Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi freepik.com nuotr.
Ugnė UrbonėŠaltinis: Etaplius.lt
Pirmoko krepšeliui – šimtai eurų
Apie pasiruošimą mokyklai Etaplius žurnalistų kalbinta mama Monika kalba atvirai. Būsimą pirmoką išleisti į mokyklą atsieis ne vieną šimtą eurų. Paprašyta detalizuoti, kiek už kokias prekes išleido lėšų, moteris dėsto apie jau įsigytas arba planuojamas įsigyti prekes.
„Pratyboms išleidome 80 eurų. Uniforma (du džemperiai) kainavo 75 eurus. Kuprinei ir penalui išleidome 89 eurus. Rinkomės ne pačią brangiausią, tačiau tikrai kokybišką. Kanceliarinės prekės atsieis apie 50 eurų. Planuojamų pirkinių sąraše – sportinė apranga, avalynė sportui ir šokių tapkutės. Šiems pirkiniams planuojame išleisti nuo 70 iki 80 eurų. Šis pirmoko krepšelis mums atsieis maždaug 370 eurų“, – detalizuoja būsimo pirmoko mama.
Moteris tikina, kad vaikui pradėjus eiti į mokyklą, tikisi papildomai išleisti pinigų klasės fondui ir kitiems bendro pobūdžio reikalams, susijusiems su ugdymo įstaiga.
freepik.com nuotr.
Pirmoko krepšelis brangesnis nei pernai
Finansų ekspertai atskleidžia, kad šiemet išleisti pirmoką į mokyklą kainuos brangiau, nei pernai. Tam įtakos esą turi pastaraisiais metais vyravusi aukšta infliacija, kuri neaplenkė ir mokyklinių reikmenų.
„Kainų padidėjimą pastebime įvairiose mokyklinių prekių kategorijose, pradedant rašikliais ir popieriumi ir baigiant sportine apranga ar uniformomis. Šį rugsėjį išleisti pirmoką į mokyklą gali vidutiniškai kainuoti 375 eurus. Tai maždaug 7 proc. brangiau nei praėjusiais metais, rodo „Swedbank“ Finansų instituto atliekami kasmetiniai skaičiavimai. Vyresnių klasių moksleiviui, kuriam nereikia uniformos ar sportinės aprangos, išsiruošti į mokyklą šįmet turėtų pakakti nuo 70 iki 120 eurų sumos“, – atskleidžia „Swedbank“ Finansų instituto ekspertė Justina Bagdanavičiūtė.
Planuojantiem pirkinius – didesnis finansinis efektas
Norintiems sutaupyti, finansų specialistė pataria susidaryti reikalingų prekių sąrašą su kainomis ir apskaičiuoti bendrą reikalingą sumą. Esą žinant, ko reikia ir kiek tai kainuoja, bus kur kas paprasčiau įvertinti, kur galima sutaupyti ir kokių pigesnių alternatyvų galima paieškoti.
„Susidarius sąrašą ir pamačius, kad jis viršija numatytą biudžetą, alternatyvų pirmiausia reikėtų ieškoti brangiausiai kainuojantiems dalykams, tokiems, kaip kuprinė, sportinė apranga ar uniforma. Pigesnės alternatyvos daugiausiai kainuojančioms mokyklinio krepšelio prekėms duos didžiausią finansinį efektą. Ieškodami pigesnių variantų, išnaudokite naudotų daiktų pardavimo platformas, o prekių ieškokite ir kaimyninėse rinkose. Sekdami grupes „Facebook“ taip pat galite rasti skelbimų apie dovanojamas mokyklines priemones, kurios galbūt tiks ir jūsų vaikui“, – vardija J. Bagdanavičiūtė.
Finansų ekspertė pataria reikalingus pirkinius įsigyti per keletą kartų. Taip pat pirkti tik tai, ko reiks nuo pirmųjų mokslo metų dienų. Visa kita bus galima įsigyti prasidėjus mokslo metams, tikėtina, kur kas mažesne kaina: „Prasidėjus mokslo metams su mokytoja galima aptarti, kokių priemonių tikrai dar reikės ir papildyti atsargas, dažniausiai jau su didesnėmis nuolaidomis parduodamomis, reikalingomis prekėmis. Taip nupirksite ir pigiau, ir tai ko tikrai reikia, ir išlaidas paskirstysite per kelis mėnesius.“
Justina Bagdanavičiūtė. „Swedbank“ nuotr.
Prekybininkai vilioja nuolaidomis
Kalbėdami apie mokyklinius reikmenis, parduotuvių atstovai tikina, kad brango toli gražu ne visos kanceliarinės prekės. Be to, pasinaudodami specialiomis nuolaidomis, pirkėjai turi galimybę ženkliai sutaupyti.
„Šiemet turime ypatingai daug akcijų, kurių pagalba galima nemažai sutaupyti. Pastebime tendenciją, kad šiemet pirkėjai pasinaudodami įvairiomis akcijomis ir kitais pasiūlymais sutaupo ir apsiperka vidutiniškai pigiau 15 proc. nei praėjusiais metais <...> Pastebime, kad labiausiai pigo rašymo priemonės ir įvairūs aksesuarai. Pastebimas neženklus popieriaus ir sąsiuvinių brangimas, kuriam įtaką daro pasaulinė rinka – pabrangusi mediena“, – apie kainų svyravimus pasakoja prekybos tinklo „Rimi“ atstovė Eglė Krasauskienė.
Vieno didžiausių prekybos tinklų „Maxima“ atstovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė tikina, kad kasmet pirkėjus ragina atlikti stalčių reviziją ir pasitikrinti, ko išties trūksta, atidžiai bei neskubant susiplanuoti būsimąjį pirkinių krepšelį – toks sumanus planavimas gali gerokai palengvinti pasiruošimą mokyklai, padėti išvengti streso ir sutaupyti pinigų.
Anot pašnekovės, prekybos tinkle „Maxima“ būtiniausių mokyklinių prekių krepšelio kainą šiemet pavyko išlaikyti panašią kaip ir pernai. Nepaisant to, perkantiems dvi ar daugiau kanceliarinių prekių, taikomos papildomos nuolaidos.
Prekybininkų teigimu, pagrindinis mokyklinių reikmenų pirkimo įkarštis prasidėjo dar liepos mėnesį ir tęsis iki pat rugsėjo vidurio. Populiariausios prekės, skirtos mokyklai, yra rašymo ir piešimo priemonės, sąsiuviniai bei kuprinės.
freepik.com nuotr.
Pagalba patiriantiems finansinių sunkumų
Su finansiniais sunkumais susiduriančios šeimos, auginančios priešmokyklinukus ir moksleivius, gali gauti nemokamą maitinimą ir paramą mokinio reikmenims įsigyti. Mokiniai turi teisę į nemokamą maitinimą ir 80 eurų dydžio paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 192 eurai.
„Kad šeimos galėtų pradėti naujus mokslo metus pasiruošusios, prašymai dėl socialinės paramos mokiniams (dėl nemokamo maitinimo 3-12 klasių mokiniams ir paramos mokinio reikmenims įsigyti) gali būti pateikiami jau nuo liepos 1 d. Norint gauti šią paramą, vienas iš mokinio tėvų ar kitų bendrai gyvenančių pilnamečių asmenų, pilnametis mokinys ar nepilnametis emancipuotas mokinys turėtų kreiptis į savo savivaldybės administraciją arba prašymą pateikti per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą spis.lt. Prie prašymo-paraiškos reikia pridėti pažymas apie šeimos narių pajamas, gautas per 3 praėjusius mėnesius, arba kreipimosi mėnesio pajamas, jei kreipimosi mėnesį, palyginti su trimis praėjusiais mėnesiais, pasikeitė šeimos pajamų šaltinis ar šeiminė padėtis“, – gyventojus informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Etaplius primena, kad nemokami pietūs, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, priklauso ne tik visiems priešmokyklinukams ir pirmokams, bet ir antrokams. Dėl nemokamų pietų prašymų teikti nereikia. Jeigu poreikio gauti nemokamus pietus mokykloje nėra, mokinio tėvai arba globėjai apie tai turi informuoti mokyklos administraciją.
SADM informacija