PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Birželio 3 d. 14:32

Po lėktuvo nutupdymo Baltarusijoje sulaikytas tinklaraštininkas pasirodė vaizdo įraše

Pasaulis

@stopkadras

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


177387

Baltarusijos opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius, kuris buvo areštuotas Minske priverstinai nutupdžius „Ryanair“ keleivinį lainerį, kalėjime padarytame vaizdo įraše sako, kad jam pakenkė „savi“.

Įrašas buvo parodytas per vėlai trečiadienį valstybės kontroliuojamos televizijos ONT transliuotą valandos trukmės laidą. 26 metų R. Pratasevičius įraše taip pat sako, kad protestai prieš Baltarusijos autoritarišką prezidentą Aliaksandrą Lukašenką dabar yra beprasmiai dėl griežto jų slopinimo, ir siūlo opozicijai palaukti palankesnio momento.

Laidoje teigta, jog Baltarusijos pareigūnai nežinojo R. Pratasevičių buvus iš Atėnų į Vilnių gegužės 23 dieną skridusiame „Ryanair“ lėktuve, kurį skrydžių kontrolieriai nukreipė į Minską dėl esą bombos grėsmės.

Nutūpusiame lėktuve jokios bombos nerasta, bet baltarusių pareigūnai areštavo juo skridusius R. Pratasevičių ir jo draugę, Vilniuje studijuojančią Rusijos pilietę.

A. Lukašenka išprovokavo tarptautinį pasipiktinimą įsakęs pasiųsti naikintuvą perimti keleivinio lainerio. Europos Sąjunga reaguodama uždraudė Baltarusijos nacionalinės oro vežėjos „Belavia“ lėktuvams patekti į savo oro erdvę, paragino Europos kompanijas neskristi į Baltarusijos oro erdvę ir parengė naujų sankcijų svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams.

A. Lukašenka, kuris 9,3 mln. gyventojų turinčią Baltarusiją geležiniu kumščiu valdo jau daugiau kaip ketvirtį amžiaus, kaltina Vakarus bandymu sankcijomis „pasmaugti“ jo šalį.

Po pernai rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų demokratijos laiko suklastotais, Baltarusiją kelis mėnesius purtė beprecedenčiai masiniai protestai. To balsavimo nugalėtoju buvo paskelbtas ir šeštą kadenciją užsitikrino A. Lukašenka.

Minsko režimas ėmėsi brutalių priemonių protestų judėjimui nuslopinti. Buvo areštuota per 35 tūkst. žmonių, keli protestuotojai žuvo, o visi pagrindiniai A. Lukašenkos oponentai buvo įkalinti ar priversti pasitraukti į užsienį.

Daugiau kaip 400 protestuotojų buvo skirtos griežtos laisvės atėmimo bausmės.

2019 metais iš Baltarusijos išvykęs R. Pratasevičius tapo vienu pagrindinių A. Lukašenkos priešininkų. Jis tvarkė populiarų susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalą „Nexta“, suvaidinusį svarbų vaidmenį organizuojant antivyriausybinius protestus, ir buvo apkaltintas masinių neramumų kurstymu. Už tai jam gresia įkalinimas iki 15 metų.

A. Lukašenka praėjusią savaitę apkaltino R. Pratasevičių „kruvino maišto“ kurstymu.

Minėtoje ONT laidoje R. Pratasevičius pripažino, kad protestai nuslopo, ir sakė, kad opozicijai reiktų palaukti, kol ekonominės problemos paskatins didelės visuomenės dalies nepasitenkinimą.

„Mums reikia palaukti, kol pablogės ekonominė padėtis... ir žmonės išeis į gatves dėl, tiesiai pasakius, sriubos dubenėlio“, – sakė jis.

A. Lukašenka „Ryanair“ lėktuvo nutupdymą vadino teisėta reakcija į bombos grėsmę. ONT laida atrodo sumanyta šiai pozicijai paremti: joje teigta, jog baltarusių pareigūnai nežinojo, kad lėktuve yra R. Pratasevičius.

Vaizdo įraše iš kalėjimo jis sako, kad 40 minučių iki išvykimo apie savo kelionės planus pranešė darbiniame interneto pokalbyje su bendražygiais, ir teigia, kad pagrasinti bomba galėjo vienas su juo asmeniškai konfliktavęs žmogus. R. Pratasevičius sakė, kad šis žmogus, kurio vardo jis nenurodė, buvo susijęs su programišiais, praeityje atakuodavusiais oficialias Baltarusijos svetaines ir skelbdavusiais grasinimus apie bombas.

„Tarp pirmų dalykų, apie kuriuos pagalvojau, [buvo, kad] realiai mane paprasčiausiai „pakišo“! Niekur to nesakiau, o kai tik pasakiau, iškart atsidūriau Minske. Iškart!“ – sakė R. Pratasevičius. Pasak jo, jis konfliktavęs tik su vienu žmogumi.

R. Pratasevičiaus komentarai nepaaiškino, kokio pobūdžio asmeninis konfliktas įvyko tarp jo ir to žmogaus.

„Kai lėktuvas leidosi, supratau, kad panikuoti neverta“, – sakė jis ir pridūrė, kad lėktuvui nutūpus ir sustojus pamatė laukiančius gerai ginkluotus specialiųjų pajėgų narius.

Kitą dieną po arešto Baltarusijos valstybinė televizija parodė nufilmuotą R. Pratasevičiaus pareiškimą. Jame jis greitakalbe monotoniškai sako prisipažįstantis dėl masinių neramumų organizavimo. Jo tėvai, šiuo metu gyvenantys Lenkijoje, sakė, kad prisipažinimas atrodo išgautas prievarta.

ONT laidoje R. Pratasevičius pasakojo po lėktuvo nutūpimo stengęsis laikytis atokiai nuo savo draugės ir vylęsis, kad pareigūnai jos neareštuos. Sofija Sapega šioje naujoje laidoje nepasirodė, bet praėjusią savaitę buvo paskelbtas kalėjime nufilmuotas įrašas, kuriame ji prisipažįsta redagavusi „Telegram“ kanalą „Baltarusijos juodoji knyga“, skelbiantį duomenis apie šalies saugumo pajėgas.

Baltarusijos nepriklausomas žmogaus teisių centras „Viasna“ ketvirtadienį kritikavo valstybinės žiniasklaidos planus parodyti interviu su opozicijos tinklaraštininku R. Pratasevičiumi, kurio dramatiškas areštas praėjusį mėnesį išprovokavo pasipiktinimą visame pasaulyje.

„Visa, ką pasakys Pratasevičius, buvo pasakyta taikant prievartą, mažų mažiausia psichologinę prievartą“, – naujienų agentūrai AFP sakė „Viasna“ vadovas Alesis Bialiackis.

Pasak jo, R. Pratasevičių kalbėti bus privertusios baltarusių saugumo tarnybos, nes jam grėsė „neteisingi, bet labai rimti kaltinimai“.

„Kad ir ką jis dabar sako, [tai] yra vien propaganda, neturinti teisingo pagrindo“, – pridūrė A. Bialiackis.

BNS