PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Gegužės 7 d. 18:34

Pirmąjį gegužės antradienį minime Pasaulinę Euromelanomos dieną

Šiauliai

Diana Šiurkienė, Visuomenė sveikatos biurasŠaltinis: Etaplius.lt


300223

Europos gydytojų dermatologų iniciatyva nuo 2008-ųjų metų, kasmet pirmąjį gegužės antradienį (šiais metais – gegužės 7 d.) organizuojama akcija, skirta kovai su odos vėžiu ir melanoma – Euromelanomos diena. Tai yra visos Europos odos vėžio prevencijos projektas, kurio tikslas - skleisti informaciją apie odos vėžio prevenciją, ankstyvąją diagnostiką ir gydymą.

Melanoma yra vėžio tipas, atsirandantis ląstelėse, kurios suteikia kūnui spalvą ir yra vadinamos melanocitais. Šios ląstelės, esančios apatiniame epidermio sluoksnyje, gamina melaniną, atsakingą už kūno odos spalvą, apsaugą nuo žalingų ultravioletinių spindulių. Kai oda yra veikiama saulės, melanocitai išgauna daugiau pigmento, kuris skatina odą patamsėti, arba įdegti.

Melanoma odos piktybinių navikų struktūroje užima 11 proc., tačiau nuo jos miršta iki 75 proc. odos piktybiniais navikais sergančių pacientų. Tai pati agresyviausia odos vėžio forma. Dažniausiai ji pasireiškia odoje, kur kiekvienas galime pastebėti pakitimus. Retai, bet pasitaiko tokių atvejų, kuomet melanoma atsiranda akies dugne, žarnyne ar bet kuriame kitame organe. Ji nesukelia diskomforto ir yra nepastebima.

Nepaisant gausybės prevencinių kampanijų, odos vėžio ir melanomos susirgimų nemažėja. Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistai primena, kad skiepų nuo šios ligos nėra – organizmo apsauga turime rūpintys patys.

UV spinduliai, tiek natūralūs – saulės, tiek dirbtiniai laikomi vienu iš svarbiausių veiksnių, lemiančių odos vėžio ir odos melanomos atsiradimą, o jų poveikis pripažintas sukeliančiu įvairių tipų odos ir akių vėžį. Rizika susirgti odos vėžiu priklauso nuo apšvitos dozės, odos tipo, asmens amžiaus, fizinių savybių (šviesūs plaukai, daug apgamų, strazdanos) ir nuo paveldimo polinkio sirgti odos vėžiu.

Besilankantiems soliariume pavojus susirgti odos vėžiu yra didesnis, nei manyta. Apie 75 % jaunų žmonių, reguliariai besilankančių soliariumuose, patiria padidėjusią pavojingiausios odos vėžio formos – melanomos – riziką.

Prevencinės priemonės nuo odos vėžio:

Rekomenduojama vengti saulės, kai spinduliuotė stipriausia, naudotis apsauginiais kremais, vengti nudegimų, saikingai mėgautis dirbtine saule. Labai svarbu nuo saulės saugoti vaikus. Būnant prie jūros reikia nepamiršti vandeniui atsparaus kremo, saugančio nuo ultravioletinių A ir B tipo spindulių. Geriausiai tinka losjonai su mineraliniu filtru (ne mažesniu nei SPF 30). Kremu reikia pasitepti dar namie, pusvalandį iki saulės vonių. Nepamiršti pakartotinai teptis kas 2 val. Vaikai saule turi mėgautis saugiai. Saulės spinduliuose nerekomenduojama kaitintis vidurdienį (12–16 val.).

Rekomenduojama kartą per mėnesį apžiūrėti visą savo ir vaikų kūną tiek iš priekio, tiek iš nugaros. Jei aptikote įtartiną odos darinį ar pakitusį apgamą, kreipkitės į gydytoją. Svarbu nedelsti, nes kuo anksčiau diagnozuojama liga, tuo didesnė sėkmingo gydymo tikimybė.

Odos vėžio atsiradimą gali paskatinti nuolatinė įtampa, nuovargis, žalingi įpročiai, nesveika mityba ir nekokybiškos kosmetikos priemonės. Odos vėžiui, įskaitant ir melanomą, palankesnės sąlygos išsivystyti, kai nusilpusi organizmo imuninė funkcija, tad labai svarbu sveikai maitintis, gerti užtektinai vandens, būti fiziškai aktyviems, pakankamai laiko praleisti gryname ore, kokybiškai išsimiegoti ir skirti laiko poilsiui.

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad soliariumuose turi būti viešai pateikti teikiamų paslaugų sąrašai, soliariumų įrangos techniniai pasai ir eksploatavimo instrukcijos lietuvių kalba. Taip pat turi būti viešai pateikta informacija paslaugų vartotojams apie soliariumų keliamą riziką sveikatai, deginimosi režimą bei fotoalergiją sukeliančių medžiagų sąrašas. Klientas, paskaitęs informaciją apie tai, kiek laiko pagal savo odos tipą galės degintis soliariume, galbūt atidžiau rinksis deginimosi laiką, nepersikaitins. Kiekvienas klientas turėtų gauti paslaugų teikimo kortelę, kurioje pažymima švitinimo trukmė ir seansų skaičius. Jeigu soliariumo darbuotojai nesuteikia minėtos kortelės, klientas turi teisę jos reikalauti. Kadangi kortelėje registruojamas apsilankymų skaičius, galima stebėti, kiek kartų per metus klientas apsilankė soliariume. Draudžiama soliariumo paslaugas teikti jaunesniems nei 18 metų asmenims.

Ankstyva vėžio diagnostika yra tolygi gyvybės išsaugojimui. Net ir melanoma, kuri laikoma agresyviausia odos vėžio forma, anksti ją nustačius, 95–97 proc. atvejų yra išgydoma. Nors pastaraisiais metais vis dažniau nustatomos ankstyvosios melanomos stadijos, tačiau diagnozuojama ir daug pažengusiųjų stadijų, o tai rodo, kad ne vienas susirgęs delsia, bijo, neigia ar neatpažįsta melanomos ir laiku nesikreipia pagalbos.

Vsuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laiku tikrintis sveikatą, o pastebėjus net menkiausius odos pakitimus nedelsiant kreiptis į medikus. Ankstyvoji ligos diagnostika leidžia tikėtis geresnių gydymo ir gyvenimo prognozių.