Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Sakartvelas / Pexels
BNSŠaltinis: BNS
Opozicija kaltina valdančiąją partiją „pavogus“ rinkimus, kuriuos šalies prezidentė pavadino „Rusijos specialiąja operacija“.
Sakartvelą, kurį anksčiau šiais metais jau krėtė masiniai protestai, praėjus kelioms valandoms po rezultatų paskelbimo apėmė politinė nežinomybė, o Briuselis ir Vašingtonas pasmerkė numanomus pažeidimus balsavime.
Valdančiąją partiją „Sakartvelo svajonė“ opozicija kaltino kreipiant Tbilisį nuo tikslo įstoti į Europos Sąjungą (ES) ir grąžinant į Rusijos orbitą.
Remiantis rinkimų komisijos paskelbtais galutiniais rezultatais, „Sakartvelo svajonė“ surinko 54,08 proc. balsų, o proeuropietiška koalicija – 37,58 proc. balsų.
Opozicija teigė, kad balsavimas buvo nesąžiningas, ir atsisakė pripažinti pralaimėjimą partijai, kurią kaltina prokremlišku autoritarizmu.
Opozicijos politikai pareiškė, kad atsisakys savo mandatų ir neis į naujai išrinktą parlamentą.
„Esame Rusijos specialiosios operacijos, modernios hibridinio karo prieš Sakartvelo liaudį formos, liudininkai ir aukos“, – sekmadienį sakė prezidentė Salomė Zurabišvili.
Kremlius šiuos kaltinimus neigia.
S. Zurabišvili prisijungė prie opozicijos raginimų – taip pat ir įkalinto buvusio prezidento Michailo Saakašvilio, prieš 20 metų vadovavusio masiniams protestams, dėl kurių Sakartvelas pirmą kartą pasuko proeuropietišku keliu, – rengti protestus.
Tarptautiniai stebėtojai teigė, kad šeštadienio rinkimus lydėjo „nelygios konkurencinės sąlygos, spaudimas ir įtampa“.
Europos Parlamento (EP) misija taip pat išreiškė susirūpinimą dėl „demokratijos nuosmukio“, sakydama, kad matė biuletenių klastojimo ir fizinio smurto prieš stebėtojus atvejų.
„Laikas rengti masinius protestus“
Kelios opozicijos grupės paragino surengti masinius protestus sostinėje Tbilisyje, kurį šiais metais sukrėtė masinės demonstracijos dėl kelių represinių įstatymų, kuriuos priėmė „Sakartvelo svajonė“.
M. Saakašvilis, kuris 2003 metais vadovavo taikiai Rožių revoliucijai, socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė, kad opozicijos įstatymų leidėjai turėtų atsisakyti savo vietų parlamente.
„Dabar yra laikas rengti masinius protestus. Turime parodyti pasauliui, kad kovojame už laisvę ir kad esame žmonės, kurie nesitaikstys su neteisybe“, – sakė jis.
Pagal rinkimų komisijos paskelbtus rezultatus „Sakartvelo svajonė“ gavo 91 vietą 150 narių parlamente – nepakankamai, kad galėtų konstituciškai uždrausti visas pagrindines opozicines partijas.
„Mūsų pergalė įspūdinga“, – pareiškime teigė ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė, kaltindamas opoziciją, kad ši, kvestionuodama jo partijos pergalę, „kenkia šalies konstitucinei tvarkai“.
I. Kobachidzė pirmadienį pareiškė, kad narystė ES išlieka jo partijos prioritetu ir kad po rinkimų jis tikisi, kad bus atkurti santykiai su Briuseliu.
Tačiau JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas (Entonis Blinkenas) pasmerkė „piktnaudžiavimą viešaisiais ištekliais, balsų pirkimą ir rinkėjų bauginimą“, kurie, anot jo, „prisidėjo prie nevienodų sąlygų sudarymo“.
Laukiama V. Orbano vizito
Visgi JAV ir ES pareiškus susirūpinimą dėl balsavimo sąžiningumo, Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas nepaisė raginimų ir susiruošė į Tbilisį, kad išreikštų paramą „Sakartvelo svajonei“.
V. Orbanas, kuris, nepaisant invazijos į Ukrainą, palaiko ryšius su Maskva, yra „Sakartvelo svajonės“ sąjungininkas, o jo šalis šiuo metu rotacijos tvarka pirmininkauja ES.
Jis pasveikino „Sakartvelo svajonę“ su „triuškinančia pergale“ šeštadienį, kai viena apklausa parodė, kad valdantieji pirmauja, dar prieš paskelbiant preliminarius rezultatus.
Tikimasi, kad Vengrijos lyderis Sakartvele praleis dvi dienas.
Bloko diplomatijos vadovas Josepas Borrellis pabrėžė, kad V. Orbanas neatstovaus ES lankydamasis Sakartvele.
V. Orbanui ruošiantis vykti į Tbilisį, kiti ES lyderiai pasmerkė rinkimus, o kai kurie pritarė opozicijos raginimui dėl protestų.
„Sakartvelo prezidentė paskelbė, kad parlamento rinkimai buvo suklastoti. Europa dabar turi palaikyti Sakartvelo žmones“, – sakė Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis socialiniame tinkle „X“ sekmadienį.
„Konstitucinis perversmas“
Opozicinės partijos viena po kitos pasmerkė balsavimą.
„Tai bandymas pavogti Sakartvelo ateitį“, – sakė M. Saakašvilio Vieningojo nacionalinio judėjimo (UNM) lyderė Tina Bokučava.
Liberalios partijos „Akhali“ lyderis Nika Gvaramija pavadino tai „konstituciniu perversmu“, kurį vykdo vyriausybė.
Gegužę Sakartvelą sukrėtė didžiulės demonstracijos prieš įstatymą dėl „užsienio įtakos“, kuris, kritikų teigimu, panašus į Rusijos teisės aktus, naudojamus Kremliaus kritikams nutildyti.
Po protestų JAV įvedė sankcijas Sakartvelo pareigūnams.
„Sakartvelo svajonės“ įkūrėjas oligarchas Bidzina Ivanišvilis žinomas kaip smarkus Vakarų kritikas.
Jis pavadino Vakarus „pasauline karo partija“, kuri siekia įtraukti Sakartvelą į Rusijos karą Ukrainoje.