PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Gegužės 6 d. 08:00

Pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


36610

Motinos diena švenčiama pirmąjį gegužės sekmadienį ne šiaip sau. Motina tapatinama su žeme. Kaip ji išaugina vaikus, taip žemė išaugina derlių.

Žmonės įvairiose šalyse nuo seno garbino moteriškąsias dievybes būtent dėl tos pačios priežasties – motina buvo siejama su gyvybės nešėja.

Graikai garbino Gėją, romėnai – Artemidę, egiptiečiai – Izidę, o lietuviai – Žemyną. Tai žemės deivės. Likimą lėmė ir sergėjo graikų Eiletijos, rusų Rožanicos, lietuvių Laimos.

Visiems gerai žinoma meilės deivė, taip pat glaudžiai susijusi su motinos, t. y. vaisingumo, funkcija, skirtinguose kraštuose vadinta skirtingu vardu: Afrodite, Venera, Milda. Įvairiuose kraštuose randama šių deivių garbinimo įrodymų – moteriškosios lyties statulėlių. Mažojoje Lietuvoje buvo randama akmeninių statulų, vadinamų akmens bobomis.

Pasaulyje paplitus krikščionybei, moteriškų deivių kultas pasibaigė, bet motina vis tiek neužmiršta – pradėta garbinti Jėzaus motina Marija.

Lietuvių kalboje, kaip jokioje kitoje, gausu meilių žodžių motinai pavadinti:

• mama, mamulė, mamulytė,

• mamytė, mamaitė, mamyčiukė,

• mamučiukė, mamulytė, mamužė,

• mamužėlytė, motinėlė, motinytė,

• motulė, motutė…

Šiuos žodžius sutinkame daugybėje lietuvių liaudies dainų. Tiesa, dabartiniai lietuviai nebėra tokie sentimentalūs, jie vis rečiau vartoja meilius mažybinius vardus.

Nepabuvę savo motinų kailyje, nesuprasime, ką jos dėl mūsų išgyvena, tačiau bent retkarčiais parodykime joms savo dėkingumą. Pasveikinkime savo mamas su Motinos diena.

„Etaplius“ informacija