Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Lazdijų rajono savivaldybės nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Lazdijų rajono savivaldybė
Žirgus pakeitė motociklais
„Motociklas yra priemonė, atkreipianti visuomenės dėmesį – sukuri traukos tašką, susirenka žmonės, o tada jau gali pasikalbėti apie viską: apie pilietiškumą, apie laisvę, apie savo Tėvynės gynybą, papasakoti apie Lietuvos šaulių sąjungą“, – patirtimi dalijasi Vytauto Didžiojo šaulių (Kauno apskr.) 2-osios rinktinės motošauliams vadovaujantis rotmistras Kęstutis Ščevinskas.
„Motošauliai tęsia Abiejų Tautų Respublikos sparnuotųjų husarų – staigaus puolimo kavalerijos – tradicijas ir vienija motociklais važinėjančius šaulius. Ir savo simboliką esame susieję su sparnuotaisiais husarais. Jie buvo įspūdingiausiai atrodanti ir stipriausia kariuomenės dalis, kol neatsirado šaunamieji ginklai“, – paaiškina Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės šaulys Aurelijus Veryga. Jo galvoje ir gimė idėja suburti motošaulius.
Pasak K.Ščevinsko, šią idėją palaikė ir užauginti padėjo Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės vadas ats. kpt. Vytautas Žymančius, pats įsiliejęs į motošaulių gretas, taip pat istorikas prof. Valdas Rakutis. „Profesorius mus supažindino su sparnuotųjų husarų istorija, tradicijomis, padėjo sudėlioti motošaulių būrio struktūrą“, – pradžią prisimena rotmistras. Būtent toks motošaulių vado titulas pasirinktas pagal sparnuotųjų husarų pavyzdį, visi motošauliai vadinami draugais, o padalinys – vėliava, tik šių dienų ausiai tai skamba kiek neįprastai, todėl dažniau keičiamas žodžiu „būrys“.
Vos pradėję burtis motošauliai lankėsi ir Vytauto Didžiojo karo muziejuje, kad dar labiau įsigilintų, kas buvo ir ką veikė sparnuotieji husarai, muziejininko Vidmanto Airini padedami sužinojo daugybę smulkmenų apie to meto šarvus, ietis, žirgus. „Mes tęsiame sparnuotųjų husarų tradiciją, tik šiuolaikinėmis priemonėmis. Anuomet sparnuotieji husarai jodavo ant žirgų, mes savo motociklus taip pat vadiname plieniniais žirgais. Ateityje gal važinėsime elektriniais motociklais ir dalyvausime atliekant įvairias karines užduotis“, – svarsto rotmistras Kęstutis.
Jau tradicija tapo, kai šauliai ant savo plieninių žirgių apsuka nemažą ratą per Lietuvą Liepos 6-osios proga, pabendrauja su visuomene ir kartu sugiedą Tautišką giesmę, ant Palangos tilto, skirtingų miestų ir miestelių gyventojais, renka aukas laisvės kovotojams Ukrainoje transporto priemonei įsigyti, aplanko vaikų stovyklas ir dalinasi gerąja pilietiškumo iniciatyva.
Šiais metais Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo 2-osios šaulių rinktinės „Motošaulių“ būrys liepos 4-6 dienomis organizuoja jau tradicija tapusį moto šaulių žygį per Lietuvą, kurio metu planuojama aplankyti Kauną, Šakius, Kybartus, Kalvariją, Lazdijus, Druskininkus, Alytų ir Prienus. Praėjusių kelių metų žygiai parodė, kad tai susilaukia didelio visuomenės susidomėjimo bei leidžia neformalioje aplinkoje pristatyti Lietuvos Šaulių sąjungą ir jos veiklas. Šiais metais žygis yra dedikuojamas 1927 metais Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjo ir ideologo Stasio Putvinskio-Pūtvio vienam iš dešimties („Gerbk ginklą“) suformuotų įsakymų šauliui.
Uniforma įpareigoja
„Šauliai tuo ir ypatingi bei žavingi, kad yra visokie: žurnalistai, gydytojai, statybininkai, studentai, mokytojai, inžinieriai, darbininkai, bankininkai ir kas tik nori. Aišku, tarp šaulių atsiranda ir tokių, kuriuos suvienija koks nors laisvalaikio pomėgis. Motociklai – vienas iš tokių pomėgių.
Visi šauliai savo gebėjimus pritaiko šauliškose veiklose, prisideda prie organizacijos, kas kaip moka ir gali, tad ir mūsų motociklai čia panaudojami geriems tikslams“, – neabejoja šaulys A. Veryga.
Šiuo metu motošaulių funkcija – labiau reprezentacinė – pristatyti visuomenei Lietuvos šaulių sąjungą, papasakoti apie jos tikslus, uždavinius, veiklas, parodyti šaulių ginklus, amuniciją, pakalbėti su žmonėmis, kodėl svarbu saugoti ir ginti laisvę, savo šalies vientisumą ir nepriklausomybę, žinoti savo istoriją ir būti pilietiškam. „Jeigu mus kur nors pakviečia, tai sėdame ir važiuojame. Lankome vaikų ir jaunimo stovyklas, įvairias bendruomenių šventes. O kartą metuose išsiruošiame į žygį per Lietuvą“, – sako motošaulys Aurelijus.
Kol kas motošaulių plieniniai žirgai nėra pritaikyti užduotims karinėse pratybose, tačiau patys šauliai nusiteikę optimistiškai. „Galime mokytis tais motociklais naudotis taktinėje aplinkoje, atlikti žvalgybines operacijas ir pan. Jau ne vienose pratybose dalyvavau su keturračiu, veikėme kaip greito reagavimo pajėgos, tad norime ir su dviračiais motociklais tai išbandyti“, – planuoja K. Ščevinskas.
Kadangi su šauliška lauko uniforma motociklu važiuoti nesaugu, motošauliai pasirūpino, kad iš aprangos jie būtų atpažįstami kaip šauliai, o kartu ir jaustųsi saugiai.