PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Sausio 30 d. 18:58

Po incidento Kelmės menų mokykloje - kaltinimų lavina, teisybės paieškos ir savivaldybės pradėtas „tyrimas“

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


27780

Kelmėje – kone visą rajono savivaldybę ant kojų sukėlęs incidentas. Tikrą pirtį užkūrė viena kelmiškė po to, kai jos 11-metę dukrą Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokykloje, dailės ir choreografijos skyriuje, nukrėtė elektra. Mamos tikinimu, apgailėtinos būklės griūvančiame pastate šokių pamokas lankanti mergaitė prisilietė prie atvirų laidų - neizoliuoto jungtuko. Moteris tvirtina kreipusis į valdžią dėl to, kad mokyklos vadovybė ne tik tinkamai nesureagavo į nelaimę, bet ir nesiėmė skubių priemonių, kad aplinka taptų saugesnė vaikams. O štai kita pusė pasakoja visai kitokią įvykio versiją.

Kelmiškės pasakojimu, incidentas įvyko praėjusių metų gruodžio 5 dieną. Jos dukra, atėjusi į šokių pamoką, prisilietė prie neizoliuoto skambučio, pamaniusi, kad ten šviesos jungiklis. Moteris pripažįsta, kad elektra, panašu, mergaitę nukrėtė nesmarkiai, į medikus kreiptis nereikėjo, tačiau vaikas labai išsigando, patyrė stresą.

Mamos tikinimu,šis įvykis galėjo baigtis ir kur kas liūdniau, tačiau mokyklos vadovybė, esą, po tokio incidento jokių išvadų nepasidarė.

„Ten buvo jungtukas, bet neizoliuotas. Pliki laidai. Bet mes nespėjome nupaveiksluoti. Atrodė, lyg būtų atjungtas jungiklis ir nebesutvarkytas. Buvo tik su lipnia juostele užklijuota. Bet to vaizdo nebespėjome nufotografuoti. Ir trifazė buvo nesutvarkyta, atvira palikta. Dabar yra jau ir jungtukas, ir trifazė panaikinta, bet ji stovėjo atvira ir buvo veikianti“, - pasakoja mergaitės mama.

received-1983423425031322.jpeg

received-1983423515031313.jpeg

Negana to, kelmiškės tikinimu, nei mokyklos vadovybė, nei Kelmės rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Stasys Jokubauskas, į kurį vėliau kreipėsi, nesureagavo į incidentą, nekreipė dėmesio į raginimus įvertinti pastato būklę ir prašymus pasirūpinti vaikų saugumu. Be to, mokyklos direktorė, anot nukentėjusios 11-metės mamos, dar ir liepusi negaišinti jos laiko.

Esą, net ir po kelių bandymų rasti atsakingus asmenis taip ir nesulaukusi atsako, moteris kreipėsi į Kelmės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir viešosios tvarkos komitetą bei tarybą. Visą įvykių eigą kelmiškė išdėstė raštu.

1-1.jpg

Pasipiktinusi mama pasakoja rinkusi ir kitų tėvų parašus, kad kuo skubiau būtų tvarkomas mokyklos pastatas. Jos tikinimu, Dailės ir choreografijos skyriaus pastato būklė – reali grėsmė vaikų saugumui, o galbūt ir gyvybei.

Esą, patalpose taip šalta, kad vaikams, susirinkusiems į šokių repeticiją, iš burnos sklinda garai, grindys kiauros, po jomis – rakandų prikrautas rūsys, nuo lubų kabo nukarę šiferio lakštai, kurių sudėtyje yra labai pavojingo asbesto.

received-1983422041698127.jpeg

received-1983421901698141.jpeg

20180123-151453.jpg

20180124-190629.jpg

20180124-190642.jpg

Moters tikinimu, tėvų susirinkimo metu mėginta aiškintis, kada situacija pasikeis, tačiau atsakymo neva negauta.

„Direktorė vis kalba, kad projektas yra numatytas, kad viskas bus, o kai paklausiam KADA bus – ji nežino. O kur mums dėtis su tais vaikais? Mums siūlo patalpas vos ne „barake“, kažkur rūsy, aplink vaikšto rūkantys bendrabučio gyventojai. Tai duoda tokias sąlygas – arba liekat čia, šokat ir tylit, arba einat ten. Nes niekur kitur ji, neva, neberanda. Nors yra ir Kultūros namai, ir visa kita“, - piktinosi kelmiškė.

O štai Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos direktorė Asta Barčiauskienė pateikia visai kitokią įvykio versiją. Ji tikina apie incidentą nė nežinojusi, kol mergaitės mama nepradėjo visko kelti į viešumą.

„Įvykis buvo gruodžio 5 dieną, o aš apie tai sužinojau daugiau nei po mėnesio, sausio 12 dieną, kai prasidėjo kažkokie ieškojimai. Nei aš, kaip mokyklos vadovas, nei pavaduotoja apie tai nežinojom ir įvykio nefiksavom, nes mokytoja, kuri buvo tuo metu, mums apie jį nepranešė. Žinoma, aš apgailestauju, kad taip įvyko. Kad man nebuvo suteikta informacija. Juk ir mokytojos pareigybių aprašyme, ir mokyklos nuostatuose, ir darbo tvarkos taisyklėse numatyta, kad ji privalo pranešti. Bet tiesiog mokytoja nežinau kodėl nuslėpė tą įvykį. Jai skirtas įspėjimas“, - aiškino A. Barčiauskienė.

Mokyklos vadovė pripažįsta vėliau išsiaiškinusi, kad mergaitė prisilietė prie sugedusio seno skambučio – buvo nukritęs jo jungiklis. Tai, iškart po incidento, buvo nurodyta ir tam skirtame sąsiuvinyje.

„Sąsiuviny buvo parašyta, kad jungtukas trenkė. Mokytoja buvo parašiusi, kad sutvarkytų. Taip ir buvo nedelsiant padaryta – jau kitą dieną buvo apvyniotas izoliacine juosta, dar po dienos – visas jungtukas pakeistas. Bet mums, kaip vadovams, tai nebuvo pranešta“, - sako direktorė.

A. Barčiauskienė kategoriškai neigia ir kaltinimus, neva ji nenorėjo su nukentėjusios mergaitės mama kalbėtis, spręsti problemą.

„Iš tikrųjų kai aš viską sužinojau sausio 12 dieną ir kartu su Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėju atėjau apžiūrėti patalpų, mama atėjusi rėkė, šaukė. Aš mėginau paaiškinti, kad tikrai nežinojau apie tą įvykį, bandžiau atsiprašyti, tačiau ji manimi netikėjo ir tik rėkė. Yra liudininkų, kurie tai patvirtintų - ir vedėjas, ir mano pavaduotojas ūkio reikalams. Ir dar po savaitės ji buvo atėjusi, aš ją bandžiau nuraminti, atsiprašinėjau, dar kartą bandžiau paaiškinti, kad nieko nežinojau. Ji ginčijasi, kad žinojau. Klausiu, ar jūs įsivaizduojat, kad protingas žmogus taip elgtųsi neadekvačiai? Visi gali paliudyti, kad aš su ja gražiai kalbėjau. Sakiau, kad pastatas bus renovuojamas, o ji man – jūs man nemeluokit, tėvai nieko nežino“, - prisimena A. Barčiauskienė.

Direktorė sako vien puolimą bei didžiulį psichologinį smurtą patyrusi minėto tėvų susirinkimo metu.

„Ji šaukė, grasino man televizijomis, grasino, kad aš dabar už viską atsakysiu. Tiesiog buvo grasinimai ir tik pakeltu tonu. Aš siūliau eiti į kompromisą, ieškoti sprendimų, kaip išspręsti tą problemą, bet tas susirinkimas užsitęsė 2 valandas. Po tokio net ir stipriausias žmogus turbūt psichologiškai palūžtų. Tai buvo košmariškas tėvų puolimas. Tai buvo žmonių grupė, suinteresuota konfliktuoti. Aš jau buvau ir kitas patalpas suradusi – netiko. Ką aš besakyčiau – žmonės nenori girdėti“, - pasakoja mokyklos vadovė.

Direktorės pusėn stoja ir Kelmės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Stasys Jokubauskas.

Jo tikinimu, į jį moteris kreipėsi labiau ne dėl įvykio su elektra, o dėl viso pastato būklės. Savivaldybės atstovas sako ją matęs ne kartą ir ne du, tačiau sužinojęs apie incidentą nuvyko patikrinti dar kartą ir nieko naujo nepamatė – situacija prasta, tačiau pavojaus vaikams nėra. Be to – artėja permainos.

„Kaip tik dabar ir vyksta darbai, pasirašinėjamos finansavimo sutartys, prasideda pirkimai. Bijau paminėti tikslias datas, bet vasarą jau turėtų prasidėti renovacijos darbai. Taip, remonto reikia, bet pastatas tikrai nėra avarinės būklės, tiesiog senas ir tiek. Dėl tos elektros instaliacijos... Tikrai pats vaikščiojau ne kartą ir žiūrėjau. Šiuo metu viskas yra sutvarkyta. Aš atėjęs pamačiau toj vietoj uždėtą tvarkingai išorinį elektros jungiklį. Kažkaip jį paliest ar kad elektra nupurtytų aš galimybės nematau. Aišku, nėra nauja sudėta, pervedžiota, bet juk viskas vyks kartu, kadangi numatoma rimta renovacija. Ir tą šiferį keis, ir grindys bus keičiamos, kur tėveliai nerimavo, kad ten dangtis kažkoks siūbavo. Aš buvau nuėjęs ir ten viskas tvarkoj. Pavojų ten tikrai nėra. Tėveliai gal per daug grėsmių mato. Tai yra senos, medinės grindys, kuriose tarp lentų yra tarpeliai. Aišku, estetinis vaizdas nekoks, bet grėsmės nekelia tikrai. Ir tas dangtis saugus - aš sveriu apie 100 kilogramų, bet aš ant jo drąsiai lipu, galiu pašokinėt, pajudėt, be baimės galiu lipti, nes tikrai neįlūš“, - tikino S. Jokubauskas.

Kaip išsispręs konfliktas – kol kas neaišku. Šiuo metu įvykis tiriamas. Po mamos skundų Kelmės rajono savivaldybei, tarybai bei atsakingam komitetui, sudaryta speciali komisija šiai situacijai spręsti, vykdomos teisinės procedūros.