Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt
Ekologija jau kuris laikas nebėra tik madingas „trendas“, o vis dažnesnė būtinybė pavargusiems nuo streso ir ligų. Atrodo, kad gyventi ekologiškai yra paprasta. Tai reiškia natūralumą, vietinėje rinkoje pagamintus produktus, atsakingą vartojimą. Tačiau kai kurie įpročiai mumyse tokie gajūs, kad nesusimąstome, jog produktai, kuriuos perkame daugybę metų, iš tiesų nėra nei ekologiški, nei apskritai sveiki.
Plaukų dažai – kokios medžiagos juose slypi?
Viena iš tokių prekių yra plaukų dažai, kas mėnesį patenkantys į dažnos moters pirkinių krepšelį. Dažniausiai dažų pasirinkimą lemia spalva, geras „kibimas“ ir kaina. Moterys seniai turi mėgstamą gamintoją bei spalvą, kurių nekeičia daug metų, taigi ir nebeskaito etiketės. Ir tai yra pirmoji jų klaida. Žinių stoka, nepakankamas rūpestis savo sveikata, seni įpročiai lemia, jog pačios to nežinodamos moterys nuolat naudoja kenksmingas medžiagas. Jos gali sukelti įvairias alergijas, odos, kvėpavimo sistemos ligas ar net tapti rimtų susirgimų priežastimi. Nors EU reguliuoja, kokios medžiagos gali patekti į plaukų dažų sudėtį, vis dėlto ne visos jos yra draugiškos žmogaus sveikatai.
Apie tai, kaip svarbu skaityti plaukų dažų sudėtį, į kokias kenksmingas medžiagas būtina atkreipti dėmesį net jei perkate mėgstamo gamintojo plaukų dažus, papasakojo plaukų priežiūros priemonių ekspertė Aušra Furmanavičienė.
PPD – tarp kenksmingiausių medžiagų
PPD, arba kitaip vadinamas p-fenilenediaminas, yra viena iš kenksmingiausių ir dažnai plaukų dažuose naudojamų medžiagų. Pagaminta iš akmens anglių deguto, ji naudojama gaminant tamsius atspalvius turinčius plaukų dažus. Šis naftos produktas turi benzeno, fenolio, anilino ir kitų cheminių medžiagų. „7 iš 10 atliktų tyrimų rodo, kad PPD erzina odą, sukelia alergines reakcijas, kenkia akims. Tai itin toksiška medžiaga, kuri net gali sukelti su rimtomis ligomis susijusius susirgimus, o jos mutageniškumas – genetinį pažeidimą. PPD priskiriama CMR 3 kategorijai – tai medžiagos, kurios klasifikkuojamos kaip kancerogeninės, mutageniškos ar toksiškos reprodukcijai. 2006 m. JAV Kontaktinio dermatito sąjunga pripažino šią medžiagą metų alergenu. Beje, PPD nėra vienintelis šios medžiagos pavadinimas. Kaip dažnai pasitaiko, ji turi dar kelis ne mažiau populiarius pavadinimus: 1,4-phenylendiamine, CI 76060, oxidation base 10, p-aminoaniline ir kt.,“ – pabrėžė A. Furmanavičienė.
O-aminofenolis ir p-aminofenolis stipriai alergizuoja
Tai dar vienos itin toksiškos ir stipriai alergizuojančios medžiagos. P-aminofenolis chemijoje naudojamas kaip rišanti medžiaga. Abi cheminės medžiagos uždraustos naudoti Kanadoje kosmetikos, kuri gali patekti į akis, gamyboje. „O-aminofenolis toks stiprus, kad nuo jo garų kenčia kirpėjų kvėpavimo sistema, o praėjus 40 min. o-aminofenolis per apsaugines pirštines pradeda įsiskverbti į odą,“ – pastebėjo „Hennaplus“ atstovė A. Furmanavičienė. Abi cheminės medžiagos dar vadinamos kaip 4-amino-phenol, 4-amino-1-gydroxybenzene, 4-hydroxyaniline, CI 76550 ir kt.
Garsieji parabenai išties kenkia
Daug kas girdėjo, kad parabenai yra blogai, tačiau vien tai, kad ant pakuotės parašyta „be parabenų“, dar nereiškia, kad jų tikrai nėra gaminyje. Yra ne viena parabenų rūšis, o plaukų dažų gamyboje dažniausiai naudojami metilparabenai ir propilparabenai. Anot „Hennaplus“ atstovės, jie taip pat stipriai alergizuoja, gali sukelti kontaktinę dilgėlinę, o metilparabenai veikia endokrininę sistemą. Plaukų priežiūros priemonių ekspertė pastebi, kad vis dažniau alergija kyla ne tik vyresnio amžiaus moterims: „Tokios alerginės reakcijos kaip užtinusios akys ir veidas, niežtinti oda, net pūslės ant veido anksčiau ištikdavo vyresnio amžiaus moteris. Jos dažniausiai plaukus dažo norėdamos paslėpti žilus plaukus. Jauni žmonės plaukus dažo dėl mados ir stiliaus. Jų imuninė sistema yra daug stipresnė, todėl jei ištinka alergija dėl plaukų dažų naudojimo, pasekmės gali būti daug dramatiškesnės“.
Cocamide DEA – tarp vėžį sukeliančių medžiagų
Net 16 skirtingų tyrimų pripažino, kad ši cheminė medžiaga, naudojama ir vonios putų, dušo želė gamyboje, yra toksiška. Kalifornijoje ji laikoma kaip kancerogenas, t. y. galintis sukelti vėžį. „Manau, kad jokia plaukų spalva nėra verta rizikos susirgti vėžiu, todėl etikečių skaitymas turi tapti kiekvieno žmogaus įpročiu. Man grožis yra neatsiejamas nuo sveikos gyvensenos, todėl jei kalbame apie sveikus produktus, juose neturi būti tokių medžiagų kaip cocamide DEA. Beje, skirtingi gamintojai jį gali pavadinti labai įvairiai (amides, coco, N-BIS (2-hydroxyethyl), coco amides ir pan.), tad surasti, ar produkte yra ši medžiaga, – ne taip paprasta,“ – teigė A. Furmanavičienė.
2-methylresorcinol ir methylisothiazolinone – nors ir reguliuojami, bet vis tiek kenksmingi
Nors 2-methylresorcinol naudojimą plaukų dažuose riboja ES taisyklės, jis laikomas odą erzinančia, poras užkemšančia medžiaga. Pagrindinė jo naudojimo priežastis – spalvos suteikimas. 2-methylresorcinol taip pat gali sukelti alergiją ir yra leidžiamas naudoti tuose produktuose, jei jo koncentracija neviršija 1,8 %.
Methylisothiazolinone – tai konservantas, kurį nuo 2017 m. uždraudė naudoti nenuplaunamuose kosmetikos gaminiuose, kurie liečiasi su oda, plaukais ar gleivine. Vis dėlto šios medžiagos galima rasti ir plaukų dažų pakuotėse, t. y. po dažymo plaukams perplauti skirtame šampūne ir kondicionieriuje. A. Furmanavičienė ragina būti atidiems: „Net jei atrodo, kad methylisothiazolinone nepateks į jūsų organizmą, nes šampūnas bei kondicionierius yra nuplaunami, tokiu atveju šio konservanto koncentracija turėtų būti ne didesnė nei leidžiami 0,0015 %. Kadangi sudėtyje methylisothiazolinone dažnai yra nurodomas tarp pirmųjų medžiagų, tai verčia abejoti jo kiekiu. O juk šis koncervantas dirgina odą ir gali sukelti kontaktinį dermatitą“.
Sveikas grožis galimas tik sąmoningo pirkėjo dėka
Pirkėjai nebegali pasikliauti vien tokiais užrašais kaip, pvz., „be agresyvių medžiagų“. Jie turi klausti savęs, kas slepiasi po tokia fraze, kas yra agresyvios medžiagos, ar jos priklauso kancerogenams, mutagenams ir pan. Atidumas ir sąmoningumas – pagrindiniai ginklai suvokiant, kad nebūtina mintinai žinoti visų kenksmingų medžiagų. Daug svarbiau suvokti, kad jų saugumą būtina patikrinti patiems ir žinoti, kur tai galima padaryti.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir kitas medžiagas, kurios naudojamos plaukų dažų gamyboje. Ekologiški ekstraktai, natūralios medžiagos, naujausios gamybos technologijos reiškia, kad jūsų plaukai bus tinkamai maitinami, prižiūrimi, o plaukų dažų spalva – graži ir ilgai išliekanti.
„Kosmetikoje, taigi ir plaukų dažuose naudojama daug įvairių cheminių medžiagų, tad gerai suprantu, kad ne profesionalui neįmanoma jų įsidėmėti. Visas moteris, kurios nori būti gražios nepaaukodamos dėl grožio savo sveikatos, raginu ne tik atidžiai skaityti etiketes, bet ir išsinagrinėti kiekvieną mėgstamo grožio produkto ingredientą. Tai lengvai galima padaryti tinklalapyje www.ewg.org/skindeep, kur pateikti kenksmingų medžiagų aprašymai. Jei to nepavyksta laiku padaryti, bent pasižymėkite telefone pavadinimus iš mano pateiktų medžiagų sąrašo, kad jis visada būtų kartu, kai kitąkart parduotuvėje rinksitės plaukų dažus,“ – patarė „Hennaplus“ atstovė Aušra Furmanavičienė.
Parengė Aušra Arošiutė – Kandola
alfalt-logo-skaidrus.png