Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Laikas. Vasario mėnesį į vazonėlius jau galima sėti ir prieskoninių žolelių. Juose dailiai atrodys lapinės petražolės, raudonėliai, peletrūnai, čiobreliai.(Foodiesfeed nuotr.)
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Vasarį pats laikas pradėti rūpintis būsimu daržovių derliumi. Kokius darbus reikėtų atlikti jau dabar, kad pirmieji galėtumėte džiaugtis pačių užaugintomis gėrybėmis?
Metas sėti, bet tik į šiltą substratą
Vasarį pats metas sėti ilgos vegetacijos daržoves – paprikas, baklažanus, porus. Kad sėklos greičiau sudygtų, jas rekomenduotina palaikyti drėgnoje medvilninio audinio ar marlės skiautėje. Tam tinka ir sudrėkinti vatos diskeliai. Tik nenaudokite sintetinių audinių – juose sėklos gali sušusti.
Geriau nesėti išbrinkusių sėklų į šaltą iš balkono ar rūsio atneštą substratą. Jis turi būti kambario temperatūros. Priešingu atveju sėklos patirs šoką ir viduje bundanti augalo užuomazga vystysis lėčiau. Jei sėklos jau sudygusios, trapų daigelį šaltis gali pažeisti nepataisomai.
Substratas turi būti ne tik šiltas, bet ir purus, todėl, prieš sėjant, jį būtina gerai išmaišyti. Tai ne tik pagerina jo struktūrą, bet ir prisotina augalo vystymuisi reikalingu deguonimi.
Jei daigų auginimui naudojamos daugkartinės dėžutės, būtina jas dezinfekuoti. Sprendimas – kalio permanganato tirpalas. Jis padeda išvengti dirvos pelėsio, grybelio bei galimų daigų susirgimų.
Augalus daiginti verta ir savaime suyrančiuose puodeliuose. Įkasti į dirvą šiltnamyje ar darže, jie gana greitai suyra, o augalas išvengia šaknų pažeidimo, atsirandančio persodinimo metu.
Vasario–kovo mėnesiais auginamiems daigams dažnai nepakanka natūralios šviesos, todėl juos verta papildomai apšviesti. Jei tokios galimybės nėra, sprendimu galėtų tapti tiesiog daigų pernešimas nuo tamsesnės ant labiau apšviestos palangės.
Parinkti tinkamą sėjos laiką labai svarbu. Per anksti pasėti ilgos vegetacijos daržovių daigai išstyps, o pasėti uždelsus – vėluos subręsti.
Šiltėjant klimatui, ankstyvėja ir darbai sode, darže bei gėlyne. Todėl jau vasario pabaigoje šiltnamyje galima sėti ir salotų, ridikėlių, krapų. Tiesa, juos patariama uždengti šilumą sulaikančia daržo plėvele. Ji ne tik sukuria sėklų dygimui palankų mikroklimatą, bet ir apsaugo jau išdygusius augalus nuo šalnų.
Daržas ant palangės
Vasario mėnesį į vazonėlius jau galima sėti ir prieskoninių žolelių. Juose dailiai atrodys lapinės petražolės, raudonėliai, peletrūnai, čiobreliai, tinkantys tiek mėsai marinuoti, tiek padažams gardinti. Laikas pasisėti ir svogūnų laiškų.
Pradedantiesiems daržininkams rekomenduojama pasirinkti nereiklias aplinkos sąlygoms, greitai augančias prieskonines žoles. Pavyzdžiui, sėjamąją pipirnę. Ji gana aštroko skonio, tačiau puikiai tinka sumuštiniams, salotoms gardinti.
Greitai auga ir lapiniai ridikėliai – vos išdygę, jie užauga maždaug per savaitę. Gurmaniško skonio mėgėjams rekomenduotina užsiauginti salotinę sultenę. Ji taip pat auga greitai, o derinama su salotomis ir riešutais atskleidžia ypatingą skonį.
Paruoškite šiltnamį žemės darbams
Vasarį jau galima šiltnamį pradėti ruošti daržovių sodinimui – atlikti jo dezinfekciją. Tai itin aktualu mėgstantiesiems pirmųjų daržovių užsiauginti gana anksti.
Norint šiltnamį dezinfekuoti, rekomenduotina įsigyti sieros dūmadėžę. Ją naudojant, oro temperatūra šiltnamyje turi būti ne žemesnė kaip 10–15 laipsnių. Būtent tokioje temperatūroje poveikis būna geriausias.
Kadangi sėkmingai šiltnamio dezinfekcijai reikalinga šiluma, ją atlikti patartina šiek tiek po pietų, kai saulė šiltnamio orą pakankamai įšildžiusi.
Reikia sandariai uždaryti duris, langus, dūmadėžę padėti į šiltnamio vidurį ir joje esančią sierą uždegti. Po dezinfekcijos šiltnamio dirvą reikia giliai sukasti.
Laikas persodinti kambarinius augalus
Vasario mėnesį metas pasirūpinti ir kambariniais augalais – per žiemą jie išeikvoja maistingas medžiagas, tad laikas juos persodinti. Augalų specialistės teigimu, persodinti būtina ne tik skurdžiai atrodančias gėles, bet ir tas, kurių šaknys pradeda lįsti pro drenažo skylutes arba kyšo vazono paviršiuje.
Patarimas norintiesiems išsirinkti tinkamo dydžio vazoną – įdėkite senąjį vazoną į naują. Jei tarp jų lieka ne mažesnis kaip 1 cm tarpas, jis tiks. Iškart parinkti dvigubai didesnio vazono nerekomenduojama. Taip užkirsite kelią lepesnių augalų žydėjimui. Tai ypač būdinga sanpaulijoms, kurios žydi tik tuomet, kai jų šaknys užima visą vazono tūrį.
Kambariniams augalams itin svarbus tinkamas žemės mišinys. Todėl reikia rinktis ne universalius, o konkrečioms gėlių rūšims skirtus substratus.
Taip pat, persodinant augalus, svarbu nepamiršti ir tinkamo drenažo. Tam bene labiausiai tinka keramzitas. Vos 1 cm keramzito vazono dugne padės užtikrinti, kad gėlės šaknys nepermirks ir jau netrukus džiugins sveika išvaizda ir įspūdingais žiedais.
Etaplius.lt informacija