PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugsėjo 25 d. 08:19

Po daugiabučio langais dygsta plovykla

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


53610

Jau savaitė, kai Marijampolės, Draugystės gatvės 20-ojo ir 22-ajo namo gyventojai gyvena kovos režimu: mitinguoja, vaikšto į susitikimus su prokuratūros, miesto valdžios atstovais, pasakoja apie savo bėdas žurnalistams, diskutuoja socialiniuose tinkluose. Visas šis pasipiktinimo katilas užvirė gyventojams pamačius, kad prie jų namų, visai po langais, pradėta statyti automobilių plovyklą.


Foto galerija:

plovykla-1.jpg
plovykla-3.jpg

Išpjovė medžius

Draugystės gatvės 20-ojo ir 22-ojo namo gyventojai sunerimo jau užpraėjusį ketvirtadienį, kai į šalia jų namų esantį žalią skverą, kur žmonės buvo prisodinę medžių, įrengę vaikams sūpynes, krepšinio stovus, atvažiavo darbininkai ir pradėjo kažką matuoti. „Kas čia bus?“ – svarstė namo senbuviai. „Gal aikštelę mašinoms stovėti plės, juk valdžia buvo žadėjusi. O gal vaikams žaidimų aikštelę atnaujins?“ – spėliojo jaunos šeimos, auginančios mažus vaikus.

Skverelis priešais namus šių daugiabučių gyventojams buvo išsigelbėjimas, nes čia saugiai galėjo žaisti jų vaikai, pavėsyje po medžiu pasėdėti vyresnio amžiaus žmonės. Būtent jie, senieji gyventojai, skverelyje prieš 40 metų ir sodino beržus, liepas, kad triukšmą nuo gatvės nors kiek sugertų, kad taršos mažiau būtų, turėtų kur bėgioti vaikai. Juk jų namai prie judrios Sporto ir Draugystės gatvių sankryžos, kur automobiliai netrūkstamu srautu važiuoja. Šiame namų kvartale žmonėms ir taip apribota judėjimo laisvė. Daugiabutis prie daugiabučio, ir dar šalia parduotuvės įrengtos. Automobilių stovėjimo aikštelės mažos, o butų per abu Draugystės 20 ir 22-ojo namus susidaro per šimtą. Tad gyventojų – keli šimtai.

Deja, žmonėms teko skaudžiai nusivilti. Savaitgalį pasirodę darbininkai išpjovė jų sodintus medžius, išrausė vaikų sūpynes ir krepšinio stovus, teritoriją išplėtė net iki automobilių stovėjimo aikštelės ir aptvėrė statybų tvora. Gyventojai netruko išsiaiškinti, kad jų panosėje statoma plovykla.

Nieko nežinojo

Miestelėnai netveria pykčiu ir negali atsitokėti, kad Marijampolės savivaldybės valdžia galėjo šitaip pasielgti – ten, kur ir taip maži kiemai, suformuoti komercinės paskirties sklypą, jį parduoti ir leisti statybas. Žmonių teigimu, apie tai, kad čia bus statoma plovykla, jie nieko nežinojo. Birželio mėnesį, išgirdę, kad vietoje jų skverelio suformuotas sklypas, surinko parašus ir kreipėsi į miesto valdžią, jog ši paaiškintų, kas čia įsikurs. Liepos mėnesį gavo atsakymą, kad suformuotas komercinis sklypas, statybos galimos, tačiau valdžia kontroliuos, jog nebūtų pažeisti gyventojų interesai. Tuo viskas ir pasibaigė. Ramybė truko tol, kol praeitą savaitgalį buvo pradėtos statybos.

Gyventojai nesupranta, kur gamtos apsaugos, visuomenės sveikatos specialistų akys. Leista išpjauti sveikus medžius, prie pat gyvenamųjų namų statyti plovyklas. Juk tai ne tik papildomas triukšmas, bet ir tarša: cheminės medžiagos, tepalai, triukšmas. Dalies gyventojų butų langai tiesiai į plovyklą „Verslas svarbiau negu žmogus, vaikų ateitis. Pažiūrėkit kiemo vaikams į akis ir pasakykit, kad nebus jokių sūpynių ir lipynių, jokio smėliuko ir pievutės, nes čia jūsų sprendimu įrengta autoplovykla“, – sakė gyventojai valdininkams.

Pradėjo kovą

Pirmadienį nuo pat ryto minėtų Draugystės gatvės namų gyventojai pradėjo kovą prieš degalinės statybas. Pagalbos jie kreipėsi į Seimo narius Dainių Gaižauską ir Kęstutį Mažeiką. Seimo nariai atvyko apžiūrėti statybų. Gyventojų priekaištus išklausyti, atsakyti, paaiškinti ėmėsi Marijampolės savivaldybės merės pavaduotojas Povilas Isoda.

Anot vicemero, palaiminimas šioms statyboms buvo duotas tuomet, kai jis Marijampolės savivaldybės administracijoje nedirbo. Tuo metu atsakingi savivaldybės specialistai ir administracijos vadovai, leido šiame detaliajame plane formuoti komercinį sklypą. „Neslėpsiu, man sunku suvokti, kodėl toks pasirinkimas buvo. Manau, kad ten, prie pat daugiabučių, sklypo tikrai nebuvo galima formuoti“, – sakė vicemeras.

Paklaustas, kokie specialistai įtaisė gyventojams plovyklą, P. Isoda paaiškino, kad procesą organizavo vyriausiasis architektas Arūnas Lukoševičius, o jį palaimino savo įsakymu 2015 metų kovo 18 dieną administracijos direktorius Metas Ražinskas. Kaip tik prieš savo kadencijos pabaigą.

Anot vicemero, šį procesą gyventojai galėjo sustabdyti, kai vyko detaliojo plano svarstymai. Žmonės galėjo prieštarauti. Tuomet nebūtų buvę kitos išeities, kaip tik neformuoti sklypo. Bet viešame svarstyme gyventojai nedalyvavo, niekam neužkliuvo, kad šalia namų formuojamas komercinis sklypas.

Žmonės žinojo, bet nekreipė dėmesio

Anot vicemero, apie komercinio sklypo suformavimą gyventojai buvo informuoti, tik nekreipė dėmesio. P. Isoda pateikė dokumentus, įrodančius, kad apie tai du kartus buvo skelbta laikraštyje, pačiame sklype įrengtame stende, namų laiptinėse, seniūnijose, savivaldybėje ir registruotu paštu infromacija išsiųsta minėtų namų bendrijoms. Per laikraštį gyventojai buvo kviečiami į viešą projekto svarstymą. Statybai buvo gauti Teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos bei Visuomenės sveikatos centro pritarimai. „Aš dar kartą noriu paprašyti gyventojų dalyvauti miesto viešuose svarstymuose, teikti siūlymus, nes, kaip matome, kartais priimtus sprendimus be galo sunku pakeisti“, – sakė Povilas Isoda.

Beje, jo manymu, marijampoliečių interesams atstovaujantys Seimo nariai, matydami šią situaciją, gali inicijuoti ir kai kurių įstatymų pakeitimus, kad pvz. plovyklos negalėtų atsirasti be gyventojų sutikimo, nes įstatymas, o ne savivaldybė nustato, kas gali būti statoma komerciniame sklype.

Gyventojai sako, kad net ir matant tuos pranešimus, susigaudyti, kad tai liečia jų namą, buvo neįmanoma. Skelbimai abstraktūs, apie plovyklą nė žodžio, tik surašyti gatvių pavadinimai.

Padėti bandys prokuratūra

Kauno apygardos Marijampolės apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Arūnas Žukauskas patvirtino, kad prokuratūroje trečiadienį buvo apsilankę namų gyventojai. Žmonės informuoti, kad yra galimybė padėti jiems ginant viešąjį interesą. Gyventojai prokuratūrai turi pateikti kolektyvinį pareiškimą dėl viešojo jų interesų gynimo. „Turime prokurorų, kurie specializuojasi šioje srityje. Jie išnagrinės gyventojų prašymą, ir spręs, ar kreiptis į teismą. „Manau, kad tai pats realiausias kelias apginti viešąjį interesą. Juk ten gyvena daug žmonių, auga vaikai, tad verta pabandyti“, – sakė prokuroras.

Pasak vicemero P. Isodos, šiuo metu savivaldybė neturi galimybių stabdyti statybas. Pagal įstatymus detaliuoju planu yra patvirtinta komercinis sklypas, kuriame savininkas gali vykdyti komercinę veiklą. Įstatymas labai konkrečiai numato, kas gali būti statoma komerciniame sklype. Jame, tarp kitų objektų, yra ir plovyklos. Vienintelė išeitis – nebent pats sklypo savininkas atsisakytų planų statyti. „Atvirai sakau, aš džiaugčiausi, jeigu tas statybas sustabdytų prokuratūra, nes manau, kad ten joms ne vieta“, – neslėpė savo nuomonės vicemeras.

Redakcijos žiniomis, sklypas, kuriame statoma degalinė, priklauso marijampoliečiui verslininkui.