Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Širvintų ŠirvisŠaltinis: Etaplius.lt
Visai neseniai be sniego šventėme Kalėdas, pasitikome Naujuosius metus, po to tarytum viskas nurimo. Tiesa, lankėsi Trys karaliai, vasario 5-ąją, minint šv. Agotos dieną, buvo pašventinta duonelė, bet tai jau katalikų šventės.
O vasario 16-oji, minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, sujungė visus: tiek visuomenininkus, tiek lankančius bažnyčią. Lygiai vidurdienį Širvintų šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje prasidėjo šv. Mišios už mūsų šalies nepriklausomybę, kurias aukojo kunigas dekanas Leonas Klimas. Uždegę žvakutes ant savanorių kapų ir prie R. Antinio paminklo, šv. Mišiose dalyvavo uniformuoti šauliai Rimantas Miniauskas, Eugenijus Varnas, Antanas Kanapienis, Jonas Martinėlis, Povilas Bučinskas. Pasibaigus šv. Mišioms, bažnyčios skliautais galingai nuskambėjo „Tautiška giesmė“.
„Tautiška giesme“ prasidėjo ir renginys Kultūros centre. Pirmiausia buvo pagerbti ir apdovanoti Igno Šeiniaus premijos laureatai. Jais tapo jau seniai šios premijos verti Janina ir Liubomiras Vošteriai, gerai žinomi ne tik rajone. Jiems premija įteikta už tradicijų puoselėjimą, bendruomeniškumo skatinimą, Širvintų krašto garsinimą Lietuvoje ir už jos ribų. Vošterių šeimos ūkis, esantis Bagaslaviškio krašte, žinomas visoje Lietuvoje ne tik dėl tautinio paveldo aukščiausios kokybės produkcijos, įvertintos ne vienu respublikiniu prestižiniu „Agrobalt“ apdovanojimu, bet ir dėl plačios kultūrinės – edukacinės veiklos. Kasmet ūkyje organizuojama „Lino šventė“, leidžianti prisiminti ir šiandieniniame kontekste įprasminti šio Lietuvai svarbaus augalo tradicijas, papročius. Daugybės lankytojų, sveiko gyvenimo būdo propaguotojų lankosi ir ūkyje įrengtame degustacijos kambaryje-muziejuje, kuriame žinomi Lietuvos gydytojai bei mokslininkai skaito paskaitas, veda seminarus bei diskusijas apie linų sėmenų aliejų, avižų ir žirnių naudą žmogaus mitybai. Pastaraisiais metais B.L. Vošteris išleido leidinius „Linų kelias 25“, „Sekant Hipokrato priesaikomis, „Gyvenimo formulė“.
Premija taip pat įteikta Liudmilai ir Povilui Malinauskams už reikšmingą kultūros amatų puoselėjimą, Širvintų krašto garsinimą Lietuvoje ir už jos ribų. Povilui Malinauskui 2005 m. suteiktas meno kūrėjo statusas, o 2009 m. – drožėjo tradicinių amatų meistro pažymėjimas ir tautinio paveldo produkto sertifikatai jo kuriamiems medžio kūriniams. Menininko skulptūromis, koplytstulpiais, kyžiais puošiamas ne tik Širvintų kraštas, bet daugelis Lietuvos vietovių. O šalia namų Čiobiškyje kartu su žmona įkurtas skulptūrų parkas „Malinauskų takas” sulaukia nemaža lankytojų. Liudmila Malinauskienė yra tautinio kulinarinio paveldo tradicijų puoselėtoja. Kartu su vyru dalyvauja įvairiose parodose, mugėse, šventėse, vykdo edukacijas, pristato iš senovės atėjusius tradicinius lietuviškus kepinius.
Pirmieji scenoje, apšviestoje trispalvės projekcija, pasirodė violončelininkai, vadovaujami Valdo Povilaičio, na ir skambant „Ne bet kokia aš mergelė buvau“ prasidėjo šventinis koncertas. Jame dalyvavo rajono gyventojų mylimas mišrus kamerinis choras „Navis“, vadovaujamas Audronės Burakovienės ir Evelinos Greiciūnaitės, Širvintų meno mokyklos vaikų choras „Garsiukai“, vad. Julija Jadzevičienė, jaunimo grupė „Name goes here“, vad. Gediminas Svilas ir Agnė Zubavičiūtė-Svilienė, šiuolaikinio šokio grupė „So“, vad. Odeta Žinienė, folkloro ansamblis „Gojus“, vad. Nijolė Vitkauskaitė, vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Viesula“, vad. Ugnius Cikanas, vaikų folkloro ansamblis, vad. Kristina Stankevičienė. Koncertmeisteris Gintaras Pauliukonis. Koncertą vedė Evelina Greiciūnaitė ir Egidijus Sinkevičius.
Koncertas surežisuotas gana naujoviškai, grupė keitė grupę nepastebimai. Kol šokėjai sukosi šokio ritmu, choristai suėjo į sceną, kai ansamblis, baigęs savo pasirodymą, dainuodamas pasitraukė iš scenos, jo vietoj – jau kiti atlikėjai. Šventinis koncertas ilgai neužtruko. Žiūrovus ir dalyvius palydėjo vedėjų žodžiai: „Tegu Vasario 16-osios dvasia išlieka mumyse daugybę metų. Tegu meilė ir pagarba Lietuvai būna perduodamos iš kartos į kartą drauge su istorija, gimtąja kalba ir krašto tradicijomis.“
Nuotraukų šaltinis: Širvintų rajono savivaldybės feisbuko paskyra