Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS / Fotobankas nuotr.
Jūratė SkėrytėŠaltinis: BNS
Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška teigia neketinantis prisiekti iš naujo ir laiko savo priesaiką galiojančia, kol teismas nepasakė kitaip.
Vyriausybės atstovas Kauno ir Marijampolės apskrityse Andrius Cechanavičius pirmadienį BNS sakė planuojantis kreiptis į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), kad ši paaiškintų, kaip elgtis.
„Savivaldybių rinkimų komisijų pirmininkai savo atsakomybe padėjo tuos priesaikų lapus mums ant stalų, mes jas perskaitėme be išlygų. Ir taškas. Mūsų atsakomybės jokios nėra. Mes nesuklydome, mes buvome suklaidinti“, – pirmadienį BNS sakė M. Varaška.
Balandžio 12 dieną per pirmąjį Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos posėdį naujai išrinkti politikai prisiekė sakydami tokį tekstą: „Aš, (vardas, pavardė), prisiekiu gerbti ir vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai atlikti visas savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus. Tepadeda man Dievas!“
Įstatyme priesaikos tekstas skamba taip: „Aš, (vardas, pavardė), prisiekiu gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai ir garbingai atlikti savo pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių savivaldybės gyventojų teises ir viešuosius interesus. Tepadeda man Dievas!“. Paskutinis sakinys nėra privalomas.
Laikinasis VRK vadovas Andrius Puksas penktadienį BNS sakė Vietos savivaldos įstatymas nurodo, jog nustatytas priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas.
„Šios nuostatos nesilaikymas, taip pat atsisakymas pasirašyti vardinį priesaikos lapą arba pasirašymas su išlyga reiškia, kad savivaldybės tarybos narys ar meras neprisiekė“, – teigė jis.
VRK duomenimis, klaidingi priesaikos tekstai taip pat perskaityti Palangos, Mažeikių, Plungės ir Trakų rajonų savivaldybėse.
Iš naujo prisiekti neketina
Kazlų Rūdos meras BNS pirmadienį tvirtino neketinantis prisiekti iš naujo.
„Esmė ta – kad aš neprisieksiu antrą kartą, nes mano priesaika yra galiojanti. Priesaika yra negaliojanti tik tada, kai tai nustato teismas. Niekas į teismą nesikreipė dėl mano priesaikos“, – tvirtino jis.
„Priesaika yra administracinis aktas, tik teismas gali pripažinti mano priesaiką negaliojančia arba sustabdyti jos galiojimą kilus abejonėms, kad prisiekiau netinkamai“, – pridūrė jis.
M. Varaška įsitikinęs, kad padaryta mažareikšmė klaida.
„Jeigu VRK kyla abejonės dėl duotų priesaikų, jie negali jų atšaukti. Jie turi kreiptis į teismą, ir teismas viską gražiai sudėlios – kas, kada, kodėl pateikė tokius lapus, kas suklaidino, kieno atsakomybė, mažareikšmiška-nemažareikšmiška, galioja tarybos narių mandatai ar negalioja“, – teigė jis.
Be to, meras atkreipė dėmesį, kad savivaldybė kol kas nei iš VRK, nei iš Kazlų Rūdos savivaldybės rinkimų komisijos nėra gavusi pranešimo, jog turėtų ką nors daryti.
Jis sakė, kad balandžio 27 dieną šaukiamas jau naujos tarybos posėdis, jo darbotvarkėje – trys dešimtys klausimų.
Vyriausybės atstovas Kauno ir Marijampolės apskrityse A. Cechanavičius pirmadienį BNS prisipažino nežinantis, ar šią savaitę planuojamas Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos posėdis bus teisėtas.
„Aš negaliu nieko kol kas pasakyti, kaip čia kas bus. Skambinsiu į VRK, jie turi rekomendacijas savivaldybėms duoti kokias nors, ką jiems dabar daryti. Juk pirmąjį posėdį šaukia pati Rinkimų komisija“, – tvirtino jis.
„VRK taip nieko oficialiai ir nėra pasakiusi tuo klausimu. Mane šitas dalykas labai stebina. Yra kelios savivaldybės, kurios blogai prisiekė, kitos jau yra pakartojusios tuos posėdžius – Mažeikiai, Plungė. Jau prisiekė normaliai, bet nei rašto, nei paaiškinimo, ką toms savivaldybėms daryti, nėra“, – kalbėjo Vyriausybės atstovas.
VRK: privalu prisiekti iš naujo
Vėliau jis BNS informavo iš Kazlų Rūdos rinkimų apygardos komisijos pirmininkės sužinojęs, jog ketvirtadienį bus iš naujo organizuojama priesaikos ceremonija.
Priesaikų ceremonijas savivaldybėse organizavo tos apygardos rinkimų komisijos.
Laikinasis VRK vadovas A. Puksas penktadienį BNS sakė, kad VRK raštiškas rekomendacijas dėl pirmojo savivaldybės tarybos posėdžio dar šių metų kovo 13 dieną buvo išsiuntusi visiems savivaldybių rinkimų komisijų pirmininkams, o šie savo ruožtu – visoms Lietuvos savivaldybių administracijoms.
Anot jo, šiose rekomendacijose, be kitos svarbios informacijos, taip pat buvo nurodyta, kaip turi vykti naujai išrinktų tarybų narių ir merų priesaikų ceremonija bei pateiktas priesaikos tekstas.
A. Puksas pabrėžė, kad tose savivaldybėse, kur naudotas klaidingas priesaikos tekstas, tarybos nariai ir meras privalo prisiekti iš naujo.
„Kol priesaikos nebus duodamos laikantis Vietos savivaldos įstatyme numatytos tvarkos, nei savivaldybės taryba, nei meras savo pareigų pradėti eiti negali“, – tvirtino jis.
Situaciją aiškinasi Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas.
Komiteto pirmininko Ričardo Juškos teigimu, susidaro kuriozinė situacija, kad dalyje savivaldybių nėra įgaliojimus turinčios valdžios, nes ankstesnės kadencijos tarybos įgaliojimai nutrūko naujai išrinktiems tarybos nariams susirinkus į pirmąjį posėdį.
„Aiškinamės, kas yra atsakingas už tokią keblią padėtį, nes kai kurios naujosios tarybos galėjo spėti jau ir teisės aktų priimti, todėl klausimas, kas prisiims atsakomybę už įgaliojimų neturinčių subjektų priimtais sprendimais sukeltas pasekmes. Toks aplaidumas yra absoliučiai netoleruotinas“, – teigė jis.
Savivaldos rinkimai Lietuvoje vyko kovo pradžioje.