Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
N. Tuškevičienės nuotr.
Andželika BagočiūnienėŠaltinis: Etaplius.lt
Lapkričio pabaigoje įvyko pirmasis Tarybos posėdis, kai Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė nebeatstovavo Darbo partijai. Tarybos posėdis buvo naujojo visuomeninio judėjimo „Drauge kurkime Širvintų krašto ateitį“ debiutas. Ir pirmasis jo lyderės darbas – pažaboti žiniasklaidą ir suvaržyti jos atstovų judėjimo laisvę įspraudžiant juos į siaurą plotelį prie judriausio praėjimo salėje, šalia išėjimo durų.
Širvio „Facebook“ paskyros skaitytojai šmaikščai juokavo, kad kitą kartą žiniasklaidai leis Tarybos posėdį stebėti už durų.
Prieš posėdį paklausus Tarybos sekretorės, viešųjų ryšių atstovės ir kelių daugumos Tarybos narių, nė vienas negalėjo atsakyti, kokiu pagrindu žiniasklaidos atstovų vietos išskirtos prie išėjimo durų kone palei patį praėjimą.
Pasiteiravome raštu Administracijos viešųjų ryšių specialistės Aušrinės Miliukaitės-Janovskienės, kas nurodė išskirti atskirą vietą žiniasklaidai ir konkretaus atsakymo nesulaukėme. Pasak vyriausiosios specialistės, „Tarybos posėdžių tvarką nustato posėdžio pirmininkas.“
Pagal reglamentą Savivaldybės tarybos posėdžiams pirmininkauja Savivaldybės meras, kai jo nėra (Reglamento nustatytais atvejais) – Savivaldybės mero pavaduotojas. Galime drąsiai teigti, kad šią naujovę įvedė Ž. Pinskuvienė – naujojo judėjimo lyderė, nes ji vis dar yra rajono merė ir pirmininkavo Tarybos posėdžiui. Beje, tam tikslui už 68,33 eurus įsigytas puikiai atrodantis mobilus stendas, nurodantis ir ribojantis žiniasklaidos atstovų vietą.
Atsakyme į paklausimą raštu viešųjų ryšių specialistė priežatį įvardino – reglamentą, kuriame teigiama, kad „Savivaldybės tarybos posėdžio metu svečiai, klausytojai, žurnalistai ir operatoriai sėdi jiems skirtose vietose“. Ir atkreipia mūsų dėmesį, kad atskiros vietos žiniasklaidos atstovams yra įrengtos daugelyje valstybės institucijų (pvz. Lietuvos Respublikos Seime, Vilniaus miesto savivaldybėje ir kt.).
Vieta atskirta tam, kad žiniasklaidos atstovai netrukdytų Tarybos nariams ir pranešėjams vaikščiodami, replikuodami ir panašiai. Kiek teko dalyvauti posėdžiuose, daugiausia replikų laido Administracijos darbuotojai, turime net kelis įrašus su pasakojimais apie asmeninius patyrimus.
Gal tai ir yra priežastis atskirti žiniasklaidą nuo žiūrovų. Beje, vienintelės „teisingosios“ žiniasklaidos atstovė galėjo sau leisti posėdžių metu vaikščioti ir fotografuoti valdančiosios daugumos narius.
Vieta žiniasklaidos atstovams parinkta nuošali, bet tikrai neatitinkanti saugumo reikalavimų. Žiniasklaidos atstovai darbo priemonių stovus gali pasistatyti tik tiesiog ant praėjimo, kuris yra judriausias visoje salėje. Tarybos narys eidamas užkliuvo stovo koją ir vos jo nenuvertė.
Pranešėjai eidami pro stovus bet kada gali užgauti juos ir susižeisti patys arba apgadinti ant jų pritvirtintus prietaisus. Matyt, nei darbuotojų, nei žiniasklaidos atstovų turto saugumas nė motais rajono galvai. Juk tai vienintelė galimybė ir vieta pažaboti žiniasklaidą ir parodyti savo galią.
Be to, tai savotiška valdančiosios daugumos neatlygintina reklama, nes dabar žiniasklaidos atstovai gali fotografuoti ir filmuoti tik valdančiosios daugumos veidus ir opozicijos nugaras. Kadangi valdančiojoje daugumoje dažniausiai pasisako mere Ž. Pinskuvienė ir kelis kartus per metus R. Zibalas bei A. R. Maršalka, o opozicijos atstovai pakankamai dažnai pasisako per Tarybos posėdžius.
Vieną iš vietos nustatymo tikslų galima būtų įvardinti – nebeleisti rinkėjams pamatyti opozicijos narių, pasisakančių ir užduodančių nepatogius klausimus valdantiesiems, veidus.
Žinodami, kad visuomeninė organizacija gali deleguoti savo išrinktus geriausius atstovus dalyvauti rinkimuose tik į Savivaldybės tarybą, o į Seimą deleguoti negali, galėjome bent taip pamaloninti šio sprendimo iniciatorę ir leidome pasijusti kaip Seime.
O patys buvome pamaloninti tuo, kad mūsų darbas yra pastebėtas, juk, jei žiniasklaidos atstovai yra rakštys valdžiai, vadinasi, žiniasklaida tinkamai atlieka savo funkcijas.