PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2022 m. Spalio 16 d. 15:38

Pirties garo užkalbėtojas

Šiauliai

Vlado Jokubausko asmeninio archyvo nuotr.

Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


248559

Pasaulio pirties vanojimo čempionas 50-metis kuršėniškis Vladas Jokubauskas: „Pirtis yra mano motina. Mūsų protėviai į šį pasaulį ateidavo ir išeidavo pirtyje. Visa, ką aš darau, ne pats atradau, tai mūsų genuose ir pažįstama iki kaulų.“ Lietuvos pirties-SPA federacijos vadovas, pasaulio vanojimo čempionas – pats brangiausias pirtininkas, vanojantis turtuolius, žvaigždes, karališkos šeimos asmenis ir žinomus politikus, tačiau kartais jo pirties ritualą gali patirti bet kuris iš mūsų.

Pirtis nuo kūdikystės

Kada kuršėniškio Vlado gyvenime atsirado pirtis, jis pats nepamena. Sako, kad nuo trijų mėnesių jį nešdavosi į viešą Daugėlių pirtį.

„Gyvenome taip, kad dubenyje gerai neišsiprausi, tai visi eidavome į visuomenines pirtis. Net žiemą su rogėmis mane kiekvieną savaitgalį nutempdavo į Daugėlių visuomeninę pirtį. Ir dabar ji yra veikianti, tokia senovinė, kur ugnis per akmenis eina“, – apie tiesiog tradicinį švaros ritualą nuo kūdikystės pasakoja V. Jokubauskas.

Pirtininko, kaip profesijos, kelio trukmė – jau trys dešimtmečiai.

Brangiausias vanotojas

Dabar gi 50-metis V. Jokubauskas – tituluotas pirtininkas, pasaulio vanojimo čempionas. Tokį pripažinimą jis pelnė prieš dešimtmetį, daugiau siekti nebėra ko.

„Visus titulus, kokius įmanoma, esu surinkęs. 2012 m. tapau pasaulio sportinio vanojimo čempionu, 2013 m. – saunos programų čempionu Austrijoje, kur dalyvavo 36 šalių atstovai, 2014 m. tapau profesionalaus vanojimo pasaulio čempionu. Aukštesnių regalijų daugiau nėra. Manęs daugiau niekur nebepriima, sako: „Jei tu užsirašysi, mes neturėsime daugiau dalyvių.“ Tai esu kviečiamas tik kaip teisėjas“, – kukliai pasiekimus dėsto pasaulinį pripažinimą pelnęs kuršėniškis.

Vladas teisėjauja čempionatuose, veda seminarus, dalyvauja festivaliuose, iki šiol yra aktyviai praktikuojantis vanotojas. Visame pasaulyje yra keli tūkstančiai dirbančių jo parengtų pirtininkų. Visi jie geri. Bet Vladas savo vertę žino: „Kas tave vanoja?“ – „Petras.“ – „O mane pasaulio vanojimo čempionas.“

„Aš turbūt pats brangiausias vanotojas. Mano vanojimas nuo 1 000 eurų prasideda. Vanoju milijonierius, žvaigždes, karališkos šeimos narius, žinomus politikus. Esu beveik visus Lietuvos premjerus vanojęs. Va dabar į Londoną skrendu žvaigždes vanoti: J. Čičivarkiną, pasaulio bokso čempioną Dereką, dainininkė Lily Allen su vyru Davidu Harbouru – irgi mano klientai. Visų ir nežinau, tik paskui man pasako, kas jie tokie“, – susitikus interviu prieš pat skrydį, pavardijo pašnekovas.

Žvaigždės. Aktorius Davidas Harbouras ir dainininkė Lily Allen - vieni iš daugelio V. Jokubausko vanojamų žvaigždinių klientų.

Patirtis – po lašelį

Tai dabar Vladas – žinomiausias ir vienas brangiausių pirtininkų, o pradžia buvo kūno masažai.

„Aš labai daug dirbau su masažais. Važiavau į Turkiją mokytis hamamo (muilo masažas pirtyje – aut. past.) net penkiuose skirtinguose regionuose, penkiose skirtingose pirtyse. Tuomet pradėjau mokyti ir kitus hamamo amato Lietuvoje“, – apie kūno sveikatinimo procedūrų susiliejimą pasakoja Vladas.

Masažas, suderintas su pirtimi, paskatino tobulinti meistrystę ir visa patirtis susidėliojo lyg mozaika. Vladas sako, kad neturi jokių profesinių paslapčių – jo vanojimas yra patirčių visuma.

„Yra stiklinė vandens. Joje daugybė lašelių. Tai mano patirtis yra sudėta iš daugybės lašelių, kuriuos esu susirinkęs per gyvenimą: va koks diedukas kaime pavanojo – patiko pojūtis nugarai, kitur kur –
kojos. Taip rankiojau, kol surinkau visa, kas yra skaniausia žmogui“, – apie patirties kaupimą per pojūčius kalba Vladas.

Pirtininko darbe ypač harmoningai susiliejo abi jo profesijos – muzika ir kineziterapija.

„Aš galiu dirbti kaip kineziterapeutas, nes mano antrasis išsilavinimas – sportinis medicininis, o pirmasis – muzikinis konservatorijoje. Tai pirtyje viskas surišta: choreografija, muzika, ritmas, sveikata. Dainuojame ir dabar per renginius, o vanojime svarbus ritmas. Kai vanojau „Rebelheart’us“, tai jei įsirašė mano vanojimo ritmą ir sakė, kad sukurs dainą apie pirtį, kur bus tas mano vantų šnarėjimas. Muzikinė klausa turi būti. Aš su vantomis galiu sugroti bet kokią melodiją“, – visus gebėjimus darbe integruoja pirtininkas.

Čempiono titulas už garo ritualą

Vlado prieš porą dešimtmečių sugalvotas pirmojo garo ritualas tapo toks populiarus, kad be jo neapsieina nė viena pirties šventė, jį su įvairiomis savo improvizacijomis taiko net jo nepažįstantys pirtininkai.

„2003 m. parodžiau pirmojo garo ritualą Lietuvoje, 2012 m. parodžiau tą ritualą tarptautiniame renginyje Rusijoje. Tai pasisveikinimas su gamtos stichijomis –
ugnies, vandens, žemės ir oro, padėkojimas už žolynų dovanojamą energiją. Kiekvienas vantos lapas, žolė, kurią naudojame pirtyje, yra sukaupęs saulės, lietaus, žemės, vėjo, Perkūno energiją ir ją mes su dėkingumu pasiimame sau. Ir iš keturių stichijų gauname garą. O garas yra vienintelė dvasia pasaulyje, kurį mes galime pamatyti, pajausti, užuosti kvapą“, – metafizikos žinių užuolaidą praskleidžia Vladas.

Šios profesinės pirtininko įžangos Vladas neužpatentavo, nes mano, kad tai ne jo išradimas.

„Aš manau, kad tai jau buvo sugalvota prieš kelis tūkstančius metų. Informacija kabo ore, tiesiog kažkam duota paimti tą informaciją iš eterio ir pasidalyti su visais. Ir kuo aš daugiau mokau, dalijuosi su kitais, tuo daugiau gaunu informacijos. Kai sako, kad Vladas tą ar aną atrado, tai iš tikrųjų aš nieko neatradau, o tik dalijuosi tuo, ką gaunu, – paveldą su dėkingumu priima, bet jo nesisavina Vladas. – Baltiškos pirtys labiau susijusios su žolynais, meditacijomis, o slaviškose svarbiau technika. Kai aš sujungiau šias dvi tradicijas, tada ir tapau čempionu. Nes viskas atsistojo į savo vietas: tu dirbi ir su augalais, ir su kūnu, viską atlieki ir gražiai, ir techniškai.“

Pirtis – mūsų genuose

V. Jokubauskas apie pirtį pasakoja kažkaip ypatingai – ne tik kaip apie kūno švarinimo ar sveikatinimo procedūrą, o kaip apie sutelktinį protėvių palikimą: „Pirtis yra mano motina. Tėvas yra tas, kuris davė įkvėpimą, dvasią, sėklą. O motina yra ta, per kurią mes ateiname į šį pasaulį. Anksčiau į šį pasaulį ateidavo pirtyse, nes gimdydavo pirtyse, nes gimdymo namų nebūdavo, o pirtis būdavo švariausia vieta, šiltas vanduo šalia, šilumoje gimdyti lengviau. Pirties ritualai visada būdavo prieš gimdymą, gimus, prieš vestuves, sėjos, derliaus nuėmimo, net paskutinis mirusiojo apiprausimas ir vanojimas buvo ir ritualas, ir kartu padėdavo suminkštinti kūną, kad lengvai jį būtų aprengti. Mūsų protėviai ateidavo ir išeidavo per pirtį.“

Vladas, sujungęs protėvių išmintį ir savo patirtį, sukūrė edukacinių baltiškų pirčių programų ciklą, atpažįstamą kiekvienam ir prieinamą kiekvienam.

„Atėję lankytojai gali pasinerti į savo protėvių istoriją. Nes tos pirčių programos mums pažįstamos, jos mūsų genuose, pažįstamos iki kaulų gelmių: aromaterapija – augalų kvapai, garso terapija – vantų lapų šiurenimas, masažas – vanojimas“, – sako V. Jokubauskas.

Jas įvairiuose šalies SPA centruose kartais, o Šiauliuose – nuolat, atlieka Vlado mokiniai. Kartais ir pats V. Jokubauskas, tad tūlas pirties mėgėjas gali būti išvanotas paties brangiausio pirtininko už standartinę kainą.

„Pirmo garo ritualas – tai pasisveikinimas su gamtos stichijomis: ugnies, vandens, žemės ir oro, padėkojimas už žolynų dovanojamą energiją“, – sako Vladas, pridurdamas, kad tai atėjo iš protėvių atminties. (Vlado Jokubausko asmeninio archyvo nuotr.)

Pagrindinis reikalavimas pirtininkui – sveikata

Pasak Vlado, pirtininkui, kaip ir sportininkui, svarbiausia yra sveikata, nes galima labai gerai vanoti, bet jei sveikatos tam nebus, kas iš to? Todėl, kai rengia mokymus ir seminarus kolegoms (o jų kasmet paruošia po 500–600 asmenų), akcentuoja gyvenimo būdą ir mitybą.

Nuo pirtininko sveikatos priklauso ir rezultatas: tiek vanotojo, tiek kliento. Vlado rekordas – per dviejų dienų festivalį išvanojo 130 žmonių: pirmą dieną per 16 valandų – 80 žmonių, antrą dieną per 12 valandų – 50 žmonių.

Atsistatyti po tokio maratonininko krūvio Vladui padeda tinkama mityba. Jis tikina nevartojantis jokių maistinių papildų, visko gaunantis su maistu. To moko ir kitus pirtininkus per seminarus.

„Kas žmogui trukdo būti sveikam? Išsilavinimas: kuo mes daugiau žinome, tuo blogiau gyvename, prasčiau maitinamės. Ko mes turėtume klausytis – tai ne manęs, ne draugų, ne televizoriaus, o savo kūno. Per seminarus aš dėstau tik rekomendacijas, nes tai nėra vienintelė gyvenimo tiesa, nes kas tinka man, gal netiks kitam, nes kiekvienas žmogus yra unikalus. Patys geriausi sveikatos technologai yra vaikai: jis nori gerti – atbėgo į virtuvę ir atsigėrė iš krano ir jam nesvarbu, ar per filtrą, ar jis sidabrinis, ar osmoso būdu išvalytas, ar šventintas tas vanduo. O mums trukdo išsilavinimas, nes žinome, kad ten rūdys, kalkės, ir nepasipildome skysčių, nors mūsų organizmas yra pats geriausias filtras“, – kalba V. Jokubaukas.

„Kiekvienas vantos lapas, žolė, kurią naudojame pirtyje, yra sukaupęs saulės, lietaus, žemės, vėjo, Perkūno energiją ir ją mes su dėkingumu pasiimame sau“, – sako V. Jokubauskas. (Vlado Jokubausko asmeninio archyvo nuotr.)

Oda – vienas didžiausių organų

V. Jokubauskas primena, kad oda užima 25 procentus žmogaus kūno masės, o žmonės tam skiria mažai dėmesio.

„Ketvirtis kūno – vien oda. Mes prižiūrime tik nagus, plaukus, veidą, o visos kūno odos – ne. Tai, nušveitus odą (per hamamą nuimame tris sluoksnius mirusios odos), mes atsijauniname, nes nusiima suragėjęs sluoksnis kolageno, oda tampa elastinga, raukšlių gylis sumažėja. Tai moteris išėjusi žiūri į veidrodį ir ne tik jaučiasi geriau, bet ir save atjaunėjusią mato“, – apie pirtį, kaip atjauninančią priemonę, sako Vladas.

Pašnekovas pataria, kad geriausia derinti įvairias pirties procedūras, aišku, pradedant nuo kūno sušildymo.

„Pirmiausia turi būti terminis apdorojimas, kad raumenys atsipalaiduotų, poros atsidarytų. Juk mes pirmiausia, įlipę į vonią, ne šampūną pilame ant galvos, o joje pagulime ir pasišildome, paskui nusišveičiame, tada išsiplauname galvą ir išlipę nusitriname rankšluosčiu. Tai ir čia eiliškumas: pasišildymas vonioje – tai pirtis, nusišveitimas – tai SPA programa, su rankšluosčiu nusitrynimas – tai masažas“, – dėsto pirtininkas.

Festivaliai. Pirties SPA festivalis „Gintarinė Baltija 2022“ Šiauliuose

Pirtis moterims reikalingesnė nei vyrams

Pirtininkas nėra kategoriškai vyriška profesija, bet moterų joje mažuma. Kaip ir pirtyse, beje.

Pasak V. Jokubausko, iš visų SPA procedūrų pasaulyje pirtys sudaro tik 3 procentus paslaugų, o vaikštančių į jas – vos 10 procentų žmonių. Moterys labai retai lankosi pirtyse. Jos į grožio saloną ar masažą gali daugiau nueiti, į odos šveitimo ar stangrinimo procedūras, o ateiti kaitintis ir vanotis – reta kuri.

„Gal ir tradicijos nėra. Moterys gyvena turėdamos toksikozę, negeria vandens, svoris auga, nevartoja riebalų, todėl negali įsisavinti deguonies. Atėjus į anaerobinę aplinką, jos papuola į hipoksiją: moteriai blogai, ji jaučiasi nekomfortiškai. Vyrams yra geriau, riebalą iš vyro atimti yra labai sunku, iš jo gaminamas testosteronas. Vyras salotų be riebalų nevalgys, o moterys gali. Tai, kai ateina į mūsų SPA, 80–90 procentų moterys renkasi hamamą, o vyrams tie pilingai ir paglostymai neįdomūs – jie eina kaitintis ir vanotis“, – apie lyčių skirtumus ir skirtingus pasirinkimus sako Vladas.

Tačiau, pasak profesionalaus pirtininko, vyrams rekomenduojama į pirtį eiti kartą per savaitę, o moterims – du kartus. Jei ne pirtis, tai vonia su pagulėjimu moterims būtina.

„Vyro lytiniai organai yra išorėje ir jų temperatūra vienu laipsniu vėsesnė nei viso kūno. Pirtyje kūno temperatūrai pakilus iki 38,5 laipsnio, spermatozoidai tampa nejudrūs ir vyrai po pirties tris dienas būna sterilūs. Moters lytiniai organai yra viduje, jie išsyk 38 laipsnių temperatūros. Nuo žemės traukos dubens organai, gimda, kiaušidės nusileidžia ir tempia paskui save viską, todėl moterims dažniau būna kojų venų varikozė. O pirtyje arba šiltoje vonioje atsigulus, organai turi atmintį ir atsistoja į savo orbitas – ten, kur turėtų būti. Vanojant vantų vibracija dar labiau padeda atstatyti juos į savo vietas“, – dėsto sporto medicinos specialistas Vladas.

Pasak profesionalaus pirtininko Vlado, vyrams rekomenduojama į pirtį eiti kartą per savaitę, o moterims – du kartus. (Vlado Jokubausko asmeninio archyvo nuotr.)