PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Gruodžio 7 d. 13:17

Pietų Korėjos prezidentas, tikėtina, atlaikys balsavimą dėl apkaltos

Pasaulis

P. Korėjos parlamento pirmininkas ragina valdančiuosius palaikyti prezidento apkaltą. EPA-ELTA nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS


333081

Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas (Jun Sukjolas) šeštadienį, panašu, išsilaikys savo poste, jo partijos įstatymų leidėjams boikotavus balsavimą dėl apkaltos, nepaisant masinių protestų prie parlamento rūmų.

Yoon Suk-yeolas antradienio vakarą pribloškė savo šalį ir tarptautinę bendruomenę paskelbdamas karo padėtį, tačiau įstatymų leidėjai privertė prezidentą sprendimą atšaukti.

Opozicijos jėgos, kontroliuojančios 192 parlamento vietas iš 300, pateikė pasiūlymą dėl prezidento apkaltos, kuriam priimti reikia bent 200 balsų.

Tačiau šeštadienį visi prezidento Liaudies jėgos partijos (PPP) nariai, išskyrus vieną, prieš balsavimą išėjo iš posėdžių salės, matyti iš tiesioginės televizijos transliacijos. Tai reiškia, kad pasiūlymui priimti nesurinktas reikiamas kvorumas.

Tikėtina, kad tai sukels dešimčių tūkstančių žmonių, protestuojančių prie parlamento ir reikalaujančių Yoon Suk-yeolo nušalinimo, pyktį.

Atsiprašė

Prieš balsavimą 63 metų prezidentas pirmą kartą per tris dienas kalbėjo viešai ir atsiprašė dėl kilusios sumaišties, tačiau nesutiko atsistatydinti. Jis teigė, kad dėl jo likimo spręs jo partija.

„Visuomenei sukėliau nerimo ir nepatogumų. Aš nuoširdžiai atsiprašau“, – sakė jis kreipimosi per televiziją metu.

Prezidentas teigė, kad jis „patikės partijai sprendimus, kaip stabilizuoti politinę situaciją, tuo tarpu ir likusią kadenciją“.

PPP laikėsi oficialios pozicijos, kad blokuos apkaltą, net ir po to, kai partijos vadovas Han Dong-hoonas (Han Donghunas) pareiškė, kad Yoon Suk-yeolas turi pasitraukti, kad būtų išvengta dar didesnio politinio chaoso.

„(Dabartinėmis) aplinkybėmis neįmanoma normaliai vykdyti prezidento pareigų, todėl ankstyvas prezidento atsistatydinimas yra neišvengiamas“, – šeštadienį žurnalistams sakė Han Dong-hoonas.

Pakankamai balsų?

Jei pasiūlymas būtų priimtas, Yoon Suk-yeolo pareigų vykdymas būtų suspenduotas iki kol Konstitucinis Teismas priimtų sprendimą.

Opozicijos lyderis Lee Jae-myungas (Li Džemjungas) teigė, kad šeštadienį išsakyti prezidento komentarai buvo labai nuviliantys, atsižvelgiant į Pietų Korėjos gyventojų pyktį.

Jo kalba „tik paaštrino išdavystės ir pykčio jausmą, kuris paplitęs tarp piliečių“, – sakė Lee Jae-myungas.

Jis pridūrė, jog vieninteliai sprendimai būtų „prezidentui nedelsiant atsistatydinti arba būti anksčiau laiko nušalintam apkaltos proceso būdu“.

Nuomonės apklausa, paskelbta penktadienį, parodė, jog prezidento palaikymas visuomenėje rekordiškai žemas – vos 13 procentų.

Policijos skaičiavimu, 17 val. 30 min. (10 val. 30 min. Lietuvos laiku) prie parlamento buvo susirinkę apie 149 tūkst. žmonių. Tuo metu organizatoriai teigė, kad jų susirinko milijonas, sakė naujienų agentūra „Yonhap“.

„Visuomenė jam neatleis“, – prieš balsavimą sakė pagrindinėje Seulo traukinių stotyje naujienų agentūros AFP kalbintas 63 metų pensininkas Lee Wan-pyo (Li Vanpjo).

„Aš tik noriu, kad jis atsistatydintų“, – sakė 70 metų namų šeimininkė Han Jeong-hwa (Han Džongva).

Sulaikyti politikus?

Nepriklausomai nuo balsavimo rezultatų, policija pradėjo tyrimą dėl Yoon Suk-yeolo ir kitų asmenų įtariamo perversmo organizavimo.

Vėlyvą antradienį paskelbdamas karo padėtį, prezidentas teigė, kad ji padės „pašalinti antivalstybinius elementus, plėšiančius iš žmonių laisvę ir laimę“.

Saugumo pajėgos uždarė Nacionalinę Asamblėją, ant stogo nusileido sraigtasparniai, o beveik 300 karių bandė uždaryti pastatą.

Tačiau parlamento darbuotojams užblokavus kareiviams kelią sofomis ir gesintuvais, pakankamai parlamento narių pateko į vidų – nemažai jų lipo per tvoras – ir nubalsavo prieš prezidento sprendimą.

Abiejų pusių įstatymų leidėjai teigė, kad kariams buvo įsakyta sulaikyti svarbiausius politikus. Specialiųjų pajėgų vadas vėliau pasakojo, kad jam buvo duotas įsakymas ištempti parlamentarus iš Nacionalinės Asamblėjos.

Ekspertai ir įstatymų leidėjai spėjo, kad specialiųjų pajėgų kariai, sužinoję, kad yra įtraukti į politinį, o ne nacionalinio saugumo incidentą, ėmė neskubėti vykdyti įsakymų.

Šis epizodas sugrąžino skaudžius prisiminimus apie autokratinę Pietų Korėjos praeitį ir išmušė jos sąjungininkus iš vėžių, o JAV administracija teigė apie tai sužinojusi tik per televiziją.

Penktadienį JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) savo kolegai iš Korėjos Cho Tae-yului (Čo Tejului) pasakė, kad „tikisi, jog (...) demokratinis procesas nugalės“.

#PIETŲ KORĖJA#YOON SUK-YEOLAS#BALSAVIMAS#APKALTA#PARLAMENTAS
#OPOZICIJA#MITINGAS#PROTESTAI