priteistos sumos dalis paaugtų 5 proc.

Teismų maratonas

Byla dėl žalos mirusiojo paciento šeimai atlyginimo nagrinėjama nuo 2015 m. pabaigos ir jau buvo perėjusi per visas teismines instancijas, tačiau LAT panaikino dalį sprendimų, galiausiai byla vėl buvo grąžinta pirmosios instancijos teismui.

Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija 2015 m. lapkritį jau buvo nustačiusi, kad teikiant sveikatos priežiūros paslaugas pacientui išties buvo padaryta žala, ir įpareigojo „Kardiolitą“ vyro netekusiai žmonai 7 tūkst. eurų neturtinę žalą, vienai dukrai – 39 691,66 euro turtinę ir 7 tūkst. eurų neturtinę žalą, kitai dukrai – 64 246,67 euro turtinę ir 7 tūkst. eurų neturtinę žalą.

Vyro netekusi žmona su dukromis teismui nurodė, kad tokios sumos yra per mažos ir šeimos netenkina.

Bylinėjantis buvo pavykę prisiteisti išties dideles sumas – 2018 m. gruodį Lietuvos apeliacinis teismas mirusio vyro sutuoktinei iš „Kardiolitos“ priteisė 220 362,78 euro turtinės žalos atlyginimą ir 23 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimą, taip pat 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą 243 362,78 eurų sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos. Padidintos buvo ir abiem mirusiojo dukroms priteistos sumos.

Tačiau LAT teisėjų kolegija 2019 m. liepą bylą grąžino nagrinėti apeliacinės instancijos teismui, kartu panaikindama sprendimą.

2019 m. lapkritį Lietuvos apeliacinis teismas priėmė sprendimą, kuriuo tėvo netekusioms dukroms priteisė 71 530,75 euro ir 113 828,41 išlaikymo, iš viso – 185 359,16 euro. Dalį bylos dėl mirusiojo žmonai padarytos žalos dydžio ir kitų procesinių išlaidų apeliacinis teismas grąžino Vilniaus apygardos teismui, priėmusiam sprendimą praėjusią savaitę.

Teisinosi karantinu

Teismo metu mirusio vyro šeima įrodinėjo, kad „Kardiolitos“ klinikų turtinė padėtis yra labai gera, todėl bendrovė gali atlyginti net ir gan didele suma įvertintą padarytą žalą. Teismui pateiktuose dokumentuose buvo nurodyta, kad 2019-aisiais bendrovės pagrindinės veiklos pajamos sudarė 11 908 562 eurų, o grynasis pelnas siekė 1 805 519 eurų.

„Kardiolitos“ atstovai teigė, kad dėl praėjusį kovą prasidėjusio karantino bendrovė patyrė finansinių sunkumų, į kuriuos turėtų būti atsižvelgta.

„Atsakovė susidūrė su finansiniais sunkumais, kuriuos sukėlė Lietuvos Respublikos teritorijoje įvestas karantinas, bendrovės veikla buvo sustojusi ir buvo teikiama tik būtinoji medicininė pagalba. Nurodoma, jog karantino laikotarpiu, įvertinus valstybės skirtą paramą karantino padariniams sušvelninti, atsakovė patyrė 22 tūkst. eurų nuostolių, pajamos smuko iki 70 proc. biudžeto pajamų lygio, skolos tiekėjams ir valstybės biudžetui išaugo iki 500 tūkst. eurų“, – nurodoma bylos medžiagoje.

„Kardiolitos“ atstovai taip pat pažymėjo, kad šių metų liepos pabaigoje mirusiojo dukroms sumokėjo 135 787,35 euro išmoką, dėl to šiuo metu susiduria su apyvartinio kapitalo trūkumu, o „vienkartinis likusios žalos išmokėjimas mirusiojo sutuoktinei (ieškovei) reikštų neproporcingą įsipareigojimų vėlavimą daug didesnei kreditorių daliai, tarp jų bendrovės darbuotojams, valstybei bei tiekėjams“.

Kiek verta santuoka

Bylos metu taip pat buvo sprendžiama, kiek verta mirusiojo santuoka: ieškovė teisme įrodinėjo, kad „Kardiolita“ turėtų priteisti dalį užmokesčio, kurį jos sutuoktinis būtų teoriškai uždirbęs iki pensijos.

Pastaroji ieškinio dalis sukėlė nemažai ginčų. „Teismas nurodė, kad toks negautų pajamų skaičiavimas yra hipotetinis ir kelia teorinių abejonių, be to, ieškovė gali sudaryti naują santuoką“, – pažymima bylos medžiagoje.

Nors potencialus mirusio vyro uždarbis sukėlė daug abejonių, svarbiu atspirties tašku apskaičiuojant padarytą žalą tapo dar 2013 m. liepą tarp „Kardiolitos“ ir mirusiojo sutuoktinės sudarytas susitarimas, kuriuo nuo 2013 m. liepos iki 2015 m. gruodžio bendrovė kas mėnesį mokėjo periodinę 2 tūkst. litų (579,24 euro) dydžio išmoką, iš viso per pusantrų metų sumokėjo 17 377,2 euro.

Teismo sprendimu, neturtinės žalos dydis buvo apskaičiuotas pagal paprastą formulę: mirusiojo sutuoktinei priklauso po 400 eurų už kiekvieną mėnesį nuo mirusio vyro mirties iki dienos, kai jis būtų sulaukęs pensinio amžiaus, iš šios sumos atimant jau sumokėtus 17 377,2 euro.

Vilniaus apygardos teismo sprendimu, mirusiajam iki pensijos buvo likę 369 mėnesiai, o bendra suma, kurią „Kardiolita“ turėtų sumokėti vyro netekusiai sutuoktinei, yra 130 222,8 euro.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png