Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Pirmadienį, kovo 30 dieną, visoje Lietuvoje darželinukai, moksleiviai ir studentai pradėjo mokytis nuotoliniu būdu. Tai neįprastas dalykas, juolab, kad pasirengti nuotolinio mokymo procesui teko skubotai.
Kaip pradėti nuotolinį mokymą sekėsi mūsų švietimo įstaigoms, su kokiais iššūkiais, nepatogumais bei nesklandumais susidūrė, paklausėme kai kurių Plungės miesto mokyklų direktorių. Jie teigė, kad labiausiai gąsdino, jog pirmą dieną nevyko prisijungti prie TAMO paskyros.
Plungės „Saulės“ gimnazijos direktorius Algimantas Budrys sakė, kad pirmą nuotolinio mokymosi dieną viskas nebuvo labai sklandu – visiems gimnazijos moksleiviams nepavyko prisijungti prie sistemos. Jis pabrėžė, kad pirmąją darbo dieną buvo tinklo apkrova, nes daugelis sistemų tiesiog nepritaikytos didžiulei apkrovai. „Bendras vaizdas po pirmos nuotolinio mokymo dienos gana normalus. Darbas prasidėjo. Ir nereikėjo tikėtis, kad viskas iškart pavyks. Tai – didžiulis iššūkis ne tik moksleiviams, kurių didžioji dauguma moka naudotis išmaniaisiais prietaisais, bet ir suaugusiesiems – mokytojams bei tėvams. Sunkiausia buvo prisijungti prie TAMO paskyros, tačiau vėliau situacija pagerėjo. Daugelis mokinių dirbo ir bendravo su dalykų mokytojais per mesendžerį, „Google“, elektroninius paštus, „Youtube“, „Eduka“, „Zoom“ bei kitas programas“, – pasakojo direktorius. Jis viliasi, kad ateityje darbas vyks žymiai sklandžiau.
A. Budrys pabrėžė, kad labai džiugu, jog beveik visi gimnazijos mokiniai turi kompiuterius bei prieigą prie interneto. Jis teigė, kad tik šešis mokinius teks aprūpinti IT priemonėmis. „Tik šešios šeimos pareiškė norą, kad paskolintume kompiuterius. Tad pateikėme ministerijai raštą, ir artimiausiu metu jie bus aprūpinti išmaniaisiais prietaisais. Daugelis vyresniųjų klasių mokinių yra puikiai įvaldę išmaniuosius telefonus. Tad jeigu šeimoje yra 2 ar daugiau mokyklinio amžiaus vaikų, vienas gali naudotis kompiuteriu, kitas – telefonu, trečias – mūsų paskolintu išmaniuoju prietaisu“, – aiškino gimnazijos vadovas.
Pašnekovas dar kartą pabrėžė, kad jo vadovaujamoje mokykloje nuotolinis mokymas prasidėjo gana sėkmingai. Pasak jo, šiuo metu pamokoms pasiruošiama bent porai dienų į priekį, jeigu kartais kiltų kokių nors trikdžių ar nesklandumų. „Praėjo vos kelios dienos. Išsamaus nuotolinio mokymosi vaizdo nupiešti dar negaliu. Tai vyksta labai įvairiai. Mokytojai naudojasi ir skaitmenine biblioteka, demonstruoja vaizdo pamokas. Bandysime vesti kai kurių dalykų pamokas ir per „Moodle“ programą, kurią jau naudoja suaugusiųjų klasė“, – pasakojo A. Budrys.
Kaip viskas vyks toliau, pasak direktoriaus, sunku prognozuoti. Kaip, esant tokiai situacijai, vyks brandos egzaminai? „Pirmą kartą gyvenime tai vyksta. Tai – iššūkis visiems. Taip dirbsime, kol bus baigsis karantinas. Gerai, kad dešimtokams atšauktas patikrinimas, o kaip bus su dvyliktokų egzaminais, lieka tik spėlioti, nes mokiniai, manau, greitai į klases negrįš. Gal birželio mėnesį, kai būna pakartotinė brandos egzaminų savaitė, abiturientai turės galimybę laikyti kai kuriuos egzaminus. O ar bus įmanoma artimiausiu metu nuotoliniu būdu laikyti nors vieną brandos egzaminą, dar neaišku. Man atrodo, kad karantinas tęsis apie tris mėnesius…“ – dėl miglota ateities neramu „Saulės“ gimnazijos direktoriui A. Budriui. Jis taip pat pridūrė, kad sugriežtinus karantino sąlygas, koronavirusą suvaldyti pavyktų anksčiau, ir visi galėtume grįžti į normalų gyvenimą. O dabar belieka laukti Vyriausybės nurodymų, kas bus po dviejų savaičių.
Kaip sakė Plungės Senamiesčio mokyklos direktorius Paulius Zakalskis, pradėjus nuotolinį mokymą, strigo prisijungimas ne tik prie TAMO sistemos, bet ir prie kitų tinklų. Vėliau viskas susitvarkė – veikė visi ryšiai. „Mokytojai veda pamokas per „Ema“, „Eduka“, „Zoom“ sistemas, taip pat – per „Edmodo“ platformą. Visi, kas tik nori, prisijungia ir dalyvauja virtualiose pamokose. Pvyzdžiui, per „Zoom“ programą prie vaizdo ryšio gali prisijungti net iki šimto dalyvių. Šia programa sėkmingai naudojasi ir daugelis Senamiesčio mokyklos mokytojų“, – apie nuotolinį mokymą pasakojo P. Zakalskis.
Senamiesčio mokyklos direktorius sakė, kad 32 mokiniai neturėjo kompiuterių, tačiau išmanieji prietaisai dar praėjusią savaitę buvo jiems išdalinti. Visi turėjo prieigą prie interneto. „Manau, po truputį įsibėgėsime, ir viskas vyks dar sklandžiau. Keisčiausia, kad daugumai mokinių patinka mokytis nuotoliniu būdu. Tie, kurie anksčiau sunkiai prisiversdavo per pamokas dirbti, dabar visu pajėgumu kibo į mokslus. Gal kai kurie nebeturi prieš ką pasipuikuoti, kai yra vieni. Be to, manau, mokiniams tai – įdomus procesas“, – pabrėžė Senamiesčio direktorius.
Pašnekovui taip pat buvo sunku prognozuoti, kaip viskas vyks toliau. „Į normalias vėžes geriausiu atveju grįšime birželį, o gal tik rudeniop… Kalbama, kad bus dar viena koronaviruso banga… O kaip bus iš tikrųjų, pamatysim…“ – teigė Plungės Senamiesčio mokyklos direktorius P. Zakalskis.
Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktorius Stanislovas Ivanauskas taip pat guodėsi, kad prisijungimas prie TAMO pirmą dieną strigo, nes sistemos nepritaikytos tokiai didžiulei apkrovai. „Nereikia stebėtis, kad pirmojo nuotolinio mokymosi diena buvo užprogramuota nesėkmei. Pripažįstu, nuotolinis darbas žymiai sudėtingesnis. Sunkiau viską suvaldyti, koordinuoti, matyti procesą. Be to, apie 50–60 mokinių neturi kompiuterių, ne visi moka jais dirbti. Informacinių technologijų žinių stoka nuotoliniam darbui kiša koją. Tačiau bandysime sudaryti mokymosi sąlygas visiems. Problemų mūsų mokykloje tikrai yra. Vienuolikai pradinukų ir aštuoniems 5–8 klasių mokiniams kompiuteriai jau išdalinti. Dar mokykloje jų turime 19. Reikia juos sutvarkyti, kad galėtume paskolinti mokiniams, kurie jų neturi“, – pasakojo S. Ivanauskas.
Pašnekovas teigė, kad trūkstamus kompiuterius žadėjo paskolinti biblioteka, kitos įstaigos. Dėl kompiuterių trūkumo jau kreipėsi ir į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją. „Džiugu, kad esame draugiška visuomenė, vyksta bendravimas ir sulaukiame pagalbos. Be to, visi šiuo metu turime puikią proga tobulėti. Tad žingsnis po žingsnio eisime į priekį, o toliau – kaip Dievas duos“, – pabrėžė S. Ivanauskas. Jis pridūrė, kad norint suvaldyti COVID 19 plitimą, reikia imtis griežtesnių priemonių – šiuo sveikatai ir net gyvybei pavojingu metu praverstų ir kariuomenės pagalba.
Plungės „Babrungo“ progimnazijos direktorė Janina Pociutė sakė, kad kaip ir visose švietimo įstaigose, pirmą nuotolinio mokymo dieną, strigo prisijungimas prie TAMO sistemos. „Tačiau, nepaisant visko, po truputį juda pirmyn. Mokytojai darbą atlieka pasitelkdami daugelį programų, platformų, naudojasi kitais nuotolinio mokymo būdais. Šešios šeimos dar neturi kompiuterių. Sprendžiame šią problemą. Svarbiausia, kad vaikai žino, ką daryti, kaip prisijungti prie sistemos. Yra sudarytas tvarkaraštis savaitei į priekį. Žinoma, niekas nepakeis įprasto mokytojo ir mokinių bendravimo, bet nuotolinis mokymas – geriau negu nieko. Tai – iššūkis, su kuriuo privalome susidoroti“, – kalbėjo „Babrungo“ progimnazijos direktorė J. Pociutė.