PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2024 m. Vasario 15 d. 15:02

Per Radviliškio rajoną nuvilnijo Užgavėnių siautulys

Radviliškis

Etaplius.LTŠaltinis: Radviliškio rajono savivaldybė


292195

Užgavėnės – tai žiemos išvarymo ir pavasario sutiktuvių šventė. Nuo seno šią šventę itin linksmai ir išradingai šventė visa Europa. Mūsų protėviai šią šventę siejo su pavasariu ir derlingumu. Vėliau ši šventė tapo gavėnios išvakarėmis ir reiškė, kad iki Velykų liko 47 dienos. Tiek anksčiau, tiek dabar per Užgavėnes linksminamasi, šokama, žaidžiami įvairūs žaidimai, vaišinamasi sočiais patiekalais ir kuo triukšmingiau stengiamasi išvaryti žiemą iš kiemo. Vasario 10–13 dienomis Užgavėnių linksmybių netrūko ir visame Radviliškio rajone.

Vasario 10 d., šeštadienį, nuo ankstaus ryto po Radviliškį šurmuliavo Užgavėnių persirengėliai – Velnias, Laumė, Gervė, Giltinė, Ožys ir pati Morė. Išraiškingais kostiumais (aut. Evaldas Jasiūnas) pasipuošę šventės kviesliai ragino visus skubėti į miesto kultūros ir poilsio parką, kur vyko žiemos išvarymo šventė „Baisiai gražios Užgavėnės“.

Tradiciškai pačioje linksmiausioje žiemos šventėje netrūko nei aktyvių pramogų, nei skambios muzikos, nei gardžių patiekalų. Pagrindinė ir svarbiausia šventės šeimininkė Morė (rež. Jūratė Levickaitė) susirinkusius kvietė išbandyti jėgas užduočių ruože „9 velnio ratai“, išsikepti „Ožio duonos“, užeiti į paslaptingą „Laumių irštvą“, paragauti gardaus šiupinio ir kvapnių blynų, sudalyvauti

„Baisiai gražių kaukių“ rinkimuose. Šventinę nuotaiką, teatralizuotą programą, dainas ir žaidimus, įvairias atrakcijas miestiečiams dovanojo Radviliškio miesto kultūros centro išradingieji, energijos nestokojantys meno kolektyvai: folkloro ansamblis „Aidija“ (vad. D. Stakvilevičius), liaudiškos muzikos kapela „Seni pažįstami“ (vad. T. Kanapinskas), linijinių ir kantri šokių grupė „Šelmiukai“ (vad. E. Verpetinskas).

Šventės pabaigoje tradiciškai žūtbūtinėje kovoje susigrūmė amžini priešininkai – Kanapinis ir Lašininis. Kovą laimėjo veržlus, darbštus ir pozityvus veikėjas, o tai reiškė, kad įvairias blogybes ir negandas įkūnijusiai Morei teko su visais atsisveikinti laužo liepsnose.

Linksmybių ir puikios nuotaikos netrūko ir vasario 11-osios rytą Pakiršinio dvaro parke vykusioje Užgavėnių šventėje. Čia Pakiršinio kaimo bendruomenės nariai ir Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro darbuotojai kvietė visus kepti blynus, ragauti barščių sriubos, linksmai šokti ir triukšmingai varyti žiemą iš kiemo.

Svarbiausi šventės simboliai – laužas, kaukės, tranki muzika, riebus maistas Pakiršinio gyventojus, keliautojus, atvykėlius ir užeivius panardino į siautulingą ir kūrybišką šventę. Kaip ir kasmet atkakliausia kova virė tarp Kanapinio ir Lašininio. Padedant šventės dalyviams, kovą laimėjo Kanapinis. Kol blynai čirškėjo keptuvėse visi suko ratus, žaidė žaidimus, šoko ir dainavo su Radviliškio miesto kultūros centro folkloro ansambliu „Aidija“, folkloro grupe „Ratilai“ ir Baisogalos krašto folkloro ansambliu „Dainoriai“. Anot šventės organizatorių, žemaičiai degina Morę, aukštaičiai – Gavėną. Prisimenant savo šaknis ir senąsias tradicijas, Pakiršinio kaime žiemos ir visų blogybių simbolis – Gavėnas – sudegė laužo liepsnose.

Šventės metu buvo apdovanotos Užgavėnių personažų kaukės. Parką papuošė Ado Juškos pieštos gigantiškos kaukės. Pakiršinio dvaro salėje vyko Eugenijaus Arbušausko medžio drožybos būrelio dalyvių kaukių paroda, kurią galima aplankyti iki vasario 29 d.

Tos pačios dienos popietę Užgavėnių siautulys persikėlė į Kleboniškių kaimą. Čia po senąjį kaimą vaikštinėjo, žiemai prisnūdusias gryčias žadino ir gausiai susirinkusiems šventės dalyviams pokštus krėtė, gražią ateitį žadėjo vienas už kitą šmaikštesni, žavingesni Užgavėnių persirengėliai, o pati pačiausia kaukė buvo apdovanota gražiausių kaukių rinkimuose. Lankytojų nosis kuteno ir pilvus pripildė kvapnus, gardus ir žiemiškai riebus užsigavėjimas. Net labiausiai sustingusius kaulus išjudino ir visus sušildė tradiciniai Užgavėnių žaidimai, į įtemptą ir permainingą kovą stojo liesasis Kanapinis ir riebusis Lašininis, o galiausiai kartu su visomis negandomis suliepsnojo Morė.

Šventėje šoko, dainavo, grojo, senus ir jaunus, mažus ir didelius linksmino šaunūs kolektyvai: instrumentinio folkloro grupė „Ratilai“ iš Vilniaus (vadovas Darius Mockevičius), Aukštaičių kultūros draugijos folkloro ansamblis „Raskila“ iš Panevėžio (vadovė Lina Vilienė), Radviliškio kultūros centro folkloro ansamblis „Aidija“ (vadovas Donatas Stakvilevičius), Šeduvos kultūros ir amatų centro folkloro ansamblis „Melnyčia“ (vadovė Evelina Stalgienė).

Į šventę įsiliejo ir ukrainietiškos tradicijos – Užgavėnėse dalyvavo ukrainiečių integracijos centro „Malva“ Šiauliuose folkloro ansamblis „Lastivočki“, senjorių vokalinis ansamblis „Malvo“ ir dramos būrelis „Art-studija“ su charizmatiškąja vadove aktore Olena Lastivka.

Pašėlusią nuotaiką padėjo kurti ir Alksniupių, Šeduvos, Sidabravo kultūros namų bendruomenės bei kiti pašėlusios Užgavėnių nuotaikos kūrėjai.

Užgavėnių dvasia Kleboniškių kaimo buities muziejuje neišsisklaidys iki pavasario: nuo vasario 10 iki 29 dienos čia veiks paroda „Užgavėnių kaukės“. Pro muziejaus gryčių langus į lankytojus žvelgsiančios kaukės kvies nepamiršti ilgamečių Užgavėnių tradicijų.

Užgavėnių šventę Kleboniškių kaimo buities muziejuje organizavo Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis kartu su Šeduvos kultūros ir amatų centru.

Visą vasario 13-osios dieną Šeduvos kultūros amatų centre bei struktūriniuose padaliniuose (Alksniupiuose, Pociūnuose, Sidabrave, Vadaktuose, Beinoravoje) kvepėjo blynais! Darbščiosios gaspadinės nuo ryto rūpinosi, kad nei vienas iš Užgavėnių šventės neišeitų tuščiu pilvu, nes per Užgavėnes būtina valgyti net 12 kartų, kad visi metai sotūs būtų. Tiek Šeduvoje, tiek aplinkiniuose miesteliuose ir kaimuose netrūko trankios muzikos, pokštų ir žaidimų. Baigiantis linksmybėms, Morė buvo sudeginta lauže tam, kad vėliau atgimtų. Su ja supleškintas ir susikaupęs blogis, kartu ir įkyrėjusi žiema.

Linksmai ir išradingai antradienio vakarą Užgavėnių šventė atšvęsta ir Baisogaloje. Čia prie kultūros centro susirinkę persirengėliai, miestelio gyventojai ir svečiai vaišinosi blynais ir arbata, linksmai šoko kartu su J. Kačiukevičienės vadovaujamais šokėjais, dalyvavo nuotaikingame žinių apie Užgavėnės patikrinimo konkurse, net 10 išalkusių persirengėlių dalyvavo blynų valgymo čempionate. Buvo išrinkta ir pati „baisiai gražiausia“ kaukė – saldus skruzdėlynas, žiūrovų sprendimu, atiteko pačiam mažiausiam konkurso dalyviui. Susirinkusieji stebėjo įnirtingą, bet draugišką ir linksmą Lašininio ir Kanapinio kovą. Žinoma, vaikų pagalba laimėjo Kanapinis. O supleškėjus Morei, buvo galima pasiklausyti Baisogalos kultūros centro vokalinio-instrumentinio ansamblio „Komaro vyrai“ nuotaikingų dainų.

Užgavėnių siautulio netrūko ir kituose Radviliškio rajono miesteliuose ir kaimuose. Visur kvepėjo gardžiais ir sočiais patiekalais, pleškėjo Morės, su muzika, šokiais, linksmais žaidimais ir puikia nuotaika išvaryta žiema. Belieka laukti pavasario, atbundančios gamtos ir šv. Velykų.

Parengta pagal renginių organizatorių informaciją