PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Vasario 25 d. 10:12

Pietų Korėjos prezidento apkaltos byloje – paskutinis klausymas

Pasaulis

Yoon Suk-yeolas. Scanpix nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


346700

Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas antradienį susiduria su paskutiniu savo apkaltos proceso klausymu prieš teisėjams nusprendžiant, ar formaliai nušalinti jį nuo pareigų dėl nesėkmingo karo padėties paskelbimo.

Trumpai trukęs civilinės valdžios ribojimas įstūmė Pietų Korėją į politinę suirutę, o gruodį parlamentas jį nušalino nuo posto.

64 metų prezidentas dėl kaltinimų maištu nuo praeito mėnesio yra sulaikytas. Jam gresia kalėjimas iki gyvos galvos ar net mirties bausmė. Teismas prasidėjo praeitą savaitę.

Po kelių apkaltos klausymų Seulo konstituciniame teisme, antradienio teismo sesija yra paskutinė prieš aštuoniems teisėjams priimant sprendimą už uždarų durų.

Rėmėsi D. Trumpo byla

Sesija prasidėjo 14 val. vietos (6 val. Lietuvos) laiku, tačiau Yoon Suk-yeolo teismo salėje nebuvo, teigė ten esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Tačiau teisme susirinko virtinė įstatymų leidėjų iš jo Liaudies jėgos partijos (PPP).

Pradiniuose pasisakymuose Yoon Suk-yeolo komanda rėmėsi 2024-ųjų JAV aukščiausiojo teismo sprendimu byloje „Donaldas Trumpas prieš Jungtines Valstijas“ ir teigė, jog nušalintasis prezidentas negali būti baudžiamas už „savo pagrindinių konstitucinių galių panaudojimą“.

Tas teismo sprendimas „turėtų būti pasvertas apkaltos proceso kontekste“, teigė Yoon Suk-yeolo advokatas Lee Dong-chanas.

Tikimasi, jog prezidentas išsakys savo gynybos baigiamąją kalbą, o parlamento atstovams bus suteikta laiko pateikti argumentus už jo nušalinimą.

Šalia teismo prezidentui palankūs demonstrantai skandavo „Panaikinkit apkaltą!“

Kai kurie iš jų laikė plakatus, smerkiančius Kinijos komunistų partiją bei Šiaurės Korėją. Dalis Yoon Suk-yeolo rėmėjų pastarąją, be konkrečių įrodymų, kaltino kišantis į Pietų Korėjos rinkimus opozicijos naudai.

Kiti laikė ženklus su užrašu „Stabdykite vogimą“, kas primena D. Trumpo klaidingus kaltinimus Joe Bidenui sukčiavimu 2020-ųjų rinkimuose.

Nuosprendžio tikimasi kovo viduryje.

Anksčiau nušalinti prezidentai Park Geun-hye ir Roh Moo-hyunas sužinojo apie savo likimus atitinkamai po 11 ir 14 dienų.

Jei Yoon Suk-yeolas bus nušalintas, šalyje per 60 dienų turės įvykti nauji prezidento rinkimai.

„Įstatyminė diktatūra“

Didelė dalis apkaltos teismo sukosi aplink tai, ar prezidentas pažeidė konstituciją paskelbdamas karo padėtį, kuri skirta nacionalinio lygmens pavojams ar karo metui.

Opozicija kaltino prezidentą imantis ypatingų priemonių be atitinkamo pateisinimo.

Yoon Suk-yeolo advokatas Kim Hong-ilas praeitą savaitę tvirtino, jog „karo padėties įvedimo tikslas nebuvo paralyžiuoti valstybę“.

Anot jo, tikslas buvo „sužadinti publiką dėl nacionalinės krizės, kurią sukėlė dominuojančios opozicijos partijos įstatyminė diktatūra“.

Prezidento teisininkai taip pat tvirtino, jog karo padėties įvedimas buvo reikalingas siekiant ištirti kaltinimus rinkimine apgavyste praėjusiais metais.

Apklausų agentūros „Realmeter“ pirmadienį paskelbta apklausa rodė, jog 52 proc. respondentų remia Yoon Suk-yeolo oficialų nušalinimą nuo pareigų.

Tačiau praeitą savaitę paskelbta „Gallup“ apklausa rodė, kad 60 proc. apklaustųjų pasisako už nušalinimą ir 34 proc. – prieš.

#PIETŲ KORĖJA#PREZIDENTAS#YOON SUK-YEOLAS#APKALTA#BYLA