Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Šiais – piliakalnių pagerbimo – metais senieji mūsų istorijos ir tautinio išskirtinumo sergėtojai tikrai sulaukė ypatingo dėmesio. Ant piliakalnių rengtos įvairios šventės, susitikimai, ekspedicijos, link jų vedė patriotiniai ir turistiniai žygiai, o Valstybės dieną protėvių supilti kalnai tapo mūsų vienytojai ir prasmingo sambūrio liudininkai. Nuo didesnių ir mažesnių, žinomų ir primirštų piliakalnių taip gražiai skambėjo tautiška giesmė. Ignalinos rajone piliakalniai taip pat lankyti, kalbinti ir godoti. Rugsėjo 22 d. Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka ignaliniečius ir savo bičiulius pakvietė į pusmetį vykusio projekto „Piliakalnių istorija žadina vaizduotę“ uždarymą.
Šventinis vakaras, prisimenant ir Baltų vienybės dieną, surengtas ant garsiojo Ladakalnio. Čia skambėjo senosios giesmės, o sutemos ugnies programą parodė atlikėjų grupė „Igni“.
Į Ladakalnį renginio svečiai kopė žvakelėmis apšviestu taku. Rodos, paprasta, bet sukurta ypatinga nuotaika. Susirinko tikrai nemažas būrys tų, kuriems įdomi ir brangi krašto praeitis. Šokiu ir giesmėmis visus pasveikino Ignalinos krašto folkloro ansamblio „Čiulbutė“ nariai, dovanoję etninę vakaronę. „Labai prasminga, kad projekto pabaigai susirinkome ant deivės Lados kalno ir pasveikinom ją giesme. Tai viena gražiausių ir įspūdingiausių mūsų krašto vietų, iš šimtmečių glūdumos atnešusi mums savo dvasią, todėl čia taip gera būti, todėl ir traukia mūsų širdis tokios vietos…“, – kalbėjo ansamblio vadovė Sigutė Mudinienė, bibliotekai dėkojusi už jos iniciatyvas ir draugystę.
Projekto veiklas priminė jo vadovė Laima Andrijauskienė, papasakojusi apie kiekvieną iš aplankytų piliakalnių, citavusi publikacijų ištraukas. Piliakalnių metams skirti prasmingi renginiai vyko gražiausiose Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio bei Sirvetos regioninio parkų vietose. Tai atviros istorijos pamokos, legendų ir sakmių skaitymai, literatūrinės ir muzikinės kompozicijos, susitikimai su žinomais žmonėmis.
Gegužę aplankytas mažai kam žinomas, naujam gyvenimui prikeltas Linkmenų (Pilalės) piliakalnis. Čia atvirą pamoką vedė žinomas prozininkas, gamtininkas, fotografas ir laidų vedėjas Selemonas Paltanavičius. Birželio mėnesį ant žymiojo Ginučių piliakalnio visus pasitiko hab. dr. Vykintas Vaitkevičius. Liepą ant Puziniškio piliakalnio etnines veiklas vedė Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų etnologė Giedrė Šukytė ir kultūrologė Sigutė Mudinienė, apie piliakalnio atradimą daugiau nei 30 metų pasakojo A. Panavas. Vilniaus universiteto doktorantė D. Baltramiejūnaitė pristatė savo tyrinėjimus Tauragnuose ir didelį džiaugsmą, kai suprato prisidėjusi atrandant naują piliakalnį. Rugpjūtį buvo pagerbti dar du piliakalniai – Taurapilio (Utenos r.) ir Kačėniškės (Švenčionių r.). Ant Taurapilio su projekto dalyviais bendravo dr. V. Vaitkevičius, ant Kačėniškės – Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktorius Kęstutis Lisauskas. Ekrane buvo rodomos nuotraukos iš visų renginių ir susitikimų.
Bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė sakė, kad šio projekto sėkmė – tai daugelio žmonių nuoširdaus darbo ir širdies šilumos rezultatas. Gera idėja tarsi jūros banga plėtėsi ir judėjo pirmyn su vis didesne jėga. Buvo aplankyti ne tik šie penki piliakalniai. Gražiu pavyzdžiu pasekė ir bibliotekos filialai bei rajono kaimų laisvalaikio organizatoriai. Kartu su savo skaitytojais, kaimų bendruomenėmis organizuotos pažintinės išvykos į Kazitiškio, Dūkšto, Meikštų seniūnijose esančius piliakalnius. Didžiasalio vaikų globos ir paramos šeimai centro vaikučiai atvežti apžiūrėti Linkmenų piliakalnio. Strigailiškio ir Palūšės gyventojai aplankė kaimyninį Švenčionių rajoną. Palūšės kaimo bibliotekoje buvo organizuotas praktinis seminaras „Ignalinos krašto priešistorė“.
Bibliotekos direktorė projekto atminimo dovanas įteikė ir už pagalbą bei gražų bendradarbiavimą dėkojo Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos vadovui Gedui Kukanauskui ir darbuotojams Algirdui Panavui, Sigutei Mudinienei, Giedrei Šukytei, Imantui Kazakevičiui, taip pat Sirvetos regiono parko kolektyvui, Švenčionių rajono Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktoriui Kęstučiui Lisauskui, Ignalinos bendruomenės centrui „Bruknelė“, Švenčionių viešajai bibliotekai, Ignalinos trečiojo amžiaus universitetui, ūkininkams Tadeušui ir Daliai Koršul, net trijų piliakalnių sutvarkymu besirūpinusiam Linkmenų seniūnui Jonui Aleknai. Dovanėlės įteiktos informaciniams rėmėjams ir rašiusiems apie renginius. Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius G. Kukanauskas Ignalinos viešajai bibliotekai įteikė padėką už kultūros paveldo sklaidą ir bičiulystę.
Kaip pastebėjo bibliotekos direktorė ir projekto vadovė, visada truputį liūdna, kai kas nors gero ir gražaus, kuo tu iš širdies gyvenai, ima ir baigiasi. Šis piliakalnių ir krašto istorijos pagerbimo projektas, sukėlęs smalsumą, pažadinęs ir išjudinęs mūsų patriotinius, vieningumo ir bendrystės jausmus, palieka gražų kelią eiti pirmyn. Nes tie praeities ir mūsų savasties lobiai neišsemiami…
Lina Kovalevskienė, Ignalinos rajono savivaldybė