Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
NASA Solar Dynamics Observatory
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Saulė nuolatos apipila Žemę magnetinių dalelių dulksna, dar žinoma kaip Saulės vėjai.
Daugeliu atveju mūsų planetos magnetinis laukas blokuoja šį elektrinį vėją ir neleidžia jam Žemei ar jos gyventojams sukelti realios žalos, o vietoje to, pasiunčia šias daleles išsisklaidyti link polių ir taip sukuria nuostabaus grožio pašvaistes.
Vis dėlto retkarčiais, kartą per amžių ar panašiai, šie vėjai išauga į kuo tikriausią Saulės audrą, o naujame tyrime, pristatytame SIGCOMM 2021 duomenų perdavimo konferencijoje, perspėjame, kad tokių ekstremalių kosmoso orų rezultatas mūsų moderniam gyvenimo būdui galėtų būti katastrofinis, rašo livescience.com.
Trumpai tariant, smarki Saulės audra galėtų panardinti mūsų pasaulį į „interneto apokalipsę“, kuri tuo metu didžiąją visuomenės dalį ištisoms savaitėms ar mėnesiams paliktų „atjungtą“ nuo ryšio, naujajame tyrime rašė Sangeetha Abdu Jyothi, docentė iš Kalifornijos universiteto, Irvine.
„Apie tai mane privertė galvoti pandemija, nes per ją mes pamatėme, koks nepasiruošęs buvo pasaulis. Nebuvo jokio protokolo, nusakančio kaip reikėtų efektyviai su ja susidoroti, ir lygiai tas pats taikytina interneto atsparumui,“ – „WIRED“ sakė Abdu Jyothi. „Mūsų infrastruktūra yra nepasirengusi didelio masto saulės incidentui“.
Reti atvejai
Dalis šios problemos yra ta, kad ekstremalios Saulės audros (dar vadinamos vainikinės masės išsiveržimais) yra gana retos. Mokslininkai skaičiuoja, kad ekstremalių oro sąlygų, tiesiogiai veikiančių Žemę, tikimybė yra nuo 1,6% iki 12% per dešimtmetį, teigiama Abdu Jyothi tyrime.
Pastarųjų laikų istorijoje yra fiksuotos vos dvi tokios audros – viena 1859 ir kita 1921 metais. Ankstesnysis incidentas, žinomas kaip Karingtono įvykis (angl. Carrington event), Žemėje sukėlė tokius smarkius geomagnetinius sutrikimus, kad užsiliepsnojo telegrafų laidai, o pašvaistės, kurios paprastai matomos tik netoli planetos polių, buvo pastebėtos ir netoli Kolumbijos pusiaujo dalies.
Smūgį suduoti gali ir mažesnės audros – 1989 m. kovo mėnesio audra devynioms valandoms užtemdė visą Kanados Kvebeko provinciją.
Nuo tada žmonių civilizacija tapo kur kas labiau priklausoma nuo pasaulinio interneto, o galimas didžiulės geomagnetinės audros poveikis šiai naujai infrastruktūrai iš esmės yra neištirtas, sakė Abdu Jyothi.
Yra ir gerų žinių
Savo naujame tyrime ji bandė nustatyti didžiausius šios infrastruktūros pažeidžiamumus.
Gerosios žinios yra tos, kad vietinės ir regioninės interneto jungtys, tikėtina, yra mažoje rizikoje, nes, remiantis tyrimu, šviesolaidiniai kabeliai nėra veikiami geomagnetiškai sukeltų srovių.
Vis dėlto, ilgi, povandeniniai interneto kabeliai, kurie jungia žemynus, yra visiškai kita istorija. Šie kabeliai yra aprūpinti kartotuvais, kurie yra skirti sustiprinti optinį signalą, ir kurie yra įrengti maždaug 50-150 km. intervalais. Šie kartotuvai yra jautrūs geomagnetinėms srovėms ir išsijungus vos vienam šių kartotuvų neveiksnus likti galėtų visas kabelis.
Atskirti žemynai
Jei tam tikrame regione sugenda pakankamai povandeninių kabelių, atjungti vienas nuo kito galėtų likti ištisi žemynai, rašo Abdu Jyothi. Be to, aukštose platumose įsikūrusios valstybės, pavyzdžiui, JAV ir Jungtinė Karalystė, yra daug jautresnės saulės orams nei bendruomenės, esančios žemesnėse platumose.
Katastrofinės geomagnetinės audros incidento atveju, labiausiai tikėtina, kad pirmiausia atjungtos būtų būtent tos aukštų platumų šalys. Sunku prognozuoti, kaip ilgai užtruktų povandeninės infrastruktūros remonto darbai, tačiau Abdu Jyothi teigia, kad būtų galimi didelio masto interneto sutrikimai, trunkantys kelias savaites ar mėnesius.
O tuo metu milijonai žmonių galėtų prarasti savo pragyvenimo šaltinius.
„Skaičiuojama, kad vienos dienos interneto sutrikimų ekonominis poveikis JAV siektų virš 7 milijardų dolerių,“ – tyrime rašo Abdu Jyothi. „O kas jei tinklas nefunkcionalus išliktų ištisas dienas ar net mėnesius?“
Jei nenorime to išsiaiškinti savo kailiu, tuomet neišvengiamai besiplečiant pasaulinei interneto infrastruktūrai, tinklo operatoriai turi pradėti rimtai vertinti ekstremalių saulės orų grėsmę. Gera pradžia būtų didesnio kabelių skaičiaus tiesimas žemesnėse platumose, taip pat ir atsparumo testų kūrimas, skirtas sutelkti dėmesį į didelio masto tinklo gedimų padarinius, sakė Abdu Jyothi.
Kuomet iš mūsų žvaigždės paplūs nauja didelė Saulės audra, žmonėms Žemėje bus likę vos apie 13 valandų pasiruošti jos smūgiui, sakė ji. Belieka viltis, kad mes esame pasirengę tinkamai išnaudoti tą laiką, kuomet tai neišvengiamai įvyks.