PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Rugsėjo 25 d. 10:51

Pirmas rudens mėnuo: kaip nepasinerti į depresiją artėjant tamsiajam metų periodui?

Lietuva

Pixabay.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


320396

Vasarai pasibaigus ir trumpėjant dienoms galime iš anksto pasiruošti niūriam rudeniui ir su juo labai dažnai ateinančiai sezoninei depresijai.

Rudens depresija aplanko ne vieną žmogų, tačiau retas pakitusią emocinę būseną apibūdina kaip depresiją. Sezoninės depresijos metu gali pasireikšti nuolatinis liūdesys, trunkantis mažiausiai 2 savaites, vyrauti bejėgiškumo jausmas, pesimizmo emocijos, taip pat, gali erzinti net ir paprasčiausi dalykai,, sunku susikaupti, prisiminti ar priimti sprendimus, gali pasikeisti miego režimas, apetitas, atsirasti galvos skausmai ar net virškinimo problemos. Tiesa, ne visi žmonės patiria tuos pačius simptomus, vieni simptomai gali būti stipresni, kitų gali ir nebūti. Taip pat žmogaus emocinė savijauta tampa prislėgta, niūri, kamuoja negatyvios mintys, nesinori keltis iš lovos, eiti į darbą, nesinori užsiimti įvairiais hobiais, kurie domino anksčiau, pasaulis nusidažo niūriomis, pilkomis spalvomis.

Sezoninė depresija dažniausiai gali trukti apie 4–5 mėnesius ir pagrindinė šios būsenos priežastis yra šviesos trūkumas. Ši būklė dažniausiai atsiranda prasidėjus tamsiajam periodui, pradedant rudeniu, kuomet dienos ilgis sutrumpėja ir dienos šviesos matome vis mažiau. Kuomet esame prastos emocinės sveikatos gyvenimas neneša džiaugsmo, net ir tie dalykai, kurie džiugino mus anksčiau, todėl norint pagerinti savijautą ir pakelti energijos lygį ir nesijausti tokiems prislėgtiems ir apsnūdusiems, rekomenduojama naudoti įvairias pagalbines depresijos gydymo priemones be vaistų. Į racioną įtraukti produktus, turinčius didesnį vitamino D kiekį, taip pat, praktikuoti šviesos terapiją.

Mūsų emocinė būklė priklauso nuo hormonų. Rudeninė depresija atsiranda dėl sumažėjusio hormono serotonino, kuris reguliuoja nuotaiką. Norint išeiti iš depresyvios nuotaikos, turime pakelti šio hormono lygį. Tai galime padaryti vartojant vitaminą D, taip pat, pasinaudojant psichoterapija bei šviesos terapija. Rekomenduojama būti kuo daugiau gamtoje, vaikščioti miške, parkuose, gauti rytinės saulės šviesos, atsikelti anksčiau ryte ir kelias minutes žiūrėti į saulėtekį, nes tai paskatins hormono serotonino gamybą, kuris pagerins savijautą dienos metu. Taip pat, rekomenduojama gerai išsimiegoti, stengtis eiti miegoti iki 22 valandos vakaro, bei prieš miegą kuo mažiau žiūrėti į televizoriaus ar telefono ekrano skleidžiamą šviesą. Kadangi Lietuvoje rudens ir žiemos metu turime mažai šviesos ir ryte galimai matysime ne saulėtekį, o pilką dangų, rekomenduojama naudoti šviesos terapijos lempas, kurios padeda sunormalizuoti hormoninį foną.

Šviesos terapija atsirado dar devintajame dešimtmetyje, specialiai sezoninei depresijai gydyti nenaudojant pašalinių vaistų bei preparatų. Šio gydymo metu žmogus kiekvieną rytą 30-45 minutėms atsisėda priešais labai šviesią ,,dėžę”, kuri turi 10000 lux apšvietos. Ši šviesa yra vidutiniškai apie 20 kartų ryškesnė nei įprastas patalpų vidaus apšvietimas, ko pasekoje tai daro įtaką hormonams, atsakingiems už nuotaiką. Nuo devintojo dešimtmečio yra atlikta daug mokslinių tyrimų, kurie patikrino šių lempų efektyvumą, o teigiami atsiliepimai apie šviesos terapijos lempas kalba patys už save. Todėl galima teigti, kad naudojant šviesos terapiją suvaldyti rudens depresiją gali būti daug lengviau ir paprasčiau.

Reklama