PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gruodžio 28 d. 14:36

Per Naujųjų sutikimą mus globos ne tik angelai sargai

Šiauliai

Pareiga. Kai vidurnaktį į viršų kelsime šampano ar sulčių taures, kai kurių profesijų atstovai bus itin susikaupę – jie atsakingi už mūsų saugumą ir netgi gyvybę. Kaip Naujuosius metus pasitiks policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir medikai? (Edvardo Blaževičiaus (alfa.lt) nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


111430

Daugeliui Naujųjų metų sutikimas asocijuojasi su trumpesne darbo diena ir iki paryčių besitęsiančiomis linksmybėmis. Vis tik kai kurių profesijų atstovams ši šventė – dar vienas eilinis antradienis. Kai vidurnaktį į viršų kelsime šampano ar sulčių taures, jie bus atsakingi už mūsų saugumą ir netgi gyvybę. Kaip Naujuosius metus pasitiks policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir medikai?

Nusikaltimai pradeda lįsti pirmosiomis naujų metų dienomis

Šiaulių apskr. vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gailutė Smagriūnienė sako, kad pareigūnų budėjimo grafiką naujametę naktį stengiamasi sudaryti rotaciniu principu: kas budėjo vienais metais, kitais gali švęsti.

„Žinią, kad teks dirbti per Naujųjų metų sutikimą ar per kurias nors kitas šventes, pareigūnai priima kaip savaime suprantamą dalyką, nes puikiai žino: kai gyventojai švenčia, policijos pareigūnai dirba“, – teigia ji. Joks Naujųjų metų paminėjimas vidurnaktį policijoje neplanuojamas – tam nėra nei laiko, nei galimybių. Šventinius ritualus pareigūnai atideda vėlesniam laikui, kai gyvenimas ima tekėti normaliu ritmu.

Kiek konkrečiai pareigūnų dirbs naujametę naktį, G. Smagriūnienė pasakyti negali – žinoma tik tai, kad tuomet policijos pajėgos bus didesnės nei įprastai. „Naujametė naktis nebūna įtempta. Visi nusikaltimai pradeda lįsti pirmosiomis naujų metų dienomis“, – priduria ji.

Užmetus akį į praėjusių metų suvestines, matyti, kad gruodžio 31-osios vakarą Šiaulių apskrityje teįvyko trys konfliktai tarp sugyventinių. Neapsieita šiuo atveju ir be fizinio smurto, ir be promilių. O štai pirmosiomis naujų metų dienomis užfiksuoti pažeidimai netelpa į tris lapus. Sausio 1–2 dienų suvestinėse – ir neblaivūs vairuotojai, ir vagystės, ir daugybė buitinių konfliktų.

Ne veltui G. Smagriūnienė Naujųjų metų proga linki daugiau kantrybės ir pakantumo vieni kitiems, kad tarpusavio santykiuose kuo rečiau prireiktų policijos.

Rizikingiausias laikas – nuo vidurnakčio iki ryto

Įprastu režimu Naujųjų metų naktį dirbs ir ugniagesiai gelbėtojai.

„Dirbame pagal slenkantį grafiką, todėl visi mato, kam teks švenčių dienos. Pykti dėl sutapimo netenka: juk po budėjimo – trys laisvos paros“, – sako Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyr. specialistas Gintaras Zonis.

Naujieji metai ugniagesiams gelbėtojams išskirtiniai nebent tuo, kad tą naktį jie skaniau pavalgo. „O šiaip – naktis kaip naktis: kartais iškvietimų būna daugiau, kartais mažiau. Gaisrų nuo fejerverkų pastaraisiais metais nebuvo, dega pavieniai laužai, šiukšlių konteineriai, vyksta gelbėjimo darbai, kai padedame kitoms spec. tarnyboms. Labiausiai įtemptas laikas – prieš ir po vidurnakčio iki ryto. Tuomet yra daugiausia galimybių kilti gaisrui. Tam įtakos turi pirtys, laužai, judėjimas transportu iš vienos vietos į kitą pas draugus, kolegas ir t. t. Be to, tai laikotarpis su svaigalais ar kitokiu būdu atsipalaiduojant – kaip kiekvienas supranta“, – pasakoja G. Zonis.

Per praėjusių metų naujametes linksmybes Šiaulių mieste ir rajone ugniagesiai gelbėtojai gavo šešis iškvietimus. Keturi iš jų buvo dėl kilusių gaisrų – liepsnojo pastatas, automobilis, šiukšlių konteineris bei laužas, sukrautas iš padangų. Du iškvietimai gauti dėl gelbėjimo darbų.

„Saugokite save ir kitus, nesusitikite su ugniagesiais gelbėtojais, o jei susitiksite, tai be nelaimių jūsų ir kitų aplinkoje“, – artėjančių Naujųjų metų proga linki G. Zonis.

Pirmasis naujagimis – 0 val. 59 min.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios pagalbos-priėmimo skyriuje naujametę naktį dirbs įprastas personalo kiekis: penkios–šešios slaugytojos, keturi–penki slaugytojų padėjėjai, trys gydytojai, taip pat skyriuose dirbantys ir konsultuojantys gydytojai specialistai.

„Komandai suteikiamos galimybės nurodyti dienas, kuriomis nori arba nenori dirbti. Pagal jų pageidavimus darbo dienos ir sudėliojamos“, – aiškina skubiosios pagalbos gydytojas ir skubiosios pagalbos koordinatorius Marius Ellikas.

Anot jo, Naujųjų metų naktis ypatinga dėl didesnio pacientų skaičiaus, ypač tarp 1–2 val. nakties. „Tuomet būna daugiau trauminių susirgimų, didesnis neblaivių pacientų kiekis, neretai pasitaiko sužalojimų nuo sprogstamųjų medžiagų, – sako gydytojas ir priduria. – Norėtųsi pasakyti, kad kiekvienam iš mūsų darbas – tai šventė. Bet būsime atviri: didžiausia šventė, kai pacientams neprireikia mūsų pagalbos. Todėl linkime išvengti aplinkybių, kurios priverstų susipažinti su mūsų komanda. Atsargaus elgesio su sprogstamosiomis medžiagomis, sveikatos ir malonių įspūdžių šeimos ir draugų rate.“

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje naujametę naktį dirbs vienas gydytojas ir keturios slaugytojos: dvi ambulatoriniame poste, dvi stebėjime. Tą naktį taip pat budės medikai savanoriai, kurie dirbti pasisiūlo patys.

Prieš metus pirmąją 2019-ųjų parą Moters ir vaiko klinikoje gimė penki naujagimiai, pirmasis kūdikis pasaulį išvydo 0 val. 59 min. Kurie kūdikiai bus pirmieji 2020-aisiais, kitais metais sužinosite savaitraštyje „Etaplius“.