PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugpjūčio 12 d. 21:45

Per pusketvirtų metų Lietuvoje pagalbinio apvaisinimo būdu gimė 1 212 vaikų

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


141734

Beveik per pusketvirtų metų, kai Lietuvoje teikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamos pagalbinio apvaisinimo paslaugos, pasinaudojus šiuo metodu jau gimė 1 212 vaikų. Panašus gyventojų skaičius šiuo metu gyvena Veisiejuose, Priekulėje ar Simne.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) duomenimis, nuo 2017 metų pavasario, kai iš PSDF pradėta kompensuoti pagalbinio apvaisinimo paslaugas, iki dabar 681 šeima susilaukė vieno vaiko, 249 – dvynukų, 11 – trynukų. Per šį laikotarpį dirbtinio apvaisinimo procedūras atliekančiose gydymo įstaigose pacientams buvo suteikta 19,5 tūkst. paslaugų (akušerio ginekologo konsultacijų, pačių apvaisinimo procedūrų, brangiųjų genetinių tyrimų ir kt.), kuriomis pasinaudojo 3 tūkst. moterų ir 2,8 tūkst. vyrų. Iš viso, kaip skelbiama VLK pranešime, gandrai aplankė 941 šeimą.

„Pagalbinio apvaisinimo paslaugos ir vaistai kainuoja pakankamai brangiai. Tikrai ne kiekviena šeima tokias išlaidas gali sau leisti. Todėl džiugu, kad jau daugiau kaip trejus metus egzistuoja galimybė palengvinti šią finansinę naštą. Dar didesnį pasitenkinimą kelia kiekviena sėkminga procedūra, kai į šį pasaulį ateina naujas pilietis arba kasmet net po 400 vaikų“, – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėja, laikinai einanti direktoriaus pavaduotojos pareigas, Daiva Berūkštienė.

Pagalbinio apvaisinimo paslaugoms kompensuoti per beveik pusketvirtų metų iš PSDF išleista 3,8 mln. eurų. Dar 2,1 mln. eurų atsiėjo nevaisingumui gydyti reikalingų vaistų kompensavimas.

VLK atkreipia dėmesį, kad kompensuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas šeimoms teikia ir valstybinės, ir privačios klinikos. Šios Lietuvos gydymo įstaigos privalo turėti reikiamas licencijas ir sutartį su ligonių kasomis.

Šiuo metu kompensuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas Lietuvoje teikia 8 įstaigos: VšĮ VUL Santaros klinikos, Lietuvos, JAV ir Izraelio UAB „Vaisingumo klinika“, UAB „Jolsana“, UAB „Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika“, UAB „Northway medicinos centrai“, UAB „Vaisingumo centras“, VšĮ Klaipėdos universitetinė ligoninė, LSMUL Kauno klinikos.

Poroms, norinčioms pasinaudoti pagalbinio apvaisinimo paslaugomis, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, sakoma VLK pranešime.

ELTA