PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Liepos 28 d. 11:16

Pirmą kartą mokėsite nepriklausomam elektros tiekėjui? Primena, ką svarbu žinoti

Lietuva

ESO nuotr.

Paulius KalmantasŠaltinis: Etaplius.lt


241512

Šimtai tūkstančių elektros vartotojų, kurie nuo liepos 1 dienos gauna naujojo ir nepriklausomo elektros energijos tiekėjo paslaugas arba pateko į garantinį tiekimą turės iki mėnesio galo deklaruoti suvartotos elektros duomenis ir gavę sąskaitą – atsiskaityti naujam tiekėjui. Ko svarbu nepamiršti primena bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atstovas Paulius Kalmantas.

Kaip teigia atstovas, tvarka išlieka tokia pat kaip ir iki šiol, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad deklaruoti rodmenis reikia iki kiekvieno einamojo mėnesio pabaigos – liepos 31 dienos.

„Kaip ir anksčiau, vartotojas turi pareigą kas mėnesį deklaruoti energijos apskaitos prietaisų rodmenis, nebent objekte yra įrengta automatizuota apskaita arba atsiskaitoma pagal vidutinį suvartojimą. Rodmenis reikia deklaruoti iki kiekvieno mėnesio paskutinės dienos imtinai, tačiau patariama nelaukti paskutinės minutės. Patirtis rodo, kad įvairių problemų padės išvengti laiku ir periodiškai deklaruojami apskaitos prietaiso – skaitiklio – duomenys“, – sako ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas P. Kalmantas.

Anot atstovo, sudarius sutartį su nauju tiekėju deklaruoti suvartotos elektros energijos rodmenis ar susimokėti už paslaugas bus galima taip pat, kaip ir anksčiau, tik tai gyventojai darys kitoje aplinkoje – naujo tiekėjo svetainėje internete ar kitose jo sukurtose platformose, ar fizinėse aptarnavimo vietose.

P. Kalmantas pažymi, kad kiekvienu atveju elektros energijos rodmenų deklaravimo ir paslaugų apmokėjimo būdai turi būti aptarti su tiekėju sudaromoje sutartyje.

Prieš keičiant tiekėją – būtina deklaruoti rodmenis

Šiuo metu vykstanti elektros rinkos liberalizacija gyventojams suteikia galimybę patiems pasirinkti norimą tiekėją, bet kartu atneša ir keletą naujovių, susijusių su elektros energijos rodmenų deklaravimu. Viena jų – paliekant visuomeninį ar keičiant nepriklausomą tiekėją būtinybė deklaruoti energijos suvartojimą iki įsigaliojant naujai elektros pirkimo sutarčiai. To nepadarius laiku, neapmokėtos kilovatvalandės bus perskaičiuotos nauju ir galimai didesniu tarifu.

Keičiant tiekėją rodmenis reikia deklaruoti iki paskutinės buvusio tiekėjo sutarties galiojimo dienos, o pasirinkus nepriklausomą tiekėją anksčiau numatyto termino taip pat labai svarbu pranešti apie aktualius skaitiklio rodmenis iki einamo mėnesio paskutinės dienos.

„Ar tai būtų visuomeninis tiekėjas, ar laikinai gaunama garantinio tiekimo paslauga, ar net keičiant vieną nepriklausomą tiekėją į kitą. Elektros skaitiklio rodmenis būtina deklaruoti tam tiekėjui, iš kurio esamu metu yra gaunama paslauga iki įsigaliojant naujai sutarčiai“, – teigia P. Kalmantas.

Deklaruoti turi ir pirmą kartą garantinio tiekimo paslaugą gaunantys gyventojai

Kaip pabrėžia ESO atstovas, deklaruoti duomenis turės ir klientai, kurie gauna laikiną garantinio tiekimo paslaugą, tik jiems duomenis patiekti ir sąskaitą apmokėti reikės tiesiogiai ESO, o ne elektros tiekėjui.

Garantinio tiekimo klientams iki liepos 31 d. reikia deklaruoti skaitiklio rodmenis, reikalingus sąskaitos pateikimui, o rugpjūčio mėn. pirmąją savaitę vartotojai apmokėjimui gaus pirmą garantinio tiekimo paslaugos sąskaitą. Pirmą mėnesį patekus į garantinį tiekimą reikia tik deklaruoti rodmenis, tą padaryti galima ESO savitarnos svetainėje, įmokų surinkimo vietoje.

Laiku nepasirinkus nepriklausomo tiekėjo, antrą mėnesį bus galima kartu ir deklaruoti, ir sumokėti už praėjusį mėnesį.

„Pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją turės visi šalies gyventojai ir tai galima ir būtina daryti gaunant garantinio tiekimo paslaugą. Tai – laikina ir brangesnė paslauga, kuri neatleidžia nuo pareigos anksčiau ar vėliau priimti sprendimą ir savo namams pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją“, – teigia P. Kalmantas.

Atstovas atkreipia dėmesį, kad laikas nuo kada įsigalios nauja sutartis priklauso nuo to, kurią mėnesio dieną bus pasirinktas tiekėjas. Jeigu vartotojas tiekėją pasirinks iki rugpjūčio 18 d., sutartis su tiekėju įsigalios nuo rugsėjo 1 d. Jeigu pasirinkimą gyventojas padarys jau po rugpjūčio 18 d., sutartis įsigalios nuo spalio mėnesio.

Tuo atveju, jeigu nepriklausomą tiekėją pasirinkęs arba į garantinį tiekimą patekęs gyventojas nedeklaruos rodmenų iki paskutinės einamojo mėnesio dienos, sąskaita jam bus išrašoma pritaikant individualų vidurkį.